«فراز و فرود‌های فرقه دموکرات آذربایجان» در آیینه نامه‌ای از محمد بی‌ریا وزیر فرهنگ این فرقه
مروری تحلیلی بر نامه محمد بی‌ریا، شاعر و وزیر فرهنگ فرقه دموکرات آذربایجان... بی‌ریا این نامه را در سال ۱۹۴۵ م. وقتی که در قزاقستان تبعید بوده، به مالنکف نوشته است.
نظری بر خاطرات سیاسی آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب
با آنکه خاطره‌نویسی و خاطره‌گویی در روزگار ما مورد قبول و توجه جدی قرار گرفته، به معنای امروزین آن رواج و سابقه چندانی در ادب و تاریخ این سرزمین نداشته است.
«ناگفته‌هایی از فراز و فرود‌های زندگی سیاسی سیدشمس‌الدین قنات‌آبادی» در آینه خاطرات آیت‌الله سیدمرتضی مستجابی
آنچه پیش روی دارید، خاطرات عالم مجاهد حضرت آیت‌الله حاج سیدمرتضی مستجابی (مستجاب‌الدعواتی) از فراز و فرود‌های حیات سیاسی و نیز خصال اخلاقی شمس قنات‌آبادی است.
عکس زیر چند تن از مستوفیان را در حال شمارش وجوه مالیاتی در حضور ناصرالدین شاه نشان می‌دهد.
حاشیه‌ای بر بازنشر اثر تاریخی «خشونت قانونی»
از جمله دشوارترین نوشته‌ها، نوشته‌های تاریخی هستند و زمانی این دشواری بیش از حد خواهد بود که مؤلف در زمان واقعه نباشد و بخواهد واقعیات را آنگونه که بوده است بنگارد...
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان اینکه رضاخان مطابق اسناد آمریکایی‌ها جاسوس انگلستان است، گفت: رضا خان در تاریخ خیلی شأنش نازلتر از این حرف‌ها است که عده‌ای وقت خود را صرف تطهیر او بکنند.
حاشیه‌ای بر اثر «امام خمینی و مهار فتنه بنی‌صدر و منافقین»
مدیریت امام خمینی پس از استقرار نظام سیاسی اسلامی نیز مخصوصاً در مهار فتنه‌ها و بحران‌های متعدد سیاسی، امنیتی و نظامی بسان یک رهبر تراز اول و بسیار مجرب به اثبات رسید و همه فتنه‌گران را ناکام گذاشت. یکی از مدیریت‌های مثال‌زدنی امام خمینی نحوه برخورد او با فتنه نفاق و بنی‌صدر است.
جستار‌هایی در باب زمینه‌ها و پیامد‌های نقش‌آفرینی بهائیت در دوره پهلوی‌ها
فعالیت آزادانه فرقه بهائیت در دوران سلطنت پهلوی‌ها از سرفصل‌های شاخص درباره رفتار‌های مذهبی این سلسله به شمار می‌رود. در سال ۱۳۵۱، ۱۱۲ تن از امرای ارتش، شهربانی و ژاندارمری بهایی و ۹ تن از وزرای کابینه هویدا بهایی بودند. با نزدیک شدن به پیروزی انقلاب اسلامی، نفوذ همه‌جانبه این فرقه ضاله در همه ارکان حکومت افزایش یافت و اعضای آن چنان جسارت و جرئتی پیدا کردند که در سطح جامعه و مجامع دانشگاهی به بهایی بودن خود افتخار می‌کردند!
بازخوانی زندگی و زمانه شاپور بختیار برای نوجوانان
بازگشت از اصول و مبانی فکری، گاه عنوان توبه به خود می‌گیرد که بازگشتی است به خویشتن خویش و به سوی خدا، اما ممکن است بازگشت، عنوانی دیگر نیز به خود گیرد که در این صورت بازگشت‌کننده را نامی نمی‌توان نهاد جز «خائن».
«بازخوانی شمه‌ای از تاریخ انقلاب در کاشان به مناسبت سالروز رحلت آیت‌الله سیدمهدی یثربی» در گفت‌وشنود با آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی
روز‌هایی که بر ما می‌گذرد تداعی‌گر سالروز فقدان یکی از یاران قدیمی و سختکوش انقلاب و نظام اسلامی است. مرحوم آیت‌الله حاج سیدمهدی یثربی، از شاگردان و یاران دیرین رهبر کبیر انقلاب بود که پس از ارتحال آن بزرگ، همگامی با خلف صالح او را وجهه همت قرار داد و تاپایان حیات پربرکتش، بر این صراط مستقیم گام زد.
۱۴