از هبه «آریانا» و «زرکوه» به امارات تا واگذاری ارتفاعات آرارات به ترکیه
تورق صفحات تاریخ، گواهی می‌دهد که رژیم پهلوی از زمان تأسیس یعنی آذرماه سال‌۱۳۰۴ تا خزانش در بهمن‌ماه سال‌۱۳۵۷، از واگذاری مناطق تحت سیطره خود -که عمدتاً واجد ارزش ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک بوده‌اند- به دیگران ابایی نداشته است
خوانش واپسین گام‌های انقلاب اسلامی در اصفهان به رهبری آیت‌الله حاج‌آقا حسین خادمی‌اصفهانی
با ممانعت بختیار از ورود امام در روز ششم بهمن، روحانیون تهران در مسجد دانشگاه تهران اعلان تحصن کردند. آیت‌الله خادمی نیز همزمان با تحصن تهران در مسجد سید، اعلان تجمع اعتراض‌آمیز نسبت به تأخیر ورود امام به کشور کرد.
نظری بر اثر تاریخی انور خامه‌ای درباره «پنجاه و سه نفر»
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از ۳۵ میلیارد دلار است
تاج شاهنشاهی با ۳۳۸۰‌قطعه الماس و ۵۰‌قطعه زمرد، ۳۶۸‌حبه مروارید و با وزن دو کیلو و ۸۰‌گرم و از نظر قیمت غیرقابل تخمین و تاج ملکه با ۱۶۴۶‌قطعه الماس و تعداد معتنابهی از جواهرات دیگر و طلا به ارزش ده‌ها میلیون دلار به‌عنوان بخش اندکی از جواهرات ربوده‌شده سلطنتی هستند
نظری بر اثر تاریخی- تحلیلی «قلمرو اندیشه آل‌احمد»
غوغای جنگ جهانی دوم برخاسته، کشتار و ویران کردن و آتش زدن و نابودی همه جا را دربرگرفته بود. ببر بادکنکی ایران ناگهان به وسیله بادکننده‌اش تهی شد و از ایران اخراج گردید. فضای سیاسی باز شد.
نظری بر نقش تاریخی عالم مجاهد آیت‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحی در انقلابِ اقلید
یک ماه قبل از پیروزی انقلاب با جلوداری علامه ابطحی پاسگاه ژاندارمری اقلید به تصرف مردم درآمد و عکس‌های آن روز نیز موجود است که ایشان، تصویر امام را به فرمانده وقت ژاندارمری می‌دهد! و سربازان به مردم پیوسته‌اند و مردم آن‌ها را به آغوش کشیده‌اند و این شهرستان هم به سهم خود سنگر‌های طاغوت را فتح کرد.
حاشیه‌ای بر انتشار زندگینامه نعمت‌الله نصیری
اتفاقات متعدد و پرشتابی گزارش‌های روزهای پس از فرار شاه از ایران توسط نهادهای مختلف امنیتی و انتظامی رژیم پهلوی از جمله ساواک، ارتش و ژاندارمری منعکس شده است.
در نکوداشت مکانت والای شهید استاد خلیل طهماسبی
تربیت اصیل اسلامی شهید خلیل طهماسبی، همراه با ایمان محکم و عمیق و شور و غیرت دینی او سبب شد که پس از آشنایی با مرحوم نواب صفوی در منزل آیة‌الله کاشانی، جذب جمعیت فدائیان اسلام شود و با فداکاری‌های مخلصانه خویش، تبدیل به یکی از درخشان‌ترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران شود.
به بهانه انتشار زندگینامه داستانی تیمسار ناصر مقدم
۸