نظری بر خاطرات سیاسی زنده‌یاد آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی
«حاشیه و متن انتخاب رهبری در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی
انتخاب فردی به عنوان قائم‌مقام رهبری، اصلاً جزو حقوق و اختیارات مجلس خبرگان نبود و من نمی‌دانم آقایان بر اساس کدام استدلال این کار را انجام داده بودند. من همان موقع این اشکال را مطرح کردم که مجلس خبرگان حق تعیین قائم‌مقام رهبری را ندارد، ولی آقایان به من گفتند: می‌دانیم غیر قانونی است، اما داریم زمینه‌سازی می‌کنیم که اگر وضعیت اضطراری پیش آمد، کسی در دسترس ما باشد!
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات زنده‌یاد مریم بهروزی
گذری روایی- تحلیلی بر فراز و فرود‌های دوران سلطنت محمدرضا پهلوی از شهریور 20 تا آبان 43
هنگامی که رضاشاه را به بندرعباس می‌بردند تا سوار کشتی بخار انگلیسی کنند، محمدرضا پهلوی با توافق متفقین به مجلس شورای ملی رفت و به قانون اساسی سال 1284 ش. اعلام وفاداری کرد و به منزله شاه ایران به رسمیت شناخته شد، اما در حقیقت تا سال 1327 حکومت او بیشتر یک شاه‌بازی برای سرگرم نگه داشتن کودکی بهانه‌گیر بود.
مروری بر خاطرات سیاسی آیت‌الله محمد مومن
آیت‌الله مومن نقل می‌کند: بنده قصد داشتم كه در دوره دوم، از عضویت خودداری كنم. حتی در دوره نخست نیز تمایلی به این كار نداشتم؛ ولی حاج احمد آقا خمینی به بنده تلفن كردند و ابراز كردند كه خوب است بنده عضو شورای نگهبان باشم؛ لذا كسی را به عنوان واسطه، خدمت امام فرستادم اجازه بگیرند كه بنده در قم مشغول كارهای علمی‌باشم. حضرت امام، اجازه نفرمودند. حاج احمد آقا به بنده گفت: وقتی به امام عرض كردم كه آقای مؤمن می‌خواهند درس بخوانند. فرمودند: «می‌خواهد درس بخواند كه چه؟ برای اینكه خدمت به اسلام بكند؟ خُب! این سفرهگسترده؛ بفرما خدمت به اسلام كن.»
نگاهی به نود و هشتمین سالگرد کودتای سوم حوت ‌۱۲۹۹
سیدضیا پس از سه ماه حکومت، در نیمه نخست خردادماه‌۱۳۰۰ سقوط کرد و پس از آن، ایران را به مقصد «بغداد» ترک کرد و تا فرار رضاخان از ایران، در شهریور‌۱۳۲۰، به کشور بازنگشت.
«اردشیر زاهدی» در مصاحبه با نشریه آمریکایی:
داماد محمدرضا پهلوی و آخرین سفیر ایران در ایالات متحده طی مصاحبه با نشریه آمریکایی، اظهارات قابل توجهی و جالبی را درباره جمهوری اسلامی، آمریکا، رژیم صهیونیستی، حزب‌الله، سوریه، یمن و رژیم سعودی بیان می‌کند.
ماهیت و چگونگی سلطنت پهلوی در آیینه روایت درباریان و کارگزاران آن
اسدالله علم: وقتی وارد شدم، دیدم شاه انگشتان شستش را دور هم می‌چرخاند و پاهایش را روی میز گذاشته که علامت این است که غرق در تفکر است. در گذشته عادت داشت وقتی در فکر بود با موهایش ور برود، اما با افزایش قدرتش علائم ظاهری تفکر را هم تغییر داده است. پیشنهاد کردم که در مسافرت به الجزایر یک گروه بلندپایه، شامل وزیر دارایی و وزیر کشور و ... در التزام رکاب باشند. پرسید:آخر این الاغ‌ها به چه دردی می‌خورند؟
نظری بر اثر تاریخی- روایی «خاطرات حبیب یغمایی»
بیان شواهدی از خیانت‌های مدعیان دموکراسی در گفت‌وگو با مسعود رضایی
بعد از کودتای ۲۸ مرداد که شاه با پشتیبانی امریکا وارد مملکت می‌شود و رویه دیگری در پیش گرفته و مثل پدرش تصمیم می‌گیرد یک نظام دیکتاتوری را بر ایران حاکم کند و بر شدت مقابله با دین می‌افزاید و به یک شاه وابسته و نوکر امریکا تبدیل می‌شود و احساسات منفی مردم متوجه او می‌شود.
۷