روایتی از روزهای انقلاب در خاطرات آیت‌الله فلسفی
آیت‌الله فلسفی می‌گوید: صدور اطلاعیه فرمانداری نظامی، به دستور امریکا بوده است تا نظامیان با تانک‌ها، و توپ‌ها و مسلسل‌ها داخل خیابان‌ها بیایند. حتی من از بعضی افراد مطلع شنیدم که بنا بوده دو نقطه به‌طور قطع بمباران شود: یکی منزل امام در دبیرستان علوی، برای اینکه امام کشته شود، ولو هزاران نفر هم به قتل برسند و دیگر مراکز حساس قم؛ ولی امام نقشه آن‌ها را با یک اعلامیه بر هم زد.
نگاهی به کارنامه دولت مهدی بازرگان از بهمن ۵۷ تا آبان ۵۸
کارنامه بهمن ۵۷ تا آبان ۵۸ نشان می‌دهد تصور اولیه از بازرگان و همراهانش نیز آنچنان دقیق نبوده و در نقطه‌به‌نقطه این ۲۷۵ روز نشان‌هایی از انحصارطلبی، مشورت‌ناپذیری، ارائه وعده‌های غیرواقعی مانند رایگان شدن آب و برق و... وجود دارد.
یادداشت «محمدرضا کائینی» بمناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی
دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان نوشت: به نظر من انقلاب ایران پیش وبیش از هرچیز، واکنش مردمان این دیار به یک تحقیر طولانی بود.
نظری بر روایت جلال آل احمد از «یک چاه و دو چاله»
روایتی از پیامد‌ها و عوارض اصلاحات اقتصادی در دوره رضاخان
علینقی عالیخانی: «مدیریت فنی و مدیریت اداری در کشور خیلی ضعیف بود، چه در سطح دولت و چه در سطح بخش خصوصی. مثلاً، از همان اولی که توسعه صنعتی در ایران شروع شده بود؛ مثل تمام کشور‌های دیگر دنیا، ما خیال می‌کردیم که اگر بخواهیم یک صنعتی ایجاد بکنیم، باید کارخانه بخریم؛ در حالی که کارخانه خریدن برای یک کشور صنعتی پیشرفته مطلقاً معنی ندارد»
روایتی از روزهای آغازین انقلاب در خاطرات محسن رفیق‌دوست
محسن رفیقدوست می‌گوید: ما گروه حافظان امام را با همکاری شهید بروجردی تشکیل داده بودیم. آن‌ها را به مدرسه‌ علوی منتقل کردیم و در طبقه‌ سوم مدرسه ساکن کردیم. آن‌ها در آنجا به کارهای حفاظتی خودشان مشغول بودند. ما یک دستگاه بی‌سیم هم داشتیم که در دست آن‌ها بود و با آن دستگاه مکالمات بی‌سیم ساواک را می‌شنیدیم تا اگر قصد حمله به مدرسه‌ علوی را داشته باشند ما آگاه شویم و اقدام کنیم.
روایت ژنرال هایزر از شکست کودتا علیه انقلاب در گفت‌وگو با محمدرضا کایینی
کتاب هایزر نمونه‌ای کامل از آشفتگی در حکومت ایران در روز‌های پایانی‌اش بود، به‌نحوی که شاه ممکلت هم از ورود این ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا باخبر نمی‌شود. ژنرالی که به او لقب نایب‌السلطنه آمریکایی داده‌اند، زیرا عملاً با ورودش به ایران مقدرات کلان کشور را به‌دست گرفته‌بود
نظری بر اثر روایی- تاریخی انقلاب دوم
وقایع روز‌های چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم بهمن ۱۳۵۷ در تاریخ انقلاب
امام خمینی در اولین مصاحبه خود پس از ورود به ایران، که در مدرسه علوی برگزار شد، بسیاری از مطالب ناگفته را بیان و خطوط کلی انقلاب را ترسیم کردند. ایشان فرمودند: «رژیم سلطنتی از اول غیرقانونی بود. مجلس مؤسسان به زور تأسیس شد. به این ترتیب رژیم شاه از اول جنبه قانونی نداشت. ما نمی‌توانیم این دولت را بپذیریم. ملت ایران رأی بر سقوط سلطنت داده است»
اسدالله بادامچیان، رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی از علت بدشدن حال امام بعد از سخنرانی در بهشت زهرا گفت.
۱۹