تعامل قوا درآستانه انتخابات رياست جمهوري بايد بهتر شود
کد خبر: 507077
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/0027uf
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۱ - ۰۵:۱۱
موانع موجود در تعامل بين دو قوه مجريه و مقننه در گفت‌وگوي «جوان» با محمدعلي بزرگواري
سعيد همتي
يكي از موضوعاتي كه در روزهاي اخير خبرهاي بسياري را در سطح رسانه‌ها به خود اختصاص داده بحث سخنراني رئيس‌جمهور در صحن علني مجلس بود. موضوعي كه با مخالفت‌ها و موافقت‌هاي بسياري در بين نمايندگان مردم مواجه شد، عده‌اي آن را مثبت، برخي‌ هم آن را نشان از روحيه تكروي و قانون‌گريز بودن دولتمردان خواندند. اما آنچه در اين بين بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است كه چرا ارتباط بين دو قوه مجريه و مقننه به گونه‌اي شده كه با يك سخنراني به سمت بحران پيش مي‌رود؟ چرا رسانه‌هاي كشور در هر سطحي به اين فضاي التهاب و درگيري دامن مي‌زنند؟
دركنار اين موضوع بحث «انتخابات آزاد» كه چند هفته‌اي است از سوي افراد و جرياني خاص فضاي سياسي كشور را پر كرده هم باعث واكنش مقام معظم رهبري شده و به تعبير برخي ازسياسيون كليدواژه اصلي جريان برانداز در انتخابات آتي خيلي زودتر از آنچه احساس مي‌شد نمايان شده است. حجت‌الاسلام محمدعلي بزرگواري، نماينده دو دوره هشتم و نهم مجلس شوراي اسلامي در اين‌باره با «جوان» به گفت‌وگو پرداخته است.

آنچه در هفته‌هاي اخير منشأ تحليل‌ها و گزارش‌هاي بي‌شماري شد، بحث حضور رئيس‌جمهور در صحن علني مجلس بود، به عقيده شما چرا موضوعي كه مي‌تواند سرمنشأ تحول مناسبي در تعامل بين دو قوه شود اينگونه دستاويز اختلاف افكني و تشديد روابط بين قوا شده است؟
بايد زمينه اين وضع را در گذشته و در سال‌هاي قبل جست‌وجو كرد، مثلاً در مجلس هشتم. اما به‌صورت كلي بايد گفت وظيفه قوه مقننه قانونگذاري و نظارت برعملكرد قوه مجريه است و نماينده مردم در اين بين ناظر مستقيم بر كار تمامي دستگاه‌ها مي‌باشد.
اراده مجلس هم بر اين بوده تا با همه وجود به سخنان رئيس‌جمهور گوش فرا دهد و منتظر سخنان گره‌گشا و كارشناسانه آقاي احمدي‌نژاد بوده‌ايم.
اكثر نماينده‌ها هم از آقاي احمدي‌نژاد درخواست داشتند كه با سعه صدر و با در نظر گرفتن لزوم حفظ وحدت در مجلس سخن بگويد و زمينه اختلاف بيشتر بين دوقوه را فراهم نكند هر چند كه سخن گفتن ايشان در مجلس قانوني و از جمله حقوق وي است و كسي نمي‌تواند جلوي اين كار را بگيرد.
مردم نيز از همه ما - چه نمايندگان و چه رئيس‌جمهور - بر اساس فرمايش رهبري مبني بر لزوم حفظ يكپارچگي انتظار حفظ آرامش را دارند كه همه بايد عامل به آن باشيم.
بنده هم قبل از اين گفته بودم كه اگر رئيس‌جمهور مي‌خواهد در ارتباط با هدفمندي يارانه‌ها و اجراي فاز دوم آن سخن به ميان آورد بايد كارشناسانه در اين زمينه صحبت كند و با آمار و ارقام براي نمايندگان توضيح دهد كه اجراي آن در برهه كنوني به صلاح بوده و به مردم و كشور فشار وارد نمي‌كند.
دركنار آن بارها گفته شده كه مجلس با رئيس‌جمهور و دولت دشمني ندارد و اگر سخني مطرح مي‌شود همه براي خيرخواهي و برداشتن باري از دوش مردم است تا اينكه سختي كمتري را متحمل شوند.
