«رضاخان و پيامدهاي انديشه فروپاشي اقوام ايراني» در گفت‌وشنود با قاسم تبريزي- بخش پایانی
عشاير ما اولاً روحيه سلحشوري داشتند. ثانياً با مرجعيت و روحانيت ارتباط داشتند. ثالثاً اقتصاد مملكت را خصوصاً در دامداري تضمين مي‌كردند. رابعاً از مرزهاي ما حفاظت مي‌كردند... به همين خاطر رضاخان عشاير را سركوب مي‌كند تا ديگر قدرتي به نام عشاير وجود نداشته باشد.
«رضاخان و پیامد‌های اندیشه فروپاشی اقوام ایرانی» در گفت‌وشنود با قاسم تبریزی- بخش نخست
بازخوانی کارنامه و پیامد‌های اقدامات رضاخان در دوران ۲۰ ساله حاکمیت وی، به یکی از ضرورت‌های انکارناپذیر دوران ما مبدل شده است، چه اینکه عده‌ای با سوءاستفاده از «حجاب زمان» به تزئین سیاست «تجدد به مدد چماق» نشسته‌اند.
مروری بر زمینه‌ها و پیامد‌های نفوذ بهائیت به عرصه فرهنگ کشور در دوره پهلوی‌ها
درباره مجال‌دهی پهلوی‌ها به ویژه پهلوی دوم به فرقه بهائیت، گمانه‌های فراوانی وجود دارد. رایج‌ترین آنها، انگاره رشد دادن این نحله به گونه‌ای است که در عرض اسلام قرار گیرد یا حتی به عنوان دین رسمی کشور، قانونی شود.
گذري بر روانشناسي سياسي محمدرضا پهلوي در دوران سلطنت
آموزگار در مقالي كه پيش روي شماست، به خصال شخصيتي محمدرضا پهلوي و تأثير مستقيم آن بر روي دادن انقلاب 57 پرداخته است. او اگرچه نسبت به شاه بغض و خشم مخالفين و انقلابيون را ندارد، اما با نظري ملايم به مرور خصال شخصيتي وي پرداخته است كه از اين جنبه، سندي تاريخي به شمار مي‌رود.
خوانشی تاریخی از سیاست‌های تمرکزگرایانه اقتصادی رضاخان در دوران سلطنت
یکی از پایه‌های ثابت تبلیغات جریان بیگانه‌گرا، تأکید بر رویکرد‌های نوین و مدرن رضاخان در دوران سلطنت و به ادعای آنان وارد کردن ایران به دوره‌ای جدید است. از این رو چند و، چون عملکرد اقتصادی «قزاق سوادکوه» در دوران سلطنت، از سرفصل‌های شاخص بررسی در‌باره این دوره از تاریخ به شمار می‌رود. مقالی که پیش‌رو دارید، در این مقوله اشاراتی در خود دارد.
نظر و گذری بر دوگانه پهلوی اول در مواجهه با عزاداری حسینی
عزاداری حسینی در کشور ما به ویژه در ایران معاصر، تاریخچه‌ای مبسوط دارد. این تاریخچه در مقطع پهلوی اول بس خواندنی می‌شود و تظاهرات رضاخان در به راه انداختن دسته‌جات سوگواری قزاقان و سپس ممانعت شدید وی از این آیین و زیرزمینی شدن آن، از سرفصل‌های شاخص این دوره به شمار می‌رود.
گذری بر هویت نهاد‌ها و خاندان‌های رانتیر در دوران حاکمیت پهلوی دوم
بازخوانی کارکرد اقتصادی پهلوی دوم از جمله سرفصل‌های شاخص پژوهشی در دوران حاکمیت اوست. در فرآیند چنین پژوهشی، بازخوانی کارنامه نهاد‌ها و خاندان‌های رانتیر اهمیتی درخور دارد. مقالی که پیش‌روی شماست، درصدد احصا و معرفی اجمالی پاره‌ای از این کانون‌هاست. امید آنکه پژوهندگان تاریخ معاصر را به کار آید.
«عدل‌الملک دادگر» سیاستمداری که به دستور رضاخان استراحت کرد
رضاخان یک دیکتاتور بود. وی که با همکاری کسانی، چون سیدضیاءالدین طباطبایی، عبدالحسین تیمورتاش، علی اکبر داور، حسین دادگر و... به قدرت رسیده بود پس از آنکه پایه‌های سلطنتش قوت گرفت دست به قلع و قمع آنان زد.
«زمینه‌های ورود پرمخاطره احمد قوام به میدان صدارت در تیر ۱۳۳۲» در گفت‌وشنود با دکتر باقر عاقلی
آنچه پیش رو دارید، گفت و شنودی است که چندی قبل از درگذشت زنده‌یاد دکتر باقر عاقلی، با وی درباره زمینه‌ها و پیامد‌های قبول نخست‌وزیری از سوی احمد قوام در تیر ۱۳۳۱، انجام داده‌ام. آن مرحوم- که خود نیز با قوام ارتباط داشت- در این گفت و شنود، تحلیل خود را درباره این رویداد همراه با پاره‌ای از خاطراتش بیان داشته است. امید آنکه مقبول افتد.
زندگی و زمانه شاپور بختیار به روایت اثر نوانتشار مرکز اسناد انقلاب اسلامی
بازگشت از اصول و مبانی فکری، گاه عنوان توبه به خود می‌گیرد که بازگشتی است به خویشتن خویش و به سوی خدا، اما ممکن است بازگشت، عنوانی دیگر نیز به خود گیرد که در این صورت بازگشت‌کننده را نامی نمی‌توان نهاد جز «خائن.»
۷