نسبت فدائیان اسلام با نهضت ملی در گفت‌وشنود با محمدمهدی عبدخدایی
پس از قتل رزم‌آرا و روی کار آمدن مصدق، آقایان تمام وعده‌های خود را مبنی بر اجرای احکام اسلام از یاد بردند! مرحوم نواب ناگهان مشاهده کرد که تمام تلاش‌هایش در انتخابات دوره شانزدهم مجلس و زدن هژیر و رزم‌آرا، یکسره فراموش شده‌اند!
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «کشف حجاب»
جلوه‌هایی از سیره زندگی شهید نواب صفوی در گفت‌وشنود با همسر شهید
یکی از فدائیان نقل می‌کرد که ایشان پس از نماز عشاء، عبا را روی سرشان می‌کشیدند و با این که در اختفا بودند، از خانه خارج می‌شدند. می‌پرسیدم، «آقا کجا تشریف می‌برید؟» می‌گفتند، «می‌روم خدمت حاج آقا روح‌الله.»
محمدرضا کائینی، پژوهشگر تاریخ معاصر:
یکی از اصولی که انگلیسی‌ها برای انتخاب شاه جدید در نظر گرفته بودند این بود که وی شیعه دوازده امامی نباشد تا سلسله قاجار را از بین ببرد و جانشین احمدشاه شود. این مطلب جالب بود. مدتی به دنبال یزدان‌پناه رفتند و درنهایت دیدند رضاخان بهتر از او است.
روایت تلاش نافرجام آمریکا برای حفظ پهلوی
شاه پیش از رفتن، از جمله اقداماتی که انجام داد قدردانی از مقامات آمریکایی در ایران بود که در طول این مدت خدمات ارزنده‌ای را به رژیم پهلوی ارائه داده بودند.
روایت سفرای کشور‌های خارجی از روز فرار شاه
خاطرات سفرا و فرستادگان امریکا و انگلیس از فرار محمدرضا پهلوی بسیار جالب است، آن‌ها ضمن توصیف واکنش مردم به این خبر، تصویری از حقارت شاه را نیز ثبت کرده‌اند.
پس از ۳۱ سال و برای نخستین بار
برای نخستین بار پس از ۳۱ سال هویت فردی که در پلکان هواپیمای ایرفرانس در فرودگاه مهرآباد دست امام خمینی (ره) را گرفته است فاش شد.
«روز‌های مبارزه و روز‌های پیروزی از منظر یک شاهد عینی» در گفت‌وشنود با محمدحسن رجبی (دوانی)
19 بهمن سال 57 برای دیدن امام به مدرسه علوی می‌رفتم که در راه فدائیان خلق را دیدم که به مناسبت سالگرد واقعه سیاهکل مراسمی برگزار کرده بودند. همان موقع خبر رسید که از دیشب تا صبح در نیروی هوایی زد و خورد بوده و عده زیادی کشته و مجروح شدند، با این حال چریک‌های فدائیان خلق توجهی به مسئله نکردند و به راه‌شان ادامه دادند
«گذری تاریخی بر یک زیستِ معطوف به خدمت و تربیت» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مظاهری
در 15 خرداد 1342 اصفهان بودم، ولی در حد مقدور گاهی با عده‌ای از دوستان به قم می‌رفتیم و فرمایش‌های امام را دریافت می‌کردیم و تا جایی که امکان داشت، کار‌هایی را انجام می‌دادیم. آن روز‌ها عموماً به امام گرایش پیدا کرده بودند، مخصوصاً آقای گلپایگانی خیلی به امام ارادت داشتند. همچنین علامه طباطبایی خیلی به امام علاقه‌مند بودند
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی هاشم امانی
۹