البته اين را هم نمي‌شود ناديده گرفت كه ممكن است در مجلس چند نفري هم با آقاي رئيس‌جمهور از گذشته تاكنون از سر لجاجت كينه‌اي هم به دل داشته باشند، اما اكثريت مطلق مجلس نه با رئيس‌جمهور و نه با هيچ شخص ديگري دشمني و كينه‌اي ندارد و اگر گاهي اوقات انتقاداتي مطرح مي‌شود از سر دلسوزي است.
رئيس‌جمهور با خرد جمعي مسئولان اقتصادي زير دست خود در زمينه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها به اجماع رسيده باشد. مخالف اين حرف برخي افراد هستم كه مي‌گويند اگر در فاز اول ۴۰۰ تومان به جيب افراد رفت از سوي ديگر ۵۰۰ تومان از جيب آنها خارج شد و اين سخن را مغرضانه مي‌پندارم.

حضورآقاي احمدي نژاد درصحن مجلس درشرايط فعلي مثبت ارزيابي مي‌شود؟
حضور رئيس‌جمهور در مجلس شوراي اسلامي ثمرات زيادي دارد و همه مي‌توانيم از اين فرصت در راستاي برطرف كردن اختلافات استفاده كنيم.
حضور رئيس‌جمهور در مجلس شوراي اسلامي باعث مودت و صميميت مي‌شود و به اين دليل از اين حركت‌هاي مبتكرانه رئيس‌جمهور استقبال مي‌كنيم.
مجلس شوراي اسلامي اصرار دارد تا هدفمندي يارانه‌ها در سال‌جاري و شرايط كنوني اجرا نشود و اين مصوبه بايد اجرا شود.
ما قبلاً هم اين احتمال را داده‌ايم كه رئيس‌جمهور براي مسائل ديگري صحبت كند ولي اصلي‌ترين احتمال سخنراني وي درباره اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها در مجلس عنوان شده است.
هميشه گفته‌ايم بايد سخنان رئيس‌جمهور را شنيد و استدلال‌هاي كارشناسان را نيز بررسي كرد ولي مجلس زيربار فشار مضاعف به مردم نمي‌رود و با اين روند مخالف هستيم.
با توجه به اينكه در نوبت‌هاي گذشته مانند طرح سؤال از رئيس‌جمهور احمدي‌نژاد در صحن علني مجلس سخنراني كرد و اين حضور به مودت و صميميت موجود بين مجلس و دولت كمك نكرد، آن موقع رئيس‌جمهور به اجبار و براي طرح سؤال به مجلس آمد ولي در شرايط كنوني رئيس‌جمهور براي سخنراني خود خواسته به مجلس مي‌آيد و اين دو با هم تفاوت بسياري دارند.
مجلس بايد راه تعامل را در ماه‌هاي پاياني عمر دولت هموار كند ولي در اين مسير نبايد با اعمال فشار بر مردم موافقت كند زيرا مردم ديگر تحمل شوك‌هاي جديد به بازار را ندارند.
مقام معظم رهبري با جايگاه ويژه خود در نظام جمهوري اسلامي‌ايران و اشراف كاملي كه به تمام حوزه‌ها دارد به فراخور شرايط جامعه نصايح و مطالباتي را از دستگاه‌هاي گوناگون و گروه‌هاي مختلف خصوصاً از قواي سه‌گانه مطرح مي‌نمايد.
راهكارهاي معظم له براي مسئولان و مرتبطين هر دستگاه به صورت خاص راهگشا و توسعه‌دهنده فعاليت‌ها بوده است. ايشان در ديدار سالانه خود با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ‌از مجلس چهارم به بعد خواسته‌هايي را از نمايندگان ملت مطرح نموده‌اند كه با هدف حذف بسياري از مشكلات و معضلات جامعه عنوان نموده‌اند.

فضاي كشور چند هفته‌اي است كه شديداً رنگ و بوي انتخابات رياست جمهوري را به خود گرفته است، به عقيده شما چه الزاماتي بايد در اين رابطه ازسوي سياسيون و رسانه‌ها مورد توجه قرار بگيرد؟
سال آينده كشور بار ديگر آزمون سخت و حساسي را پشت سر خواهد گذاشت كه هوشياري و داشتن بصيرت در اين آزمون از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
آنچه قبل از انتخابات براي كشور لازم و ضروري به شمار مي‌رود تأمين آرامش و امنيت كشور، تشويق براي حضور حداكثري و تبليغ درست است كه مسئولان ذي‌ربط بايد به اين مهم توجه كافي داشته باشند. در زمان برگزاري انتخابات نيز فراهم‌سازي بسترهاي لازم براي حضور حداكثري مردم در پاي صندوق‌هاي اخذ رأي و برگزاري انتخاباتي سالم و به دور از حاشيه موضوع مهمي است و بايد به آن توجه شود.
