عظیم‌ترین حرکت فرهنگی کشور در گذر زمان
رهبر انقلاب در هشتم فروردین 1378: امروز شرکت من در مجموعه زائران خاک خونین شلمچه برای بزرگداشت یاد و نام شهیدان عزیز و مردان بزرگی است که با خون خود، با جهاد و همت خود، با عزم و اراده خود، نام شلمچه، خرمشهر، خوزستان و ایران را در تاریخ بلند کردند.
گفت‌وگوی «جوان» با برادر شهید تازه تفحص شده عباس معظمی گودرزی
معنای انتظار را باید از خانواده‌های شهدای گمنام پرسید و دوری و دلتنگی را در قاب عکس‌های یادگاری روی دیوار خانه‌های شهدایی که جاویدالاثر شده‌اند به نظاره نشست.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برنامه‌های گرامیداشت روز شهدا را تشریح کرد.
بررسی تفاوت‌های تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری در ادبیات دفاع مقدس در گفت‌وگوی «جوان» با یدالله ایزدی، از راویان زمان جنگ
در تاریخ شفاهی بیش از زیبا نوشتن اصالت متن اهمیت دارد. در خاطره‌نگاری گاهی راوی شاخ و برگ زیادی به یک حادثه محدود می‌دهد که شاید متن را خیلی جذاب کند و همین باعث بیشتر شدن مخاطب می‌شود گرچه می‌تواند با واقعیت فاصله داشته باشد.
گذری بر زندگی جهادی شهید اکبر زجاجی به مناسبت ۱۴ اسفند سالروز شهادتش
این سخن شهید زجاجی معروف است که می‌گفت: «به برادرانی که از جبهه آمده‌اند بگویید چه کرده‌اید؟ این‌ها را بنویسید. این‌ها را ضبط کنید. به خدا قسم ارزشمند است. خود این‌ها یک کتاب می‌شود. جنگ ما جنگی نیست که تمام شود.».
نیرو‌های زمینی و هوایی ماموریت‌های خاص خود را دارند، ولی هوانیروز نیرویی مشترک از هر دو اینهاست؛ یعنی هم می‌تواند ماموریت‌های زمینی و هم عملیات‌های هوایی را انجام دهد.
نگاهی به کتاب «رستگاری در جزیره» و گفت‌و‌گو با نویسنده اثر
روایت‌های زندگی شهید رستگار، حضور در انقلاب و عرصه‌های مبارزات انقلابی، پیوند با جنگ و شرکت در حماسه نبعه، عملیات فتح‌المبین، بیت‌المقدس، سفر به سوریه و لبنان، تشکیل تیپ سیدالشهدا (ع) تهران، حماسه‌آفرینی در والفجرها، عملیات خیبر و... سرفصل‌های این کتاب هستند.
گفت‌وگوی «جوان» با خواهر شهید تازه تفحص شده علی‌محمد ترک
گذری بر زندگی ۲ دوست صمیمی، شهیدان هاشم کلهر و ابراهیم حسامی در گفت‌وگوی «جوان» با همرزمان‌شان
شهید کلهر و شهید حسامی در جبهه با هم آشنا شدند و دوستی عجیبی رقم زدند. یک شباهت عجیب بین این دو، مجروحیت‌های زیاد و مشابه‌شان بود. شهید حسامی در جبهه بانسیران بر اثر اصابت گلوله خمپاره یک پایش را از دست داده بود. شهید کلهر هم که از مرحله سوم عملیات رمضان وارد کادر لشکر ۲۷ شده بود، از ناحیه پا مجروح شد.
سیدرضا شیرازی در کنگره سرداران و ۱۰۰۰ شهید حوزه ۳۲۳و۳۲۴بسیج مالک اشتر:
کنگره سرداران و ۱۰۰۰شهید بسیج مالک اشتر تهران باحضور خانواده‌های شهدا و ایثارگران و مسئولان کشوری و لشگری برگزار شد.
۹