نظری و گذری بر خاطرات تاریخی- سیاسی دکتر عنایت‌الله رضا
استاد دکتر عنایت‌الله رضا (۱۳۸۹-۱۲۹۹)، اندیشمند، پژوهشگر، مؤلف، مترجم، عضو شورای عالی علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و نیز از فعالان سیاسی سابق سرانجام در تیرماه ۱۳۸۹ پس از مدت‌ها نبرد با بیماری مرگ‌آور و چند هفته میان اغما و هوشیاری درگذشت و پیکرش با حضور شماری از دوستدارانش در تهران به خاک سپرده شد.
«ناگفته‌هایی از منش سیاسی و اجتماعی شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی» در گفت و شنود با حسین انزابی
پس از شهادت آیت‌الله قاضی و آمدن شهید آیت‌الله مدنی، اوضاع تبریز حادتر و فاصله‌ها مشخص‌تر شد. شهید مدنی با معدودی از علمای این شهر مراوده داشتند و فاصله‌ها و جدایی‌ها کار را سخت کرده بود. می‌توان گفت: ایشان از لحاظ همراهی و یاوری علما، کاملاً در غربت بودند. خلق مسلمانی‌ها هم به‌شدت ایشان را درگیر مسائل و آشوب‌های مختلف کرده بودند
مراسم بزرگداشت آیت الله طالقانی جمعه ۲۳ شهریور از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در خانه موزه سیمین و جلال (منزل سابق جلال آل احمد) برگزار خواهد شد.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی «مشارکت زنان افغانستان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی»
چند سالی بود که مشکلات مختلف بانوان کشور افغانستان ذهنم را به خود مشغول و بیش از پیش آزرده‌ام می‌کرد. در میان صد‌ها مشکل اساسی مشکلات فرهنگی و اجتماعی بانوان روستایی و فقدان سواد خواندن و نوشتن اکثر زنان و مادران، نبود امکانات بهداشتی، عدم دسترسی به مراکز درمانی، فقر و تنگدستی، زحمت‌های طاقت‌فرسای خانه‌داری، تربیت فرزندان و شوهرداری و ده‌ها مورد دیگر مسائلی بودند که زندگی را برای آنان سخت و طاقت‌فرسا می‌ساخت.
«هنرمند، سیاست و حاشیه‌هایش» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی
پیش‌پرده‌خوانی از همان ابتدا رنگ و بوی اجتماعی داشت و کم‌کم سیاسی شد و به همین دلیل، ما هم راه زندان را یاد گرفتیم. ساواک بیشتر از همه به پیش‌پرده‌خوان‌ها و شعرا حساسیت نشان می‌داد و همیشه اولین سؤالی که در بازجویی‌ها می‌پرسیدند این بود که: شعر این پیش‌پرده را چه کسی گفته است؟
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی حاج هاشم امانی
هیئت‌های مذهبی یکی از مهم‌ترین بستر‌های شکل‌گیری، فعالیت و گسترش انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که در ارتباط تنگاتنگ با مرجعیت عظام شیعه نقش‌آفرینی کرده است. در آغاز نهضت اسلامی چند هیئت مذهبی در تهران کنار هم قرار گرفتند و هیئت‌های مؤتلفه اسلامی را تشکیل دادند.
«مدل دخالت‌های امریکا در امور داخلی ایران از نهضت ملی تا نظام جمهوری اسلامی» در گفت‌وشنود با دکتر سیدمصطفی تقوی
امریکا و انگلیس می‌خواستند با ایجاد بحران در امور اقتصادی و معیشت مردم، آنان را از نهضت و کارآمدی دولت ملی و پیمودن راه استقلال ناامید کنند و در برابر نهضت و دولت قرارشان دهند. امریکا و انگلیس می‌خواستند مردم ایران نهضت ملی را عامل مشکلات خودشان بدانند و امپراتوری رسانه‌ای آن‌ها چنین تبلیغ و القا می‌کرد که آن‌ها با مردم ایران مشکل ندارند بلکه طرح ملی کردن نفت باعث این مشکلات برای آن‌ها شده است
«روایتی ناب از حمله متفقین به ایران در شهریور 1320» در گفت‌وشنود با سرتیپ سیروس لطفی
حزب توده و هواداران آن در آذربایجان، به شکل گسترده‌ای تبلیغ و مردم را برای پذیرش نیرو‌های شوروی آماده کردند، بنابراین هنگامی که روس‌ها وارد آذربایجان شدند، زمینه کاملاً برای حضور آن‌ها آماده بود. حتی بعضی از مردم به استقبال آن‌ها رفتند!
به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «اسلام‌ستیزی غرب و کلیسا»
اسلام‌هراسی یا به عبارت روشن‌تر اسلام‌ستیزی پدیده جدیدی در غرب مسیحی نیست. از زمان ظهور اسلام به تعبیر قرآن مجید «احبار و رهبان» همواره در حال توطئه بر ضد اسلام و مسلمین بوده‌اند که بعد‌ها و از زمان‌های بسیار دور همچنان ادامه یافته و ....
به بهانه بازنشر اثر تاریخی «رفتار سیاسی شهید مطهری و انقلاب اسلامی»
۸