شهید آیت‌الله محمدمهدی ربانی‌املشی، باند مهدی هاشمی و روایت یک ترور خاموش
بخشی از اعترافات مهدی هاشمی: در رابطه با قتل مرحوم ربانی، روزی با آقای... در تهران در منزل قبلی ایشان -گویا اختیاریه بود- صحبت کردیم که چگونه یک ضربه به ایشان بزنیم. گفت: ما وسایل و امکانات سمی و دارو‌های مسموم‌کننده و سرطان‌زا در اختیار داریم که می‏توان به صورت نامرئی فرد را مسموم نمود که در اثر این مسمومیت، به سرطان کشنده مبتلا خواهد شد...
به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «زنان در تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران»
اگر زنان در یک جامعه نادیده گرفته شوند نه تنها نیمی از اعضای آن جامعه نادیده گرفته شده‌اند بلکه می‌توان گفت که آینده آن جامعه مورد فراموشی و غفلت واقع شده است
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات دکتر حسن حبیبی از امام موسی صدر
اگر در گذشته، تاریخ فقط روایتی داستان‌وار از وقایع بود، امروز تاریخ با شاخه‌ها و گرایش‌های مختلف و متعددش به اموری فراتر از روایت وقایع می‌پردازد. بررسی ریشه‌ها و وقایع حال جوامع و تبارشناسی ویژگی‌ها و معضلات هر جامعه با نگرشی تاریخی، در کنار سایر علوم و معارف انسانی، از دیگر کارکرد‌های متأخر تاریخ است.
سنجش مواضع سیاسی علی‌اصغر حاج‌سیدجوادی پس از پیروزی انقلاب با خوانش نامه تاریخی او به محمدرضا پهلوی
پس از پیروزی انقلاب و هنگام وزن‌کشی نیرو‌های انقلابی، روشنفکران به‌شدت مقهور روحانیت شدند و به حاشیه سیاست رفتند. در این فرآیند حاج‌سیدجوادی و جنبش او نیز از رونق افتاد. همین امر موجب شد که او از آغازین ماه‌های استقرار نظام جدید، به منتقد آن تبدیل شود و سرانجام در سال 60 از ایران بگریزد او از آن پس تا پایان حیات، صرفاً به نگارش مقاله در رسانه‌های اپوزیسیون می‌پرداخت و حتی از پاره‌ای از رویکرد‌های مذهبی و اعتقادی پیش از انقلاب خویش نیز دست شست
نظری و گذری بر اثر تاریخی «محرم 1357 در آیینه اسناد»
انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین رویداد‌های تاریخ معاصر ایران یا حتی مهم‌ترین آن، دارای مقاطع و برهه‌های سرنوشت‌ساز مخصوص به خود است؛ مقاطعی که انقلاب را در مسیر کامیابی و پیروزی قرار داد.
روایت منتشرنشده شهید آیت‌الله سیدمصطفی خمینی از آغازین مقطع نهضت اسلامی
شهید آیت‌الله سید مصطفی خمینی: «او [امام خمینی]مردی بود جامع از جهت شجاعت و از حیث عقل و از جهت علم و عمل و گویا که ملت ایران که در سنوات اخیر سه نفر از بزرگان خود را از دست داده بودند که مجموع آنان دارای این اوصاف بودند یک مرتبه متوجه شدند که مردی به نام «خمینی» دارای این سه وصف است و آنچه که از دست رفته بود باز به جوی برگشت به نحو احسن و بهتر»
ناو وینسنس، حمله به هواپیمای غیرجنگی، روایت یک تناقض امریکایی
هواپیمایی غیرنظامی از مبدأ ایران و بر فراز آب‌های خلیج فارس به پرواز درمی‌آید. این هواپیمای مسافربری از سوی ناو وینسنس مورد حمله قرار می‌گیرد و منفجر می‌شود، کاپیتان ناو بعد‌ها مدعی می‌شود که در شناخت نظامی یا غیرنظامی بودن این هواپیما دچار اشتباه شده است و نهایتاً پس از تمامی فعل و انفعالات این پرونده، کاپیتانِ مورد اشاره در مراسمی رسمی از سوی مسئولان مربوطه در امریکا مورد تشویق قرار می‌گیرد!
«تاریخ آل‌سعود» در آیینه اثری پژوهشی و نوانتشار
کتابی که در این مختصر در پی معرفی آن به شما گرامیان هستیم، ترجمه جلد نخست تاریخ آل‌سعود نوشته شهید ناصر السعید است. کتاب در دهه ۷۰ میلادی، حدود ۵۰ سال پیش نوشته شده است و نویسنده به‌رغم سکونت در خارج از عربستان، پس از چاپ و نشر این اثر، با حمایت خاندان سلطنتی آل‌سعود ترور شد و جان باخت!
«شهید آیت الله محمد صدوقی ودفاع مقدس» در گفت و شنود با حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک
روز‌هایی که برما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز شهادت چهارمین شهید محراب، آیت الله حاج شیخ محمد صدوقی یزدی است. در گفت‌و شنودی که پیش روی شماست، حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک شمه‌ای از خاطرات خویش را از ایشان بازگفته است. امید آنکه مقبول افتد.
«جلوه‌هایی از سیره فردی واجتماعی شهید آیت الله دکتر بهشتی» در گفت و شنود با حسین مهدیان
حاج حسین مهدیان از یاران و دوستان دیرین شهید آیت الله دکتر بهشتی است که در باب سیره فردی و اجتماعی آن بزرگ، خاطراتی شنیدنی دارد. آنچه هم اینک پیش روی شماست، شمه‌ای از این یادمان‌های پر نکته است که در سالروز شهادت ایشان، در گفت وگو با «جوان آنلاین» در میان گذارده‌اند. امید آنکه مفید و مقبول آید.
۹