بابک ملکی
سال گذشته دولت، قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی را با هفت ماه تأخیر اعلام کرد. امسال نیز با وجود گذشت شش هفته از آغاز فصل کشت محصولات زراعی، نرخ خرید این محصولات از سوی دولت اعلام نشده است.
گفت و گوی «جوان آنلاین» با محمد کشتی آرای درباره پیش بینی قیمت طلا
محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و سکه به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «در هفته‌های قبل از ۱۳ آبان تصور بر این بود که با آغاز تحریم‌های جدید علیه ایران، شوک قیمتی در بازار طلا داشته باشیم. اما در این دو روز اخیر این موضوع اتفاق نیفتاد و به دلیل اقدامات بانک مرکزی و ارگان‌های وابسته به مسائل اقتصادی، بازار نسبت به تحریم‌ها واکنش منفی نشان نداد.»
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از احیای مجدد کارت سوخت و فراهم‌شدن سازوکار‌های آن در دولت خبر داد.
هدف صفر کردن صادرات نفت ایران با دادن معافیت به 8 کشور خریدار نفت از ایران عملا با موفقیت روبرو نشد و اکنون نیز این کشور ها قصد دارند تا نفت خود را با ارز ملی خریداری کنند که می‌تواند این شکست را برای آمریکا سنگین تر کند.
معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی از خودکفایی ۹۰ درصدی ایران در ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی خبر داد و گفت: این توانمندی در زمانی حاصل شده که کشورهای غربی تلاش بر تحریم ایران داشتند.
شاخص بورس تهران بی توجه به اجرایی شدن دور جدید تحریم‌ها بار دیگر بر مدار صعود بازگشت و توانست با رشد 1241 واحدی به کانال 184 هزار و 159 واحد برسد.
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت : با توجه به ذخایر ارزی و ظرفیت های اقتصاد کشور حتی اگر سه سال صادرات نداشته باشیم کشور اداره میشود.
سقوط ۱۰ پله‌ای ایران در شاخص کسب‌وکار
یکی از مهم‌ترین شعار‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم بهبود فضای کسب‌وکار کشور بود که مدام از طرف مدیران این دولت به‌طور اخص از سوی مدیران وزارت اقتصاد و دارایی که مسئول قانونی این امر بود، مطرح می‌شد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به استخراج مشاغل متاثر از دوران تحریم گفت: الزامات و راهکارهای عملیاتی بهبود فضای کسب و کار هر فعالیت اقتصادی در دوران تحریم، تدوین شده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دنیا متوجه شده نقطه ضعف آمریکا دلار است.
۱۴