مهم‌ترين مسئله در بحث انتخابات داشتن بصيرت و هوشياري پس از انتخابات است كه همه بايد صددرصد از هوشياري كامل برخوردار بوده و بدانند هيچ اشتباه و قانون‌شكني در انتخابات قابل اغماض نيست. همه بايد از مسائل تفرقه‌انگيز پرهيز كرده و به اين مسائل دامن نزنند چراكه دامن زدن به مسائل تفرقه‌انگيز خيانتي بزرگ و غير قابل گذشت است.

جريان برانداز در انتخابات سال۸۸ هم با كليدواژه «انتخابات آزاد» قصد حضور پررنگ در عرصه انتخابات را دارند، باتوجه به واكنش مقام معظم رهبري در اين رابطه، مي‌توان شانسي براي بحران‌سازي اين جريان در انتخابات پيش رو قائل شد؟
در انتخابات ۸۸ اصلاح‌طلبان امتحان بسيار بدي دادند و خود را براي هميشه از چشم مردم انداختند. جريان اصلاحات در انتخابات ۸۸ در حالي با شعار پايبندي به قانون وارد عرصه انتخابات شده بود كه بعد از انتخابات عليه قانون اقدام كرد. جريان فتنه از دل جريان اصلاحات بيرون آمد و عليه انقلاب اسلامي آشوب كرد. ملت ايران هيچگاه اقدامات فتنه‌گران را فراموش نخواهد كرد.
در هيچ كجاي دنيا به جرياني كه به دنبال براندازي باشد فرصت شركت در عرصه‌هاي سياسي نمي‌دهند، جريان فتنه براي هميشه به گورستان تاريخ پيوسته است و آن دسته از اصلاح‌طلباني كه همچنان از جريان فتنه حمايت مي‌كنند تفاوتي با فتنه‌گران ندارند.
اصلاح‌طلباني كه قصد حضور مجدد در عرصه انتخابات را دارند بايد رسماً از جريان فتنه اعلام برائت كنند نه اينكه بگويند فتنه‌گران را قبول ندارند، آنها بايد اقدامات جريان فتنه را محكوم كنند.

چه طيفي از اين جريان حق حضور در انتخابات را دارد؟
اصلاح‌طلباني كه از جريان فتنه اعلام برائت كرده‌اند مي‌توانند مجدداً وارد عرصه سياسي كشور شوند و خود را در معرض رأي مردم قرار دهند اما كساني كه مرز مشخصي با فتنه‌گران نداشته باشند حق حضور در هيچ رقابت سياسي را ندارند.
اين را هم بايد عنوان كرد كه يكي از مهم‌ترين شاخصه‌ها در حكومتي مبتني بر مردمسالاري ديني انتخابات است كه در حال حاضر در كشورهاي دنيا كه بحث مردمسالاري مطرح مي‌گردد از انتخابات به عنوان يك نماد اصلي نام‌برده مي‌شود و باعث تعجب است كه سردمداران آزادي بيان از كشورهايي حمايت مي‌كنند كه هيچگاه نظر مردم برايشان مهم نبوده است. عربستان سعودي كه همواره مورد تأييد غرب است يكي از آن كشورهاست.
دانشمندان و پژوهشگران علوم سياسي و اجتماعي بر اين عقيده‌اند كه اگر در كشوري كه انتخابات در آن برگزار مي‌گردد بين ۴۰ تا ۶۰ درصد مردم شركت كنند يعني حضور مردم در انتخابات آن كشور چشمگير است.
در كشور ما بدون استثنا در ۳۴ انتخابات برگزار شده تاكنون حداقل شركت‌كنندگان ۵۰ درصد بوده است و تنها يك‌بار استثنا از اين مقدار كمتر شد، در سال ۸۸ نيز كه شاهد شكوفايي كامل اين موضوع بوديم و ۸۵درصد واجدين شرايط شركت كردند كه اين مسئله واقعاً كم‌نظير است.
