خاطره‌ای از عملیات کربلای ۵ در گفت‌وگوی «جوان» با یکی از رزمندگان حاضر در این عملیات
منور‌ها هنوز در آسمان جولان می‌دادند و مسلسل‌ها همچنان کانال را شخم می‌زدند، اما سیاهپوشان غواص مردانه به داخل آتش می‌زدند و برخی نیز توانستند از آن عبور کنند
سردار محمدعلی صبور در گفت‌وگو با «جوان» از کم‌وکیف عملیات کربلای ۵ می‌گوید
بصره یکی از مناطق حساس اقتصادی و سیاسی رژیم بعث بود. رسیدن به شمال و شرق بصره هدف عملیات کربلای 5 بود. اگر بصره سقوط می‌کرد به یقین حکومت صدام هم سقوط می‌کرد. مسئولان سیاسی تلاش کردند عملیات بزرگی انجام شود تا در بعد سیاسی جنگ خاتمه پیدا کند
مسئول خانه شهيد امامزاده چيذر در گفت وگو با «جوان»:
پنج‌شنبه گذشته، تصاویــری در فضای مجازی منتشر شد که عکس‌ها و آثار شهدای امامزاده چیذر را در سطل زباله نشان می‌داد. انتشار این عکس‌ها موجب آزردگی خاطر خانواده‌های شهدا و همرزمان آن‌ها شد. در پی این حادثه خبرنگار گروه ایثار و مقاومت روزنامه جوان با شیخ حسن، مسئول خانه شهید امامزاده چیذر تماس گرفت تا در این باره توضیح بیشتری دهد.
نمایشگاه دریچه ای به بهار در گالری فکه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از هفدهم دی ماه تا پایان همین ماه دایر می باشد.
فیلم "بیا و ببین" در روز یکشنبه 23 دی ماه ساعت 18 در سالن هویزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
گفت‌وگوی «جوان» با پدر شهید حسین داراب
بعد از 11 سال زندگی در نجف، یک روز ایادی حکومت بعث به ما گفتند باید هرچه سریع‌تر عراق را ترک کنید. من به زادگاهم اردبیل برگشتم. آن موقع حسین سه سال داشت و شخصیتش در ایران شکل گرفت. کسی نمی‌دانست این پسر بعد‌ها به مصاف همان رژیمی می‌رود که خانواده‌اش را آواره کرده بود
گفت‌وگوی «جوان» با همسر شهید مدافع حرم سرهنگ پاسدار ابراهیم عشریه
آن شب که خبر شهادت را دادند تمام بدنم را استرس و لرزش فرا گرفت، ولی به حضرت زینب (س) گفتم: «من در عهد خودم با شما باقی ماندم و می‌دانم که شما نظاره‌گر همه چیز هستید و دست من را می‌گیرید و به من کمک می‌کنید.»
مدیر تاریخ شفاهی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: مستعدترین و آماده‌ترین یگان برای عملیات کربلای پنج لشکر ۱۰ سیدالشهدا بود اما دغدغه‌هایی نسبت به این انتخاب وجود داشت.
مروری بر عملیات کربلای ۵ با نگاهی به داشته‌های کتاب «نبرد شرق بصره»
با روشنایی هوا دشمن بیش از 20 بار به پاتک اقدام کرد. از این لحظه به بعد جنگ برای تصرف مناطق عملیاتی به وجب‌ها و متر‌ها منوط شد. چهار روز اول عملیات بسیار تعیین‌کننده و بالطبع شدید بود. چنانچه هزار و 500 نفر از رزمندگان در همین چهار روز به شهادت رسیدند
یادکردی از فرمانده غواصان لشکر 7 ولی‌عصر (عج) در عملیات والفجر 8
وقتی فرم‌های اعزام به مکه را برای شهید دوستانی آوردند، قبول نکرد فرم‌ها را پر کند و گفت: «از کجا معلوم بعد از عملیات زنده باشم؟!» وقتی از ایشان پرسیدند در این همه حمله شرکت کردی و سالم ماندی، ان‌شاءالله این بار هم سالم بر می‌گردی محکم و استوار بیان کرد حرف آخر‌م را بگویم، این بار فرق می‌کند...!
۹