گفت‌وگوی «جوان» با دبیر یادواره شهدای گردان قمربنی‌هاشم (ع)
نسل جدید به مراتب هوشیارتر و پا در رکاب‌تر از نسل‌های گذشته پای آرمان‌های انقلاب ایستاده است و در عرصه‌های مختلف محک خورده و سربلند و پیروز بیرون آمده است. آن‌ها در میادین مختلف جوانمردی و شجاعت خود را به ما ثابت کرده‌اند.
گفت‌وگوی «جوان» با همسر شهید محسن فرحزادی از شهدای عملیات فتح‌المبین
وقتی خبر شهادتش را شنیدم وضو گرفتم، روسری سفیدم را سر کردم، دو رکعت نماز شکر خواندم و به بیمارستان رفتم. از برادرم خواستم پا‌های محسن را باز کند تا بوسه‌ای دیگر بر پا‌های در راه حق رفته‌اش بزنم...
جانباز سید کمال لوح‌موسوی در گفت‌وگو با «جوان»
مناطق نظامی و غیرنظامی کشورمان در طول هشت سال دفاع مقدس بار‌ها مورد بمباران شیمیایی ارتش بعث عراق قرار گرفت تا ایران به بزرگ‌ترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در جهان تبدیل شود.
روایتی از شهید مهدی اسماعیلی
سر زدن به شهدا کار همیشگی‌اش بود. به گلزار شهدا می‌رفت و با خودش خلوت می‌کرد. یک‌بار که با برادرش از کنار گلزار می‌گذشتند، قبری خالی را نشان داد و گفت: «خدا می‌دونه اینجا قسمت کی می‌شه... چه جای باصفاییه اینجا!» بعد‌ها برادرش این را تعریف کرد
گفت‌وگوی «جوان» با همسر شهید مدافع حرم «سیدعزیز حسینی» از لشکر فاطمیون
اولین بار سال ۱۳۹۴ از مشهد حرکت کرد. بعد از یک ماه آموزش به سوریه اعزام شد. همان دفعه اول که اعزام شد جنگ شدت گرفته بود. حتی یک مرتبه به مرخصی نیامد و شهید شد. مانند یک پرستو به سوریه رفت
گفت‌وگوی «جوان» با یکی از اقوام شهید قاسم لطفی
جالب بود که داستان زندگی یک شهید از سفره هفت‌سین شروع شد و به همان ضیافت نوری رسید که شهدا نزد پروردگارشان از آن روزی می‌خورند. روایت زیر ماحصل گفت‌وگوی ما با اکرم موسوی است که پیش رو دارید.
سرلشکر صفوی با اشاره به تروریستی خواندن سپاه از سوی امریکا:
مراسم بیستمین سالگرد شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی و بزرگداشت فرماندهان شهید شاخص نیرو‌های مسلح صبح دیروز با حضور فرماندهان عالی‌رتبه، مقامات ارشد نظامی و برخی از مسئولان کشوری در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
خاطراتی از سردار شهید حاج‌حبیب‌الله کریمی در گفت‌وگوی «جوان» با خانواده و همرزمانش
حاج‌حبیب خبر شهادتش را از حضرت زهرا (س) گرفته بود و اطمینان داشت که به شهادت خواهد رسید. این خواب تأییدی بر شهادت چهار فرمانده رشید تیپ 63 خاتم‌الانبیا بود که حضرت زهرا (س) آن‌ها را شهید اعلام کرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع و رییس ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن بازدید از مناطق سیل زده شهرستان‌های خرم آباد و چگنی و درود و دیدار و گفت: گو با ایثارگران آسیب دیده در سیل گفت: وام مسکن و اشتغال به ایثارگران آسیب دیده در سیل اخیر اعطا می‌شود.
گفت‌وگوی «جوان» با برادرزاده روحانی شهید حجت‌الاسلام حسین زند که پیکرش به تازگی شناسایی شده است
چشم‌انتظاری مادرانه در مرداد ماه سال ۶۷ به اوج خود رسید، وقتی اسرا آزاد شدند، هر آزاده‌ای که به محل می‌آمد ایشان شخصاً به دیدارش می‌رفت و می‌گفت: از پسر من خبر ندارید؟ حسین ما را ندیدید؟
۱۱