مردمسالاري در كشور ما كاملاً حاكم است، بايد به اين مسئله توجه داشت كه ساز و كار انتخاباتي در ايران به همراه يك‌سري مسائل اسلامي است، مثلاً در بحث خبرگان رهبري اين مسئله حتماً مورد توجه است كه شخص فقيه باشد يا كساني كه مي‌خواهند در انتخابات شركت كنند بايد از يك‌سري فيلترها عبور كنند.
در انتخابات سال ۸۸ بعد از اينكه بحث تقلب مطرح گرديد، اصحاب فتنه صراحتا اذعان داشتند كه اگر مقام معظم رهبري و تدبير ايشان نبود و معظم له يك قدم عقب مي‌نشست شرايط كشور ما از افغانستان نيز بدتر مي‌شد زيرا در صورت پذيرش هرگونه ابهام تقلب توسط رهبري سبب مي‌شد نهاد‌هاي بين‌المللي انتخابات آينده را برگزار كنند و اين يعني تقديم كشور به بيگانگان.
جمله مقام معظم رهبري در اين ارتباط كه در جمع مردم قم عنوان شد وجه مشترك بين جريان‌هاي مخالف داخلي و خارجي است، اپوزيسيون خارجي از يك طرف و جريان دوم خرداد و جريان انحرافي از طرف ديگر هر روز به نوعي اين بحث را راه مي‌اندازند و منظور از راه‌اندازي اين بحث عدم حضور شوراي نگهبان در تأييد صلاحيت‌هاست.
كساني كه در فتنه چهار سال قبل حضور داشتند مي‌دانند كه اگر اين فيلتر فعال باشد هيچگاه نخواهند توانست در انتخابات شركت نمايند يا حداقل ابتدا توبه نمايند و بعد وارد گود انتخاباتي شوند.
آناني كه دائماً انتخابات آزاد را مطرح مي‌كنند مقصودشان اين است در صورتي كه رأي نياوردند اعلام كنند كه انتخابات آزاد نبوده و موجب شده اين افراد رأي نياورند.
كساني كه تفكراتشان با نظام سازگار نيست در حقيقت كساني هستند كه در فعاليت خود نيز از مسير درست خارج شده‌اند و مي‌دانند مردم متدين و دنباله‌رو امام و رهبري اگر حضور حداكثري داشته باشند بر اساس ارزش‌هاي واقعي نظام، فرد اصلح را بر مي‌گزينند به همين دليل به هر صورتي و حتي با تشديد فشارهاي اقتصادي و ايجاد نارضايتي در پي عدم حضور مردم در صحنه انتخابات هستند.

بسياري معتقدند حلقه انحرافي هم برنامه‌هاي گسترده و ويژه‌اي براي انتخابات آتي دارند به طوري كه در بخش رسانه نزديك به۴۰سايت براي تحقق اهداف خود راه‌اندازي كرده‌اند يا با پروژه بي‌آبرو كردن برخي افراد مطرح نظام درپي رسيدن به اهداف تبليغاتي انتخاباتي خود هستند، ارزيابي شما از فعاليت‌هاي اين جريان چيست؟
بدون ترديد جریان انحرافی هیچ توفیقی در انتخابات ریاست جمهوری نخواهد داشت چراکه دست آن‌ها برای همه رو شده است.
نظام جمهوری اسلامی تاکنون از همه ظرفیت‌های افراد و گروه‌ها و احزاب استفاده کرده و هیچ ‌فردی نمی‌تواند بگوید این نظام برای سپردن مسئولیت‌ها، سیاه و سفید بودن را ملاک قرار می‌دهد.
نظام جمهوری اسلامی چهره هیچ شخص و گروهی را خاکستری نشان نمی‌دهد و ملاک برای حضور در همه عرصه‌ها پایبندی به شریعت اسلامی و قبول داشتن اصول پذیرفته شده‌ای است که ۹۸ درصد مردم به آن رأی مثبت داده و از همه مهم‌تر صدها هزار شهید در راه اعتلای آن جان داده‌اند.
فضای انتخابات آن گونه که مشاهده می‌شود تاکنون عاقلانه بوده و بسیار مهم است که افراد و گروه‌ها به سخن و فرموده رهبری مبنی بر عدم وارد شدن زودهنگام به فضای انتخاباتی تمکین کرده‌اند.
مسیر برای ورود همه کسانی که به نظام و قانون اساسی و از همه مهم‌تر معتقد به اصل ولایت‌مطلقه فقیه بوده‌اند، باز است. وقتی از اصل ولایت فقیه سخن به میان می‌آوریم یادمان باشد همان اصلی است که با محوریت آن نهضت و انقلاب به پیروزی رسید و جوانان بسیاری برای حاکمیت این اصل جان دادند.
البته برخی افراد به خودی خود نمی‌توانند در انتخابات به عنوان کاندیدا خود را معرفی کنند، معاندین انقلاب و یاوران و سران فتنه از جمله این افراد هستند که چهره آن‌ها برای همه مردم شناخته شده است.
جریان انحرافی و فتنه در اصل یک جریان با یک نوع تفکر است و درصد پایبندی افراد این دو جریان به قانون و اصول و ارزش‌ها و ولایت مشخص است و بی‌شک هرگز نخواهند توانست اعتماد مردم را به سوی خود جلب کنند.

برخي‌ها معتقدند مجلس در جهت رفع دغدغه‌هاي اقتصادي و معيشتي مردم در ماه‌هاي اخير اقدام خاصي را صورت نداده است ، نظرشما در اين رابطه چيست؟
لازم است نمایندگان مجلس هر چه زودتر برنامه‌ریزی فوری در راستای اقتصاد مقاومتی داشته باشند و برای غنی‌سازی این فرهنگ در جامعه از هم‌اکنون تمام قانون‌های ما در چارچوبی برگرفته از اقتصاد مقاومتی باشد.
به فرموده مقام معظم رهبری که فرمودند «اقتصاد ما باید مقاومتی باشد»،مقاومت راه مقابله و پیروزی بر دشمنان داخلی و خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران است. هدف دشمنان از طرح‌ریزی توطئه‌های مختلف از پیروزی انقلاب تا کنون، تضعیف روحیه مقاومت و ایستادگی مردم غیور ایران اسلامی است.
اقتصاد کشور در شرایط بحرانی و سختی قرار گرفته که توجه به آن امری حیاتی و ضروری است.
تاکنون این شرایط سخت و خطرساز تنها در سایه تدبیر و رهنمودهای رهبری قابل تحمل و مقاومت بوده است. تحریم‌های اقتصادی صادرات بشکه‌های نفت داخلی به خارج از کشور را نیز کاهش داده است.
دشمنان این انقلاب و اسلام برابر ما جنگ اقتصادی به راه انداخته و با تمام توان و فشار خود بر کشورها، ما را در تحریمی بی‌سابقه قرار داده‌اند و بهترین روش مقابله با آن، اقتصاد مقاومتی است.
باید موضوع اقتصاد مقاومتی در حلقه‌های صالحین اقشار بسیج مطرح و با بحث و تبادل نظر راهکارهایی عملی در این زمینه ارائه شود تا اعضا حداقل آن را در زندگی خود به‏کار بندند. مصادیق اقتصاد مقاومتی در هر قشر و صنف بسیج باید مشخص شود و افراد الگو و پیشقدم در این طرح تشویق و تقدیر شوند.
من از مخالفان طرح اصلاح انتخابات، سؤال از رئیس‌جمهور و برخی موارد مطرح شده دیگر در مجلس بودم چرا که معتقدم در چنین شرایطی که مهم‌ترین مسئله کشور مسائل اقتصادی است طرح این موارد به صلاح کشور نبود.
بنده هم معتقدم در شرایط کنونی هرگونه قانونی که وقت مجلس را بگیرد نباید در اولویت‌های مجلس قرار بگیرد، به هر حال با توجه به زمانی که تا انتخابات باقی‌مانده است باید دقت کنیم مسائلی که زمان زیادی از مسئولان می‌گیرد و گاهی به اختلاف تعبیر می‌شود به وجود نیاید.
اکنون مسئله بستن بودجه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و لازم است دولت هر چه زودتر لایحه بودجه سال ۹۲ را تقدیم مجلس کند چرا که تا پایان سال مدت زیادی نداریم و فرایند برنامه‌ریز و تصویب بودجه در مجلس نیز حداقل دو ماه به طول می‌انجامد.
