قطار تروريسم بومي امريكا به سياتل رسيد
کد خبر: 522284
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/002Brw
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۰
5 نفر ديگر در تيراندازي‌هاي زنجيره‌اي كشته شدند
بر اساس گزارش پليس امريكا، حين جست‌وجو در يك مجتمع آپارتماني، ابتدا اجساد يك زن و يك مرد را در دو آپارتمان مختلف پيدا كرد كه بر اثر شليك گلوله جان باخته بودند. سپس نيروهاي پليس مرد ديگري را در پاركينگ آپارتمان پيدا كردند كه بعد از هجوم پليس در تيراندازي كشته شد. مشخص نيست كه آيا او با گلوله پليس كشته شده است يا نه. دو مرد ديگر هم در پاركينگ آپارتمان پيدا شدند در حالي كه قبلا كشته شده بودند. تيراندازي در يك مجتمع آپارتماني اتفاق افتاد كه در شهر فدرال‌وي در جنوب سياتل در ايالت واشنگتن واقع است. كتي شراك، سخنگوي پليس فدرال وي گفته است «بعد از تماس تلفني چند شاهد، پليس هنگامي به محل حادثه رسيد كه تيراندازي‌هاي زيادي اتفاق افتاده بود.» گفته مي‌شود كه تيراندازي ساعت ۲۱:۳۰ يك‌شنبه شب به وقت سياتل در غرب امريكا اتفاق افتاده است. پليس اعلام كرده كه در حال گفت‌و‌گو با شاهدان احتمالي است تا دليل حادثه را كشف كند.
جوهر سارنايف به هوش آمد
طبق گزارش پليس فدرال امريكا (اف. بي. آي)، مظنون دوم انفجارهاي ماراتن بوستون به هوش آمده است و قادر است با نوشتن به سؤالات پليس پاسخ دهد. به نوشته روزنامه ديلي ميل، پليس امريكا اعلام كرد جوهر سارنايف ۱۹ ساله مظنون به بمب‌گذاري در جريان مسابقه ماراتن در بوستون در اولين اظهارات خود نوشته است كه در زمان پيش از دستگيري لباس خود را درآورده است تا پليس متوجه شود وي هيچ نوع مواد منفجره‌اي به همراه ندارد. گزارش‌هاي تصويري منتشر شده نيز نشان مي‌دهد مظنون در زمان دستگيري هيچ چيز به همراه نداشته است. اين در حالي است كه برخي از منابع امنيتي گزارش دادند وي كمربند انفجاري به خود بسته بود و به همين دليل بيش از ۴۰ تير به سوي وي شليك شده است. سارنايف كه به علت اصابت گلوله به گردنش، قادر به تكلم نيست، سؤالات اف.‌بي.‌آي را به صورت مكتوب پاسخ مي‌دهد. گفته مي‌شود كه سؤالات پليس بيشتر در زمينه تيمورلنگ سارنايف ۲۶ ساله، برادر بزرگتر جوهر سارنايف است كه در جريان تيراندازي پليس كشته شد. برادران سارنايف در حالي به بمب‌گذاري در ماراتن بوستون متهم هستند كه هنوز هيچ مدركي دال بر ارتباط آنها با گروه‌هاي تندرو يا فعاليت‌هايي در داخل خاك امريكا يافت نشده است. با اوج گرفتن خشم مردم امريكا و بدون اثبات جرم اين متهمان، بسياري از سناتورها و دادستان‌هاي امريكايي خواستار مجازات اعدام شده‌اند. 
پليس اف. بي.آي همچنين درباره اهداف مظنونان و نيز سفر سال ۲۰۱۰ تيمورلنگ به داغستان سؤالاتي مطرح كرده‌ است. متهمان كه چچني‌ تبار هستند ۱۰ سال پيش به امريكا مهاجرت كردند و تابعيت دائم گرفتند. به گفته منابع بيمارستاني، جوهر سارنايف هم‌اكنون تحت تدابير شديد امنيتي در بيمارستان بستري است اما از جراحت‌هاي بسيار بدي رنج مي‌برد. وي در زمان دستگيري به دليل اصابت گلوله به بدنش خون زيادي از دست داده بود. سارنايف ۱۹ ساله يك تير به گلويش و تير ديگري به پايش اصابت كرده است.
