نقض مكرر آتش بس سوريه در روز اول
کد خبر: 493303
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/0024KV
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۱ - ۰۷:۱۱
معارضين آتش‌بس عيد را نقض كردند
به گزارش جوان، فرمانده كل ارتش سوريه روز پنج‌شنبه به طور رسمي روزهاي تعطيلات عيد قربان را در سراسر اين كشور آتش‌بس اعلام كرد. اين آتش بس از ساعت ۶ صبح روز جمعه شروع و دست‌كم تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت. روز جمعه تا چند ساعت بعد از شروع آتش بس اعلام شد كه هيچ گونه نقض آتش بسي از سوي طرفين انجام نشده است. تلويزيون دولتي سوريه هم تصاوير حضور بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه را در مراسم نماز روز عيد قربان در مسجد شهر دمشق پخش كرد. با اين حال از حوالي ظهر روز جمعه گزارش‌هاي مختلفي درباره نقض آتش بس منتشر شد تا جايي كه شبكه خبري سي‌ان‌ان عصر ديروز گزارش كرد:« آتش بس در سوريه در آستانه فروريختن است.» 

شبكه خبري بي‌بي سي حوالي ساعت ۱۳ از قول فعالان سوري گزارش كرد كه درگيري‌هاي مختلفي در شهرهاي مختلف سوريه به وقوع پيوسته است. يك مورد از اين درگيري‌ها حوالي ساعت ۱۰ و ۳۰ صبح در يك پايگاه نظامي در شهر مرآت النعمان در جاده دمشق به حلب رخ داد. 

در يك مورد ديگر هم در منطقه حرستا در حومه دمشق به وقوع پيوست كه بنا برگزارش‌ها سه نفر در اين درگيري كشته شدند. مرز مشترك سوريه با تركيه هم جمعه ناآرامي راپشت سر گذاشت. در حالي كه ساعاتي قبل از شروع آتش بس منابع خبري از ناآرامي در مرزهاي سوريه با تركيه خبر دادند، جيمز رونالدز خبرنگار بي‌بي‌سي در مرز مشترك بين سوريه و تركيه بعد از شروع آتش بس نيز گزارش كرد كه صداي چندين انفجار را شنيده است. همچنين فعالان سوي گزارش كرده‌اند كه چندين مورد تظاهرات اعتراضي در شهر‌هاي مختلف سوريه انجام شده است. 

با وجود گزارش‌هاي مكرر كه از نقض آتش بس طي روز جمعه منتشر شد، ولي از همان ابتداي روز پنج‌شنبه شواهدي وجود داشت كه نشان مي‌داد معارضين سوري به آتش بس پايبند نخواهند ماند. بنابرگزارش شبكه بي‌بي سي، روز پنج‌شنبه شاهدان عيني و فعالان سياسي از حلب گزارش دادند كه نيروهاي ارتش از پست هايي در محله مسيحي السريان و محله كردنشين اشرفيه عقب‌نشيني كردند و همزمان با اين عقب نشيني، شبه نظاميان جاي آنها را گرفتند. روز پنج‌شنبه از حلب هم گزارش رسيد كه با وجود آماده شدن طرفين در آستانه اتش بس، درگيري همچنان ادامه دارد. 

معارضين به دنبال تحكيم مواضع؟
با وجود نقض مكرر آتش بس طي روز جمعه، هنوز معلوم نيست كه اين نقض‌هاي مكرر باعث شكست كامل طرح آتش بس خواهد شد يا نه؟ارتش سوريه در بيانيه‌اي كه روز پنج‌شنبه منتشر كرد، اعلام كرد كه به آن پايبند خواهد ماند ولي اعلام آتش‌بس به معني پاسخ نگفتن به حملات مخالفان نيست و ارتش سوريه حق پاسخ دادن به تحركات نظامي مخالفان مسلح را براي خود محفوظ مي‌دارد و تمام توان خود را براي حمايت از اموال عمومي و دولتي به كار خواهد گرفت.
 
ارتش سوريه همچنين تأكيد كرده است كه در قبال نقل و انتقال مهمات توسط مخالفان ساكت نخواهد نشست و اجازه نخواهد داد كه مخالفان مواضع خود را تقويت كنند و با ارسال سلاح و مهمات سعي در انجام عمليات نظامي داشته باشند. مخالفان هم موضع‌گيري كمابيش مشابهي داشته‌اند. ارتش آزاد سوريه اعلام كرده كه پايبندي‌اش به اتش بس به پايبندي دولت سوريه منوط است، ولي در عين حال اعلام كرده طرح اخضر الابراهيمي را پذيرفته و به آتش‌بس احترام مي‌گذارد. 

در مجموع، هر چند طرفين تعهد خود را به آتش بس اعلام كرده‌اند ولي با توجه به تنوع گروه‌‌هاي معارض سوري و اينكه تعدادي از آنها با آتش بس موافقت نكرده‌اند، چشم انداز آن شكننده به نظر مي‌رسد. شبكه بي‌بي سي ديروز در گزارشي اين احتمال را كه معارضين سوري فرصت آتش بس را براي تحكيم مواضع خودشان مغتنم بدانند بعيد ندانست و نوشت:« براي مخالفان مسلح هم كه بدون برخورداري از تسليحات سنگين توانسته‌اند مناطق متعددي را در داخل و خارج تعدادي از شهرها در تسلط خود بگيرند و در برابر حملات ارتش مقاومت كنند، آتش بس چهار روزه مي‌تواند فرصتي براي تحكيم مواضع محسوب شود، به خصوص اينكه نيروهاي مخالف داراي فرماندهي و منسجم نيستند و احتمال سرپيچي گروه‌هاي پراكنده از توافق آتش بس وجود دارد.» 

ايران آماده گام بعدي
روز پنج‌شنبه، علي اكبر صالحي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در تماس تلفني با اخضر ابراهيمي نماينده سازمان ملل در امور سوريه از تلاش‌هاي وي براي برقراري آتش بس در سوريه قدرداني كرد. دكتر صالحي با اشاره به نتايج سودمند سفر اخضر ابراهيمي به تهران، اعلام آتش بس را گامي مهم در مسير شروع روند سياسي حل بحران سوريه ارزيابي كرد. اخضر ابراهيمي نيز با تشكر متقابل از تلاش‌هاي جمهوري اسلامي ايران و تمجيد از نقش مثبت و فعال تهران در رسيدن به اين دستاورد ابراز اميدواري كرد. 

همچنين وزارت خارجه ايران به خاطر آتش بس در سوريه بيانيه منتشر كرد. در اين بيانيه براي ادامه تلاش‌ها به منظور تكميل روند سياسي با هدف حل و فصل نهايي بحران سوريه اعلام آمادگي شده است. اكنون كه تلاش‌هاي صادقانه طرف‌هاي مختلف فعال در صحنه سوريه به ثمر نشسته و قرار است از صبح جمعه آتش‌بس در اين كشور برقرار شود، انتظار مي‌رود با پايبندي و التزام تمام گروه‌ها و طرف‌هاي ذي‌ربط به رعايت كامل آتش‌بس و پرهيز از هرگونه اقدام مغاير با روح آن، زمينه براي رسيدن به وضعيت آرامش و ثبات پا‌يدار به منظور شروع گفت‌وگوهاي سياسي در اين كشور هموار شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار