نظری و گذری بر اثر تاریخی «محرم 1357 در آیینه اسناد»
انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین رویداد‌های تاریخ معاصر ایران یا حتی مهم‌ترین آن، دارای مقاطع و برهه‌های سرنوشت‌ساز مخصوص به خود است؛ مقاطعی که انقلاب را در مسیر کامیابی و پیروزی قرار داد.
روایت منتشرنشده شهید آیت‌الله سیدمصطفی خمینی از آغازین مقطع نهضت اسلامی
شهید آیت‌الله سید مصطفی خمینی: «او [امام خمینی]مردی بود جامع از جهت شجاعت و از حیث عقل و از جهت علم و عمل و گویا که ملت ایران که در سنوات اخیر سه نفر از بزرگان خود را از دست داده بودند که مجموع آنان دارای این اوصاف بودند یک مرتبه متوجه شدند که مردی به نام «خمینی» دارای این سه وصف است و آنچه که از دست رفته بود باز به جوی برگشت به نحو احسن و بهتر»
ناو وینسنس، حمله به هواپیمای غیرجنگی، روایت یک تناقض امریکایی
هواپیمایی غیرنظامی از مبدأ ایران و بر فراز آب‌های خلیج فارس به پرواز درمی‌آید. این هواپیمای مسافربری از سوی ناو وینسنس مورد حمله قرار می‌گیرد و منفجر می‌شود، کاپیتان ناو بعد‌ها مدعی می‌شود که در شناخت نظامی یا غیرنظامی بودن این هواپیما دچار اشتباه شده است و نهایتاً پس از تمامی فعل و انفعالات این پرونده، کاپیتانِ مورد اشاره در مراسمی رسمی از سوی مسئولان مربوطه در امریکا مورد تشویق قرار می‌گیرد!
«تاریخ آل‌سعود» در آیینه اثری پژوهشی و نوانتشار
کتابی که در این مختصر در پی معرفی آن به شما گرامیان هستیم، ترجمه جلد نخست تاریخ آل‌سعود نوشته شهید ناصر السعید است. کتاب در دهه ۷۰ میلادی، حدود ۵۰ سال پیش نوشته شده است و نویسنده به‌رغم سکونت در خارج از عربستان، پس از چاپ و نشر این اثر، با حمایت خاندان سلطنتی آل‌سعود ترور شد و جان باخت!
«شهید آیت الله محمد صدوقی ودفاع مقدس» در گفت و شنود با حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک
روز‌هایی که برما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز شهادت چهارمین شهید محراب، آیت الله حاج شیخ محمد صدوقی یزدی است. در گفت‌و شنودی که پیش روی شماست، حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک شمه‌ای از خاطرات خویش را از ایشان بازگفته است. امید آنکه مقبول افتد.
«جلوه‌هایی از سیره فردی واجتماعی شهید آیت الله دکتر بهشتی» در گفت و شنود با حسین مهدیان
حاج حسین مهدیان از یاران و دوستان دیرین شهید آیت الله دکتر بهشتی است که در باب سیره فردی و اجتماعی آن بزرگ، خاطراتی شنیدنی دارد. آنچه هم اینک پیش روی شماست، شمه‌ای از این یادمان‌های پر نکته است که در سالروز شهادت ایشان، در گفت وگو با «جوان آنلاین» در میان گذارده‌اند. امید آنکه مفید و مقبول آید.
«جلوه‌هایی از سیره سیاسی ومبارزاتی شهید محمد منتظری» در گفت: وشنود با آیت الله محمدرضا ناصری
شهید محمد منتظری از مبارزین پر سابقه پیش از پیروزی انقلاب و نیز چهره‌های سیاسی پس از آن، همواره از سوژه‌های تحقیق درباره تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. اینک در سالروز شهادت او، گفت: وشنودی را به شما تقدیم می‌کنیم که طی آن، آیت الله محمدرضا ناصری امام جمعه کنونی یزد، به بازگویی شمه‌ای از خاطرات خویش از آن شهید نام آور پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
نگاهی به اثر روایی «تاریخ شفاهی زندگی شهید صادق امانی»
هیئت‌های مؤتلفه اسلامی از جمله تشکل‌های مذهبی‌ای هستند که با آغاز نهضت امام خمینی (ره) فعالیت خود را شروع کردند. به ادعای سران این جمعیت رهبر انقلاب بر وحدت هیئت‌های مذهبی تشکیل‌دهنده این جمعیت تأکید داشت. امانی از جمله بنیانگذاران این جمعیت بود که برجستگی خاصی نسبت به هم‌مسلکان خود داشت...
«جستار‌هایی در تاریخچه حوزه علمیه قم و نهضت اسلامی ایران» در آیینه خاطرات شهید آیت‌الله محمد صدوقی
عالم مبارز و نامدار، شهید آیت‌الله حاج شیخ محمد صدوقی یزدی، در زمره یکی از متنفذترین چهره‌های روحانی عصر حاضر به شمار می‌رود. سوگمندانه عمر کوتاه آن بزرگ در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز غفلت جریان تاریخ‌نگاری انقلاب از ثبت خاطرات این طیف از بزرگان، موجب شد بسیاری از مشهودات آنان ثبت نشود و با این عزیزان دفن شود
۴ روایت از زمینه‌ها و چگونگی شهادت محمد کچویی رئیس زندان اوین
فرازی از وصیتنامه شهید محمد کچویی: شدیداً معتقدم که مجاهدین خلق با توجه به معیار‌های باطلی که دارند ناحق‌ترین و باطل‌ترین گروه‌ها هستند اگر هدایت شدنی هستند خداوند آن‌ها را هدایت کند وگرنه نابود کند و معتقدم بد‌ترین دشمن در حال حاضر برای جمهوری اسلامی که حاصل خون بیش از ۷۰ هزار شهید است، همین مجاهدین هستند
۱۵