پدر سارنايف‌ها نيز در اظهاراتي عنوان داشت كه اف.‌بي.‌آي‌ دو روز پس از بمب‌گذاري‌ها با تيمورلنگ تماس گرفته و گفته است كه اين انفجارها تقصير آنهاست. تيمورلنگ سارنايف نيز در پاسخ گفته است: اين مشكل شماست. چنين چيزي صحت ندارد. اد ديويس، رئيس پليس بوستون مي‌گويد: جوهر سارنايف و تيمورلنگ سارنايف، مظنونان بمب‌گذاري ماراتون بوستون، قصد داشتند حمله‌هاي بيشتري را به اجرا درآورند.
وي به خبرگزاري سي‌. بي. اس امريكا گفت كه اين دو مظنون بمب‌هاي دست‌ساز ديگري را در اختيار داشتند و در حين درگيري با پليس، آنها را به سوي نيروهاي امنيتي پرتاب كردند. جوهر سارنايف جمعه شب به وقت بوستون، در عمليات تعقيب و گريز چند ساعته، در حالي كه در يك قايق پنهان شده بود، دستگير شد. وي در حين فرار از پليس و در زمان بازداشت، دچار آسيب‌هاي جسماني شده و اكنون در بيمارستاني در بوستون، تحت تدابير شديد امنيتي به سر مي‌برد. وضعيت جسماني وي نامناسب اعلام شده است.
سناريوي اسلام هراسي رنگ مي‏بازد
در حالي كه بازرسان پرونده بمب‌گذاري «بوستون» تلاش مي‌كنند اين حادثه را به اسلام افراطي ربط دهند، مهمترين ائتلاف شبه نظاميان اسلامگراي مستقر در روسيه هر گونه ارتباط با عاملان احتمالي بمبگذاري در مسابقات ماراتن بوستون را رد كرد.
به گزارش روزنامه ديلي تلگراف، « kavkaz Tsentr» سايت متعلق به ائتلاف شورشيان موسوم به «امير قفقاز» بيانيه‌اي را از سوي حزب داغستاني خود منتشر و در آن اعلام كرد كه هيچ گونه گمانه زني در خصوص ارتباط ميان اين حزب و عاملان بمبگذاري مسابقات ماراتن بوستون وجود ندارد. در ادامه اين بيانيه آمده است: فرماندهي جمهوري خودمختار داغستان خاطرنشان مي‌كند كه مجاهدين قفقاز عليه امريكا مبارزه نمي‌كنند. ما تنها عليه روسيه مبارزه مي‌كنيم كه نه تنها مسئول اشغال قفقاز بلكه مسئول جنايت‌هاي شنيع و وحشيانه عليه مسلمانان است. در اين بيانيه آمده است كه اين ائتلاف تحت فرمان رهبر خود است و «دوكو عمروف»، فرمانده جمهوري خود‌مختار چچن اعلام كرد كه اهداف غيرنظامي را مورد هدف قرار نمي‌دهد.
همزمان با صدور بيانيه اسلامگرايان چچني، يكي از اقوام نزديك به دو مظنون اين حادثه تأكيد كرد «تيمور لنگ» به هيچ عنوان يك متعصب مذهبي و افراطي نبوده است. شبكه روسي راشاتودي با «پاتيمه سارنايووا» زن عموي «تيمور لنگ و جوهر سارنايوف»، دو مظنون اين بمب‌گذاري مصاحبه‌اي انجام داد كه در آن سارنايووا تأكيد كرد كه «تيمور لنگ» به هيچ عنوان يك فرد متعصب مذهبي نبوده است. خانواده سارنايوف در شهر «ماخاچكالا»، جمهوري داغستان زندگي مي‌كنند و پس از آنكه پدر و مادر اين دو برادر مظنون از مصاحبه با رسانه‌ها خودداري كردند، راشاتودي، مصاحبه‌اي با «پاتيمه سارنايووا» زن‌عموي تيمور لنگ و جوهر صورت داد. وي در ابتداي مصاحبه گفت: تيمور لنگ يك متعصب مذهبي نبود. او درباره مذهب كنجكاو بود. حدود سه سال پيش واقعاً به اسلام علاقه‌مند بود اما به هيچ عنوان يك افراطي نبود. ما درباره تعهد وي به مذهب حرف مي‌زديم، اما او يك افراطي نبود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار