گذری روایی- تحلیلی بر فراز و فرود‌های دوران سلطنت محمدرضا پهلوی از آبان ۴۳ تا بهمن ۵۷
ایرانِ سال ۵۷ در سایه روشن خون و آتش برای بسیاری از سیاستمداران درک‌ناپذیر شده بود. شاه ناتوان در انتظار رخ دادن معجزه‌ای بود. از آن دسته معجزاتی که در کودکی به سراغش می‌آمد. برای همین هم بود که وقتی اولین بار نام بختیار را برای تشکیل دولت جدید پیش او آوردند، گفت: «فکر نمی‌کنم انتخاب مناسبی باشد!»
حاشیه‌ای بر انتشار «از حاج‌ابراهیم تا خان‌طومان»
مهدی اخوان ثالث در سال‌های بسیار دور که بیش از نیم قرن از آن می‌گذرد توصیفی از رهبر انقلاب داشتند که در نوع خود جالب است. او این توصیف را در نامه‌ای نوشته و گمان نمی‌کرده که روزی منتشر شود که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب باشد.
برخی تصاویر آئینه‌ای تمام نما از بی وفایی دنیایند. از این جمع، تنها صاحب این قلم حیات دارد ودریغاگوی دوستان رفته.
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز درگذشت حجت‌الاسلام منذر
منذر به رغم آنکه هفت سال پیش رهسپار سرای دیگر گشت، اما آثاری پرعیار برجای نهاد که بی تردید تا سال‌ها در موضوع خود در زمره بهترین‌ها خواهد بود...
به بهانه انتشار اثر تاریخی-پژوهشی «انقلاب مشروطیت»
آغاز و انجام کودتای رضاخانی در آئینه روایت و توصیف زنده‌یاد جلال آل‌احمد
وضع من جوری بود که باید زودتر می‌رفتم. بله دیگر سر همین قضیه شلوار کوتاه! آخر من که نمی‌توانستم با شلوار کوتاه بروم مدرسه! پسر آقای محل! مردم چه می‌گفتند، و اگر بابام می‌دید؟ از همه این‌ها گذشته خودم بدم می‌آمد. مثل این بچه‌های قرتی که پیشاهنگ هم شده بودند و سوت هم به گردنشان آویزان می‌کردند و شلوار کوتاه کلاه‌بره... بله دیگر هیچ‌کس از متلک خوشش نمی‌آید.
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز درگذشت صادق طباطبایی
به فاصله اندکی پس از دوم خردا هزاروسیصد هفتاد وشش، آیت الله سید محمدباقر سلطانی طباطبایی پدر دکتر طباطبایی روی از جهان برگرفت و از همان سربند یا به همان بهانه، سیاستمدار خوش پوش یکی دوسال اول تاسیس نظام، به سکوت رسانه‌ای خود پایان داد.
نظری بر خاطرات سیاسی زنده‌یاد آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی
«حاشیه و متن انتخاب رهبری در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی
انتخاب فردی به عنوان قائم‌مقام رهبری، اصلاً جزو حقوق و اختیارات مجلس خبرگان نبود و من نمی‌دانم آقایان بر اساس کدام استدلال این کار را انجام داده بودند. من همان موقع این اشکال را مطرح کردم که مجلس خبرگان حق تعیین قائم‌مقام رهبری را ندارد، ولی آقایان به من گفتند: می‌دانیم غیر قانونی است، اما داریم زمینه‌سازی می‌کنیم که اگر وضعیت اضطراری پیش آمد، کسی در دسترس ما باشد!
۱۵