زمینه‌ها و پیامدهای سیاست دین‌ستیزی پهلوی در آئینه خاطرات آیت‌الله بهجت
روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز ارتحال آیت‌الله بهجت است. به همین مناسبت، شمه‌ای از خاطرات آن بزرگ درباره زمینه‌ها و پیامدهای سیاست دین‌ستیزی رضاخان را برگزیده‌ایم.
خاطره‌ها و تحلیل‌هایی درباره سرشت و سرنوشت رضاخان
اكنون به نظر می‌رسد «هياهوي مجازي» كالبدِ شهرري رو به افول نهاده است اما بازخواني نكات مربوط به سرشت و سرنوشت رضاخان نبايد به چنين پاياني منتهي شود. از اين رو، موضوع قزاق سوادكوهي و کارکرد او، همچنان در دستور کار صفحه تاريخ «جوان» قرار خواهد داشت
«رضاخان،نصرت الدوله فیروز،آغاز وانجام یك تعامل» درگفت‌وشنود با افسانه اسفندیاری
نوه عبدالحسین میرزا فرمانفرما وحاجی محتشم السلطنه اسفندیاری،فرزند مریم فیروز وسرهنگ عباسقلی اسفندیاری؛دخترخوانده نورالدین كیانوری وخواهر زاده مظفر فیروز بودن،همه وهمه میتواند گنجینه بزرگی از خاطرات سیاسی برای انسان به ارمغان بیاورد
نکته‌ها و روایت‌هایی از چگونگی آمدورفت و نیز شیوه کشورداری پهلوی اول در آیینه تاریخ
پیدا شدن بقایای یک جسد در شهرری و انتساب آن به رضاخان، اگر صرفاً به گمانه درباره واقعی یا ساختگی بودن آن منحصر نماند و فرصتی برای بازخوانی چگونگی آمدورفت و نیز شیوه کشورداری پهلوی اول مبدل شود، می‌تواند اتفاقی نیک قلمداد شود.
«خوانشی از سرفصل‌های شاخص كارنامه رضاخان» درگفت‌وشنود با علی اكبر رنجبر كرمانی
پیدا شدن بقایای یك جسد در شهرری وانتساب آن به رضاخان، اگر صرفاً به گمانه درباره واقعی یا ساختگی بودن آن منحصر نماند و فرصتی برای بازخوانی چگونگی آمد و رفت و نیز شیوه كشورداری پهلوی اول مبدل شود، می‌تواند اتفاقی نیك قلمداد شود. در گفت‌وشنودی كه پیش روی شماست، چنین هدفی تعقیب شده و استاد علی اکبر رنجبر کرمانی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، ابعاد این موضوع را کاویده است. امید آنكه مقبول افتد
«رضاخان و پيامدهاي انديشه فروپاشي اقوام ايراني» در گفت‌وشنود با قاسم تبريزي- بخش پایانی
عشاير ما اولاً روحيه سلحشوري داشتند. ثانياً با مرجعيت و روحانيت ارتباط داشتند. ثالثاً اقتصاد مملكت را خصوصاً در دامداري تضمين مي‌كردند. رابعاً از مرزهاي ما حفاظت مي‌كردند... به همين خاطر رضاخان عشاير را سركوب مي‌كند تا ديگر قدرتي به نام عشاير وجود نداشته باشد.
«رضاخان و پیامد‌های اندیشه فروپاشی اقوام ایرانی» در گفت‌وشنود با قاسم تبریزی- بخش نخست
بازخوانی کارنامه و پیامد‌های اقدامات رضاخان در دوران ۲۰ ساله حاکمیت وی، به یکی از ضرورت‌های انکارناپذیر دوران ما مبدل شده است، چه اینکه عده‌ای با سوءاستفاده از «حجاب زمان» به تزئین سیاست «تجدد به مدد چماق» نشسته‌اند.
مروری بر زمینه‌ها و پیامد‌های نفوذ بهائیت به عرصه فرهنگ کشور در دوره پهلوی‌ها
درباره مجال‌دهی پهلوی‌ها به ویژه پهلوی دوم به فرقه بهائیت، گمانه‌های فراوانی وجود دارد. رایج‌ترین آنها، انگاره رشد دادن این نحله به گونه‌ای است که در عرض اسلام قرار گیرد یا حتی به عنوان دین رسمی کشور، قانونی شود.
گذري بر روانشناسي سياسي محمدرضا پهلوي در دوران سلطنت
آموزگار در مقالي كه پيش روي شماست، به خصال شخصيتي محمدرضا پهلوي و تأثير مستقيم آن بر روي دادن انقلاب 57 پرداخته است. او اگرچه نسبت به شاه بغض و خشم مخالفين و انقلابيون را ندارد، اما با نظري ملايم به مرور خصال شخصيتي وي پرداخته است كه از اين جنبه، سندي تاريخي به شمار مي‌رود.
خوانشی تاریخی از سیاست‌های تمرکزگرایانه اقتصادی رضاخان در دوران سلطنت
یکی از پایه‌های ثابت تبلیغات جریان بیگانه‌گرا، تأکید بر رویکرد‌های نوین و مدرن رضاخان در دوران سلطنت و به ادعای آنان وارد کردن ایران به دوره‌ای جدید است. از این رو چند و، چون عملکرد اقتصادی «قزاق سوادکوه» در دوران سلطنت، از سرفصل‌های شاخص بررسی در‌باره این دوره از تاریخ به شمار می‌رود. مقالی که پیش‌رو دارید، در این مقوله اشاراتی در خود دارد.
۹