مریم زاهدی
یک شبهه جدید در محافل فمینیستی و روشنفکری که برابری زن و مرد را از منظری دیگر مطرح کرده و به چالش می‌کشد؛ این بار موضوع بر سر مهریه است؛ مهریه‌ای که با گرفتار شدن در هیاهوی عرف‌های اجتماعی حالا به یک معضل جدی تبدیل شده
نگاهی به نقش زنان در واقعه عاشورا و رساندن پیام کربلا و زنان عاشورایی دوران دفاع مقدس
حدود ۱۴۰۰ سال از واقعه عاشورا می‌گذرد، اما این واقعه هنوز در زمان جاری است. جاری بودن این واقعه و معنای حقیقی کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا را هشت سال در کربلای ایران در شلمچه، دوکوهه، طلاییه، دارخوئین و فلوجه به‌عینه دیدیم.
نرگس آبیار بر خلاف سایر فیلم‌هایی که در ژانر سینمای دفاع مقدس ساخته می‌شوند، هیچ سکانسی از جنگ را به شکل مستقیم به تصویر نکشیده است. دوربین این کارگردان زن، زنانه‌ترین احساسات دوران دفاع مقدس و سال‌های پس از آن را به تصویر کشیده است
قانون حاشیه‌سازی که چندان مسئله‌ساز نبوده است
چشم‌هایش از نگرانی دو دو می‌زند و زیر لب دعا می‌کند شوهرش زودتر از راه برسد! درد چهره کودک را در هم فرو برده و صدای ناله‌اش را درآورده است. همه چیز مهیاست تا درمان آغاز شود، اما یک قانون دست همه را بسته است! قانونی که می‌گوید فقط پدر بچه می‌تواند اجازه درمان بدهد.
مریم زاهدی
ازدواج زودهنگام و اجبار به ترک تحصیل دختران به‌واسطه این ازدواج، یکی از موضوعاتی است که محور مباحث برخی فعالان حوزه زنان و طرفداران تغییر قانون و افزایش سن ازدواج دختران را تشکیل می‌دهد. چهره‌هایی که معتقدند ازدواج مانع از ادامه تحصیل دختران می‌شود و این مسئله در برخی مناطق جدی‌تر است.
کبری فرشچی
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی می‌گوید: ابتدای پیروزی انقلاب درصد باسوادی زنان و مردان ۲۴ درصد اختلاف داشت که در حال حاضر به ۸/ ۶ درصد رسیده است.
پرونده‌ای درباره دختران بازمانده از تحصیل در آستانه سال تحصیلی جدید
فال فروش‌های مترو و گل فروش‌های سرچهارراه همگی مصادیق زنده‌ای از کودکان بازمانده از تحصیل هستند که به جای نشستن پشت میز و نیمکت مدرسه به عنوان نیروی کار و کمک خرج خانه لباس کار می‌پوشند و در این میان، چون دختربچه‌ها ترحم بیشتری جلب می‌کنند بیشتر قربانی این مسیر می‌شوند
زهرا چیذری
عروس ۹ ساله و داماد ۳۶ ساله! این حکایت دختربچه‌ای در مشهد است که با ورود دادستانی مشهد از پای سفره عقد با مرد افغانی که ۲۷ سال از او بزرگ‌تر بود و این دختر درست می‌توانست جای فرزندش باشد بلند شد.
۶