تعطيلي كارخانه‌ها و زوج و فرد كردن خودروها راه كنترل آلودگي هوا نيست!
کد خبر: 620597
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002bRd
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۶
پروفسور پرويز كردواني در واكنش به اقدامات پيشگيرانه جهت كاهش آلودگي هوا:
مسيح خدايي

در حالي قريب به 100 روز از آغاز به كار دولت يازدهم و طرح صد روزه‌اي كه رئيس‌جمهور وعده داده بود، مي‌گذرد كه معضلات زيست محيطي هنوز به قوت و شدت خود، زندگي مردم را تهديد مي‌كنند.

در اين ميان به نظر مي‌رسد كه اقدامات ناكار آمد متوليان محيط زيست به دست و پا زدن وقت اضطرار شبيه‌ترند، تا درمان درد آلودگي هوا كه هر روز دست‌هايش به حلقوم مردم نزديك‌تر مي‌شود و زندگي آنها را به گونه‌اي كاملاً جدي به مخاطره انداخته است. چراكه با مروري به راه‌ها و طرح‌هاي عجيب و غريبي كه در اين رابطه ارائه شده‌اند، صحت اين ادعا دريافت مي‌شود. اما با عنايت به آمار2 هزار و 700 نفري كه هرسال قرباني هواي آلوده پايتخت و البته ناكار آمدي مسئولان مي‌شوند، بايد پذيرفت كه ديگر وقت آزمون و خطا گذشته است.

پروفسور پرويز كردواني كارشناس ارشد محيط زيست با اشاره به اينكه تعطيلي كارخانه‌ها و زوج و فرد كردن تردد خودروها راه كنترل آلودگي هوا نيست؛ به «ايسنا» مي‌گويد: سازمان حفاظت محيط زيست بايد به جاي تعطيل كردن كارخانه‌ها، مدارس و ادارات، مشكل آلودگي هوا را به صورت ريشه‌اي حل كند. وي همچنين با تأكيد بر لزوم تجهيز كارخانه‌ها به سيستم تصفيه اظهار كرد: اكنون در كشور آلمان هم صنايع بيشتري مستقر هستند و هم ماشين‌هاي بيشتري وجود دارد؛ اما چون به سيستم‌هاي تصفيه مجهز هستند مانند ما با مشكل مواجه نمي‌شوند و ما نبايد براي كاهش آلودگي هوا، فضاي سبز را توسعه دهيم. چون در شرايطي كه حتي آب براي خوردن نداريم چنين كاري غير منطقي است. اين كارشناس ارشد محيط زيست اضافه كرد: از طرفي بايد در نظر داشت كه با وجود آنكه برخي از كارخانه‌هاي كشور مانند كارخانجات مستقر در پاكدشت، سمنان و ورامين داراي سيستم‌هاي تصفيه هستند اما اين كارخانه‌ها هنگام شب سيستم‌هايشان را خاموش مي‌كنند و سازمان حفاظت محيط زيست بايد براي اين مسئله نيز چاره‌اي بينديشد. كردواني ادامه داد: همچنين بايد كارخانه‌هاي آلاينده بخشي از درآمد خود را به جبران خساراتي كه به محيط زيست وارد مي‌كنند، اختصاص دهند.

رحمتي: كارخانجات سيمان استانداردها را رعايت نكنند تعطيل مي‌شوند

روز گذشته عليرضا رحمتي، معاون دفتر ارزيابي زيست محيطي سازمان محيط زيست به فارس گفت: چنانچه كارخانجات سيمان استانداردها را رعايت نكنند، آلوده‌ترين كارخانجاتي خواهند بود كه فعاليت آنها كيفيت هوا را كاهش مي‌دهد. وي در ادامه مي‌افزايد: اما در اين موقعيت با ورود به فصل سرما و استفاده از تأسيسات گرمايشي خانگي با وجود بروز پدپده وارونگي هوا، شاهد افزايش آلودگي هوا در اين فصل از سال مي‌شويم كه چنانچه كارخانجات سيمان استانداردها را رعايت نكنند در شرايط اضطرار كارخانجات مزبور تعطيل خواهند شد.

تعطيلي تهران منوط به تصميم‌گيري كميته اضطرار

يوسف رشيدي، مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران با اشاره به اينكه اين روز‌ها با پديده وارونگي هوا مواجه هستيم و تا صبح پنج شنبه سكون نسبي هوا حاكم خواهد بود به «تسنيم» مي‌گويد: تعطيلي تهران منوط به تصميم‌گيري‌ها در كميته اضطرار كاهش آلودگي هوا است كه چنانچه شاخص آلودگي هوا بالا رود، تصميماتي براي تعطيلي خواهند گرفت همچنين با وجود شرايط ناسالم و اضطرار در خصوص تعطيلي فكري انديشيده خواهد شد. مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران بيان كرد: براي امروز هواي تهران شرايط ناسالمي پيش‌بيني مي‌شود و براي افراد سالمند، كودك و حساس توصيه مي‌شود كه از تردد غيرضروري در هواي آزاد خود‌داري كنند. رشيدي با بيان اينكه ميزان آلاينده‌ها افزايش يافته است در واقع شاخص آلودگي نسبت به روز گذشته افزايش يافته است كه اين امر قابل توجه است، افزود: با تعطيلي پنج‌شنبه و جمعه ممكن است شرايط آلودگي هوا تغيير يابد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار