«روایتی از تاریخچه و چگونگی خروج الواح گلی از ایران» در گفت و شنود با خسرو معتضد
بر اساس شکایت آن‌ها دادگاه اول رأی می‌دهد که این الواح را به عنوان غرامت به کسانی که شکایت کرده‌اند بدهند، اما با شکایت ایران بالاخره در دادگاه تجدیدنظر رأی به نفع ایران صادر شد و دادگاه اعلام کرد که این آثار جنبه مالی ندارند و فقط جنبه فرهنگی دارند و مربوط به دولت ایران نیستند، بلکه مربوط به ملت و تاریخ و تمدن ایران هستند و باید به ایران باز پس داده شوند.
مروری اجمالی بر ماهیت و کارنامه «فرقه دموکرات» در دوران مشروطیت
سید حسن تقی‌زاده با همکاری برخی از ارامنه نواندیش نقش آشکاری را در تشکیل حزب دموکرات ایفا کردند. آنان در خطوط فکری با هم قرابت‌هایی داشتند و تقریباً از یک مشی سیاسی پیروی می‌نمودند. بنابراین قول ملک‌زاده، تقی‌زاده قبل از تأسیس حزب دموکرات بر اندیشه سوسیالیسم پایبند بوده است.
حاشیه‌ای بر انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «من تقی‌زاده هستم»
حاشیه‌ای بر انتشار زندگینامه داستانی حجت‌الاسلام حسین خدادادی زندانی کمیته مشترک ضدخرابکاری
گذری بر زمینه‌ها و پیامد‌های تفسیق سیاسی سیدحسن تقی‌زاده از سوای مراجع وقت تقلید
آغاز مشروطه دوم به فاصله یک سال، ماهیت جریان اصلی و جهت‌بخش مشروطیت را عیان ساخت. به عنوان مثال، آیت‌الله سیدعبدالله بهبهانی نتیجه اعتماد خود به روشنفکران و تلاش در راه مشروطه غربی را دریافت. او گمان می‌کرد با شرکت در نهضت مشروطه می‌تواند آن را تعدیل و در جهت اعتلای دینی جامعه حرکت دهد و اینک مزد خوش باوری خود را می‌گرفت
به بهانه انتشار زندگینامه داستانی زنده‌یاد حسن حسین‌زاده موحد
بر راست ودروغ داستان‌هایی که از پدرش می‌گفتند، بسا حساس بود. من این را در روز‌هایی در یافتم که به کار تدوین ویژنامه نشریه شاهدیاران برای طیب بودم.
بازکاوی «سرکوب ساختاری» و «سرکوب ایدئولوژیک» در دوره حاکمیت پهلوی دوم
از جمله حربه‌های رژیم برای استوار کردن ساختار سرکوب نظام شاهنشاهی انجام تغییرات در قانون اساسی بود. قانون اساسی و متمم آن که مبنای مشروطیت بود به کرّات مورد تجاوز رژیم قرار گرفت. تا پیش از سال 1328 که اولین تجدید نظر در قانون اساسی مشروطیت صورت گرفت و اختیارات شاه را افزایش داد وی همواره آن را سندی می‌دانست که علیه شاه نوشته شده است
حاشیه‌ای بر انتشار اثر پژوهشی «زندگی سیاسی حسین مکی»
نظر و گذری بر اثر تاریخی- روایی «حماسه ۱۷ خرداد ۱۳۵۴»
۸