آمادگي ايران به از سرگيري مذاكره با ۱+۵
کد خبر: 522997
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002C3R
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۱
علي باقري: جليلي منتظر تلفن خانم اشتون است
به گزارش «جوان»، ۲۰ روز بعد از پايان آخرين دور مذاكرات ايران با ۱+۵ معروف به آلماتي۲، علي باقري معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران مي‌گويد كه سعيد جليلي بنابر وعده‌اي كه خانم اشتون به او داده بوده، منتظر تماس او براي شروع مجدد مذاكرات است. اين اظهارات علي باقري در حاشيه سفر تيم ايراني به ژنو براي شركت در نشست بازنگري ان پي تي ابراز شده است. باقري روز پنجشنبه در سخناني كه رويترز آن را نقل كرده، گفت:ما منتظر تماس خانم اشتون با سعید جلیلی برای تعیین زمان مذاکرات و سایر جزییات هستیم. به گفته او، کاترین اشتون در پایان گفت‌وگوهای آلماتی ۲ گفته بود که ظرف چند روز و پس از مشاوره با مقام‌های خود، تصمیم آنها را به اطلاع سعید جلیلی خواهد رساند اما پس از چند هفته هنوز پاسخی دریافت نشده است. اين سخنان معاون جليلي در شرايطي ابراز شد كه پيش از اين برخي منابع نزديك به تيم هاي ديپلماتيك ايران و ۱+۵ از موكول شدن مذاكرات به بعد از انتخابات ۲۴ خرداد ماه در ايران خبر داده بودند. سخنان علي باقري البته به اين معني نيست كه تهران تاكيد دارد گفت‌و‌گو‌ها لزوماً قبل از انتخابات برگزار شود، ولي مي‌تواند نشان دهنده اين باشد كه تهران لااقل اصراردارد كه موضوعات فرعي از جمله زمان و مكان مذاكرات قبل از ۲۴ خرداد ماه بين طرفين مورد توافق قرار بگيرد. علي اكبر صالحي، وزیر امور خارجه هم كه به آلماتي قزاقستان سفر كرده، روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد کشورهای عضو گروه ۱+۵ هر چه زودتر به ادامه مذاکرات برگردند و نگذارند مذاکرات بیش از این طولانی شود.
صالحی به میزبانی آلماتی در خصوص نشست‌های آلماتی یک و ۲ اشاره کرد و افزود: نشست آلماتی یک، مبدا یک تحول و گفت‌وگو بین ایران و ۱+۵ بود و در آلماتی ۲ هم می‌شد قدمی به جلو برداشت.وی افزود: حالا ۱+۵ باید با وفای به عهد از طریق تماس خانم اشتون با آقای جلیلی نتیجه رایزنی‌های خود با پایتخت‌ها را اعلام کند.
سه گزينه مقابل ۱+۵
علی باقری، در بخش ديگري از گفت و گو با رويترز گفت: ايران اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده را برای رآکتور تحقیقاتی تهران و چهار رآکتور در حال ساخت دیگر نیاز دارد. باقری تاکید کرده که ایران همچنان بخشی از ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را به سوخت رآکتور تبدیل خواهد کرد. معاون شورای عالی امنیت ملی ایران برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای جنبش عدم تعهد با موضوع بازنگری در «ان‌پی‌تی» به سوئیس رفته بود. باقری در این نشست، سخنرانی مفصلی در مورد فعالیت‌ها و پرونده هسته‌ای ایران ایراد کرد. او با مرور مبسوط این فعالیت‌ها، گفت كه ايران در قالب اعتمادسازی، اقداماتی فراتر از تعهدات مربوط به اساسنامه آژانس و «ان‌پی‌تی» انجام داده و از جمله اجازه بازرسی از ۲۶ مکان نظامی را داده است.بر اساس گزارش ايران هسته‌اي، باقري در بخشي از سخنراني خود گفت: اکنون ۱+۵ در مقابل سه گزینه قرار دارد:اول؛ حل و فصل موضوع به طور کامل در یک مرحله که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ورود در این مسیر تا حصول نتیجه اعلام کرده است و در گفت‌وگوهای مسکو نیز طرح جامع خود را پیشنهاد نموده است.دوم؛ حل و فصل گام به گام موضوع با برداشتن چند گام اولیه متقابل هم جنس، هم‌وزن و همزمان از سوي دو طرف در حرکت اولیه که در گفت‌وگوهای آلماتی ۲ پیشنهاد شد.سوم؛ عدم حرکت به سمت جلو و کنار گذاشتن پیشنهاد ۱+۵ در آلماتی یک.
وي اضافه كرد:« چنانچه ۱+۵ گزینه های اول و دوم را نپذیرد، عملاً به این معنا است که پیشنهاد خود در گفت‌وگوهای آلماتی یک را نیز کنار گذاشته است، از این رو باید به افکار عمومی جهان درباره این رویکرد و منطق رفتاری پاسخگو باشد.» وي ادامه داد: «اکنون توپ در زمین ۱+۵ است، از اين رو ۱+۵ باید اولاً؛ اراده جدی خود را برای پیشرفت عملی در مسیر گفت‌وگوها با انتخاب يكي از دو گزينه پيشنهادي ايران يعني «حل و فصل كامل موضوع» «در يك مرحله» و يا حركت «گام به گام» با اقدام های متقابل هم جنس، هم وزن و همزمان ابراز کند، ثانیاً؛ عزم عملی خود را برای ورود به مذاکرات سازنده، جدی، محتوایی، مؤثر و نتیجه‌بخش با پايبندي عملي به الزام هاي گفت‌وگو براي همكاري نشان دهد، ثالثاً؛ با پذيرش بي قيد و شرط حقوق هسته‌اي ملت ايران در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی به ویژه غني‌سازي، خود را از اتهام عدم پايبندي به الزامات معاهدات بين‌المللي و برخورد گزينشي با موازين و مقررات بين المللي برهاند و رابعاً؛ با اعطاي اختيار لازم به افراد شركت كننده در مذاكرات براي پيشبرد گفت‌وگوها، شائبه خرید زمان، فرار از گفت‌وگو و یا انجام گفت‌وگو با هدف صرفاً گفت‌وگو را از خود دور نماید.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار