حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات حجت‌الاسلام علی‌اکبر مهدوی خراسانی
خوانشی از کارنامه دولت موقت انقلاب در غائله تجزیه‌طلبی در کردستان
روز‌هایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز انتصاب مهندس مهدی بازرگان به نخست‌وزیری دولت موقت انقلاب است. کارکرد این مجموعه در چهار دهه اخیر، از جنبه‌های گوناگون مورد نقد و تحلیل قرار گرفته است. در مقالی که پیش رو دارید، عملکرد این دولت در بحران کردستان مورد بازخوانی قرار گرفته است. امید آنکه مقبول افتد.
حال و هوای پرواز انقلاب در خاطرات مرحوم عسگراولادی
خبرنگار مجدداً پرسید: «شما در طول تاریخ ایران به عنوان مقتدرترین انسان در حال وارد شدن به ایران هستید، از این ورود مقتدرانه چه احساسی دارید؟» وقتی که ترجمه کردند امام فرمودند: «هیچی» و آهسته ادامه دادند، «الا ان اقیم حقا و ابطل باطلاً»؛ مگر اینکه حقی را استوار کنم و باطل را سرنگون سازم.»
بازخوانی سخنرانی تاریخی امام خمینی(ره) در بهشت زهرا
من باید عرض کنم که محمد رضای پهلوی، این خائن خبیث ... رفت، فرار کرد و همه چیز ما را به باد داد. مملکت ما را خراب کرد، قبرستان‌های ما را آباد کرد. مملکت ما را از ناحیه اقتصاد خراب کرد. تمام اقتصاد ما الآن خراب است و از هم ریخته است...
بنده از نگرانى بر آنچه که براى امام ممکن است پیش بیاید بى‌اختیار اشک مى‌ریختم و نمى‌دانستم که براى امام چى ممکن است پیش بیاید. چون یک تهدیدهایى هم وجود داشت.
«یاد‌ها و یادمان‌هایی از روز‌های بازگشت رهبر کبیر انقلاب از تبعید ۱۵ساله» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد محمدرضا اعتمادیان
همه کار‌ها توسط خود مردم انجام می‌شد. همه نسبت به هم مهربان و اهل مدارا شده بودند. اگر در خیابان تصادفی روی می‌داد، راننده‌ها صورت همدیگر را می‌بوسیدند و از خسارت ماشین‌هایشان می‌گذشتند و می‌گفتند فدای سر امام! کاش از آن همه مهربانی و معنویت و گذشت کمی باقی می‌ماند تا در آن فضای همدلی، به‌سرعت انقلاب را به اهداف خود می‌رساندیم.
ناگفته‌هایی از یک انقلاب در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام موسوی‌ شیرازی
در روزهای آخر، امام، شهید عراقی را صدا می‌زنند و می‌گویند: «در حوالی میدان توپخانه، برای خانواده من منزلی را تهیه كنید! می‌خواهم به ایران برگردم.» شهید عراقی می‌گوید اوضاع ایران مساعد نیست. امام می‌فرماید: «كارتر همین را می‌گوید، نماینده شاه مراكش همین را می‌گوید، همگی می‌گویند صلاح نیست به ایران بروم. معلوم می‌شود كه اتفاقا ضرورت دارد كه بروم».
به مناسبت حضور رهبر انقلاب بر مزار شهیدان طاهری و میرجلیل
طالب طاهری و محسن میرجلیلی دو نفر از پاسداران کمیته انقلاب اسلامی بودند که زیر شکنجه‌های شدید منافین در عملیات مهندسی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
هفت نکته برای شناخت «مهدی بازرگان» به قلم «محمد رضا کائینی»
محمد رضا کائینی، دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان، به مناسبت بیست‌وچهارمین سالگرد فوت مهدی بازرگان، در صفحه اینستاگرام خود طی سه قسمت به نکاتی پیرامون نخست وزیر دولت موقت پرداخت. او معتقد است بازرگان دیگر جایگاه خود را از دست داده است و تنها به یک پدیده تاریخی بدل شده است. در ادامه متن کامل یادداشت او از نظر می‌گذرد.
صحت یا عدم صحت صدای منتسب به شهید نواب صفوی در گفت‌وشنود «جوان آنلاین» با فاطمه نواب صفوی
شهید نواب صفوی همچنین با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامی به مخالفت برخاست و به همین جهت در ایام نخست وزیری مصدّق، دستگیر و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود
۱۲