از ابتدای سال آینده لازم است، قانون جدید بودجه اجرایی شود، بنابر این هر چه زودتر باید این لایحه ارائه شود تا در زمان مناسب تصویب و از ابتدای سال برای دستگاه‌ها ملاک عمل باشد تا مجبور نشویم یک‌دوازدهم یا دو‌دوازدهم بودجه را تنظیم کنیم که به نفع کشور نیست.

سهم قوه مجريه در تعديل مشكلات اقتصادي مردم چقدر است و آيا دولت توانسته دراين جهت اقدامات قابلي را صورت دهد؟
دولت باید نظارت عالی خود را بر بازار چندین برابر کند،دولت باید با تقویت نیروهای مربوطه به کنترل بازار و اصناف پرداخته و همچنین جو روانی جامعه را کنترل کرده و نیازمندی‌های بازار را به موقع فراهم کند و باید با حضور پررنگ دولت، بعد از دو ماه شرایط نسبتاً خوبی بر بازار حاکم شود.
اقتصاد مقاومتی با تربیت نیروهای مقاومت در بدنه فکری برنامه‌ریزی و اجرای دولت و همچنین در جامعه و رده‌های میانی و پایین جامعه محقق می‌شود.
تمام بازوهای اجرایی نظام باید کارآمد، توانمند و به‏روز باشند و با این نیروهاست که مسیر هدایت و تأمین اقتصاد مقاومتی و شکل گرفتن نقش دین و مکتب اسلامی و شیعه در پیچ تاریخی که در جهان در حال ایجاد است، محقق می‌شود.
اگر بخواهیم هویت مکتب انقلاب خود را به جهانیان صادر کنیم و الگوی بیداری اسلامی و جهانی باشیم، باید اقتصاد مقاومتی را در دستور کار و بلکه در متن جامعه قرار دهیم و با مشارکت همگانی در پیشرفت روز‌به روز آن کوشا باشیم.
هرچند مقاومت مردم ایران با توجه به فشارهای اقتصادی کم نمی‌شود، چون مردم ما از مکتب عاشورا درس‌های زیادی گرفته‌اند. مردم، بصیر و آگاه و گوش به فرمان رهبر هستند و ملت ما تاکنون ثابت کرده است از بسیاری گردنه‌های سخت و چالش‌های جدی با سربلندی بیرون می‏آید.
مسئولان با تبیین و آگاه‌سازی، توجه به واحدهای متوسط و کوچک، کاهش وابستگی به نفت و بهره‌برداری از ظرفیت‌های بومی، محلی و خاص کشور ایران و جامعه اسلامی تلاش بسیار خوب و گسترده‌ای را آغاز کرده‌‌اند.

به عنوان يكي از اعضاي كميسيون كشاورزي مجلس‌، توجه به بخش كشاورزي را تاچه ميزان در كمك به بخش توليد داخلي وتحقق مطالبات اقتصادي رهبري اثرگذار مي‌دانيد؟
در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده، تولید ملی باید در صدر فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت قرار گیرد.
با توجه به وضعیت کشاورزان و نیز محصولات تولیدی، حکایت از آن دارد که از تمامی ظرفیت‌های صنعت کشاورزی به خوبی استفاده نشده است.
استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی موجب رونق این صنعت شده و به بهبود وضعیت تولید و نیز کشاورزان منجر می‌شود.
دولت باید تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کشور مهیا کند. بخش خصوصی ظرفیت بالایی در توسعه اشتغال کشور دارد و توسعه صنعت کشاورزی در گرو حمایت همه جانبه دولت است.
برای نیل به اهداف اقتصادی کشور باید مزیت‌ها و پتانسیل‌های صنعت کشاورزی را فعال کرد و به همین دلیل نیز ایجاد صنایع تبدیلی از مناسب‌ترین مزیت‌ها به شمار می‌آید.
برخی از محصولات کشاورزی بعد از تولید و بدون فرآوری به بازار عرضه می‌شوند، اما دلالان همیشه به عنوان دست‌های پشت پرده در تعیین قیمت آن نقش دارند، به طوری که حضور آنها در بازار پیامدهای بسیار منفی از قبیل بی‌ثباتی قیمت را در بردارد.
دولت می‌تواند با حمایت از صنعت کشاورزی و نیز استفاده از پتانسیل‌های این صنعت موجب رونق آن شده و زمینه اشتغال را نیز در این بخش فراهم کند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار