فلسفی در عداد آن طیف از رجال است که دامنه نقض و ابرام در باره کارنامه ایشان، تا دهه‌ها می‌پاید و همین نشان از ایفای نقشی موثر دارد.
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد سالک
«نظری بر سیر تطور انجمن‌های دینی خراسان» در گفت‌وشنود با حیدر رحیم‌پورازغدی
از شهریور۱۳۲۰ که شرق و غرب هر کدام با روش‌های خاص خود در پی نابودی اسلام بودند، اسلام‌شناسان حقیقی که فریب‌های دشمنان را با درایت و هوشمندی درک می‌کردند، بدون هماهنگی، اما در حرکت به سمت یک هدف مشخص، دوره‌های قرائت قرآن و تعلیم مسائل دینی را برگزار و با افتتاح مدارس جدید دینی و آموزش‌های اسلامی، نهضت عظیمی را آغاز کردند.
«سیره استاد شهید آیت‌الله مطهری از نمای نزدیک» در گفت‌وشنود با سید محمود مدنی
من در طول عمرم با آدم‌های بزرگی سر و کار داشته‌ام، ولی انصافاً آدمی که تمام صفات انسانی، علمی، دینی و معرفتی را تا این حد کامل در خود داشته باشد، ندیده یا کمتر دیده‌ام. استاد مطهری جامع جمیع صفات یک مسلمان به تمام معنا بودند.
مروری بر اثر تاریخی- پژوهشی «رفتار سیاسی شهید مطهری و انقلاب اسلامی»
حاشیه‌ای بر اثر تاریخی «نگرشی بر وضعیت بهداشت و درمان در زندان‌های رژیم پهلوی»
خوانشی از تعامل علامه شیخ عباس مخبردزفولی با جریان انقلاب اسلامی در شهر دزفول
ارتباط مرحوم مخبر با امام (ره) بعد از انقلاب و به‌ویژه در دوران دفاع مقدس بیشتر شد. وی مواقعی که برای جلساتی به تهران می‌رفت، با اولین درخواست ملاقات از مرحوم آیت‌الله توسلی یا آیت‌الله حاج شیخ حسن صانعی، با امام خمینی (ره) ملاقات می‌کرد و بخشی از اخبار جنگ و مناطق جنگی خوزستان را خدمت امام ارائه می‌داد.
سیدحسن تقی‌زاده و چندوچون رقم زدن سرنوشت مشروطه دوم
تقی‌زاده در وقایع مهم مشروطه همواره به طور مرموز عمل می‌کرد و سکوت او در طول عمرش در برابر پرسش‌ها و افکار عمومی مبنی بر یافتن کنه این وقایع برای ثبت و بهره‌برداری، نشان‌دهنده حضور مؤثر ولی پنهان او در این حوادث است. این حوادث در مسیر پیش انداختن روشنفکران غرب‌گرا و کنار زدن علما از صحنه سیاسی و اجتماعی هدایت می‌شد و دست پنهان انگلیس همواره عاملان مجذوب و مرعوب خود را به کار می‌گرفت که این حوادث را سازمان دهند
به بهانه انتشار اثر تاریخی «قدرت سرکوب رژیم پهلوی و انقلاب اسلامی»
به بهانه انتشار اثر تاریخی- روایی «جیرفت، آخرین میزبان مهربان»
۷