پاي سفره فرهنگي امام حسين (ع) بنشينيم
کد خبر: 621443
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002bfH
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو با رضا حاجي‌آبادي باني طرح نذر كتاب در ماه محرم
«قيام عاشورا يك نهضت فرهنگي است و ابا‌عبدالله الحسين(ع) نيز براي احياي دين كه قبل از هر چيز حركت و هدفي فرهنگي است قيام كرده و احياي دين نيز جز با كار فرهنگي محقق نمي‌شود.» اين عبارات بخشي از گفته‌هاي رضا حاجي‌آبادي، نويسنده، ناشر و باني طرح نذر كتاب است.
حسين گل‌محمدي |  «نذر كتاب» با شعار «محرم امسال كتاب نذري بدهيم» با هدف هديه كتاب به عزاداران حسيني و علاقه‌مندان ادبيات عاشورايي همزمان با ايام عزاداري سيد و سالار شهيدان و در تلاقي با بيست و يكمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران توسط انتشارات هزاره ققنوس اجرا مي‌شود. به همين بهانه به سراغ رضا حاجي‌آبادي مدير مسئول انتشارات هزاره ققنوس رفتيم تا از اين نذر فرهنگي برايمان بگويد.
 

آقاي حاجي‌آبادي درباره سابقه نذر كتاب برايمان توضيح دهيد.

طرح نذر كتاب در دي ماه سال ۸۸ به همت انتشارات هزاره ققنوس و سفير اردهال در فروشگاهي كوچك در هفت تير آغاز شد. هميشه احساس مي‌كردم جاي هديه‌هاي فرهنگي در ايام عاشورا و مراسم‌هايي كه به مناسبت ايام محرم برگزار مي‌شود، خالي است، اين در حالي بود كه همه ما مي‌دانيم كه اباعبدالله براي احياي دين و فرهنگ ديني قيام كرد. نذر كتاب با هدف اداي دين به فرهنگ عظيم عاشورا به اجرا درآمد. طرح نذر كتاب كه ايده اصلي آن متعلق به انتشارات هزاره ققنوس است، در طول چهار سال گذشته به طور مرتب در ايام محرم اجرا شده است. ناشران و مؤلفان عاشورايي كه علاقه‌مند به شركت در اين طرح‌ هستند مي‌توانند آثار منتخب خود را با تخفيف ۵۰ درصد در اختيار ستاد نذر كتاب قرار دهند. ستاد نذر كتاب نيز پس از بررسي نمونه‌هاي ارسالي، آثار تأييد شده را وارد چرخه نذر كتاب مي‌كند. آثار تأييد شده هم به صورت اماني خريداري و پس از اتمام طرح با ناشران بر اساس ميزان فروش تسويه انجام خواهد شد.

اين ايده چطور به ذهن شما رسيد كه در ايام عاشورا و تاسوعا به جاي قيمه و چاي و... كتاب نذري بدهيد.

ما از بزرگان خود آموخته‌ايم كه قيام عاشورا يك نهضت فرهنگي بوده است و ابا عبدالله الحسين نيز براي احياي دين كه قبل از هر چيز حركتي و هدفي فرهنگي است قيام كرده و احياي دين نيز جز با كار فرهنگي محقق نمي‌شود. شما به بازماندگان حادثه عاشورا هم كه نگاه مي‌كنيد مي‌بينيد بيشتر به‌دنبال كارهاي فرهنگي هستند. حضرت زينب(س) با آن جمله مشهور «من جز زيبايي نديدم» و سخنراني پرشورشان در كاخ يزيد به دنبال فرهنگ‌سازي بود. امام سجاد نيز با كتاب ماندگار صحيفه سجاديه قدم در راهي گذاشت كه از حضرت زينب به او رسيده بود. اولين و بزرگترين دانشگاه اسلامي كه اكثر دانشمندان اسلام از آن بيرون آمدند توسط حضرت امام محمد باقر و حضرت جعفرصادق (ع) بنيان‌گذاري شد. ما اگر خواسته باشيم به سنت بازماندگان كربلا عمل كنيم بايد به‌دنبال آگاهي‌بخشي باشيم و آگاهي جز با مطالعه به‌دست نخواهد آمد. البته همين جا اضافه كنم سنت دادن غذاي جسم در ايام محرم و صفر و ساير مناسبت‌هاي مذهبي سنتي پسنديده و برگرفته از سيره معصومين ماست اما چه خوب است در كنار غذاي جسم غذاي روح هم تأمين شود.

شيوه اجراي نذر كتاب به چه صورت است؟

سه گروه در اين طرح شركت دارند. گروه اول ناشران و مؤلفان عاشورايي هستند كه آثار منتخب خود را با تخفيف ۵۰ درصد در اختيار ستاد نذر كتاب قرار مي‌دهند.

گروه دوم خيرين علاقه‌مند هستند كه مي‌توانند كتاب‌هاي مورد نظر خود را از ميان آثار ارائه شده انتخاب كنند. اين افراد ۵۰ درصد هزينه پشت جلد كتاب‌هاي انتخابي را مي‌پردازند و فرم صفحه آخر كتاب‌ها را تكميل مي‌كنند. كتاب‌هاي خريداري شده توسط خود خيرين علاقه‌مند در اختيار مخاطبان قرار مي‌گيرد و در كنار آن ستاد نذر كتاب هم اقدام به توزيع و اجراي طرح نذر كتاب خواهد كرد.

گروه آخر مردم عادي و علاقه‌مندان فرهنگ عاشورا هستند كه اين كتاب‌هاي نذري را به رايگان تحويل مي‌گيرند. مردم علاقه‌مند به فرهنگ عاشورا كتاب مورد نظر خود را از ميان آثار ارائه شده انتخاب مي‌كنند و پس از مطالعه و ثبت نظر خود در صفحه آخر كتاب، آن را در محل‌هاي عمومي مانند مدارس، مساجد، كتابخانه‌ها، فرهنگسراها، هيئت‌هاي مذهبي، ايستگاه‌هاي مترو و اتوبوس، دانشگاه‌ها و غيره براي مطالعه نفر بعدي جا مي‌گذارند. پنجمين نفري كه كتاب را بخواند صاحب كتاب خواهد شد.

چه تعداد كتاب در طرح نذر كتاب وجود دارد؟

امسال 15 ناشر در اين طرح شركت كرده‌اند كه اين ناشران نزديك به 70 عنوان كتاب با موضوع مرتبط به ايام محرم و صفر را تقديم اين طرح كردند. در واقع اين 70 عنوان كتاب در اختيار خيرين قرار دارد تا با پرداخت نيمي از قيمت پشت جلد، آنها را نذر فرهنگ عاشورا كنند. اسامي اين كتاب‌ها در سايت انتشارات هزاره ققنوسhttp://nashrehezare. ir‌ موجود است.

براي اجرايي شدن ايده نذر كتاب از سازمان‌ها و نهاد‌هاي فرهنگي كمكي نگرفته‌ايد؟

همان ابتداي شروع كار با تمام سازمان‌هاي فرهنگي مرتبط به بحث كتاب مكاتبه كرديم و طرح آن را ارائه داديم، اما متوجه شديم كه اين مكاتبه‌ها كار بسيار اشتباهي بود و بعد از 4 سال فهميده‌ايم كه كار مربوط به عاشورا بايد با مشاركت مردم باشد و با مشاركت نهاد‌هاي دولتي به موفقيت نمي‌رسد. مي‌دانيد كه ماندگاري عاشورا نيز به خاطر مردمي بودن آن است و از سال دوم اجراي برنامه نيز كلاً از همكاري با نهادهاي مردم منصرف شديم و تصميم گرفتيم تنها از افراد خير و هيئت‌هاي مردم عادي دعوت كنيم.

يعني هيچ يك از سازمان‌ها و نهاد‌هاي فرهنگي به شما كمك نكردند؟

خوشبختانه امسال و چهار سال پس از آغاز اجراي اين طرح شاهد حمايت شهرداري تهران از اين طرح بوديم. امسال در نمايشگاه عطر سيب غرفه‌اي به اجراي اين طرح اختصاص يافت كه با استقبال خوب دوستداران فرهنگ عاشورا همراه بود. زماني كه من اين طرح را به برخي متوليان فرهنگي ارائه كردم، بعضي از دوستان چون فكر مي‌كردند اسم اين طرح يك اسم زيبا و مرتبط با عاشورا است و مي‌توانند از آن استفاده خبري براي خود و سازمانشان داشته باشند، به شكلي ناقص و بدون نام بردن از باني اصلي اين نذر آن را اجرا كردند. آن دوستان و مديران فرهنگي كه برخي متولي اصلي فرهنگ مكتوب كشور و برخي متولي اصلي تبليغات در جمهوري اسلامي بودند نذر كتاب را با اهداي كتاب‌هاي دست دوم به مناطق محروم اشتباه گرفتند. برخي هم رفتند سراغ كتابخانه‌هاي شخصي مردم و هر آنچه در خانه‌هاي مردم اضافه بود را نذر عاشورا كردند.

نبايد‌ آش ريخته را نذر امام حسين(ع) كرد. ما بايد تلاش كنيم كه از تظاهرات بيرون بياييم و وارد عرصه عمليات شويم، اميدوارم در محرم امسال در كنار سينه‌زني، پرچم‌زني و عزاداري كمي هم به فكر فرهنگ و غذاي روح مردم كه همان كتاب است باشيم.

آقاي حاجي‌آبادي مردم چگونه مي‌توانند در طرح نذر كتاب مشاركت كنند؟

ما يك تكيه فرهنگي و يك خيمه فرهنگي علم كرده‌ايم و ورود هر كس با هر سني و از هر قشري به اين خيمه آزاد است. مردم مي‌توانند با خريد كتاب‌ها، خواندن آنها، تبليغ اين طرح و حتي تكثير بروشور‌ها و تراكت‌هاي طرح كه به شكل رايگان در سايت انتشارات قرار گرفته در اين امر خير شركت كنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار