«زمینه‌های تقابل جریان خط امام با جریان لیبرالیسم» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمود مروی حکیم
غائله 14 اسفند سال 1359 نقاب از چهره بنی‌صدر برداشت و ائتلاف او و منافقین را برملا کرد. بنی‌صدر ابتدا با شعار حمایت از انقلاب وارد میدان شد و سعی کرد چهره‌ای انقلابی از خود نشان دهد. او دائماً از وحدت حرف می‌زد، اما عملاً عامل تفرقه بود. او از ابتدا با منافقین رابطه تنگاتنگی داشت، اما با توجه به موجه نبودن بسیاری از چهره‌های منافقین در بین مردم، این رابطه را آشکار نمی‌کرد
خاطرات سیاسی سرتیپ محمد آیرملو در یک نگاه
معتضد در دیباچه خویش بر این کتاب، در آغاز به شرایط ایرانیان مقیم امریکا اشاراتی دارد که خواندنی است: کتاب خاطرات سرتیپ محمد آیرملو را دوستی از امریکا، از آنجا که او مانند همه می‌داند من به خواندن تاریخ و زندگینامه و اتود زندگینامه دل بسته‌ام برایم به رسم سوغات هدیه آورد.
«چیستی اندیشه دکتر علی شریعتی و اعتبار‌سنجی حامیان آن» در توصیف رهبر معظم انقلاب
امروزه با گذشت ۴۱ سال از فقدان دکتر علی شریعتی و دم فروبستن حامیان پرغوغای دیروز او، فضای مساعد برای بازخوانی انتقادی اندیشه‌های وی فراهم آمده است. بی‌تردید در این مرورِ ناظر به حقیقت، روایت‌ها و تحلیل‌های آنان که از دیرباز با وی انس داشته و جوهره فکر و رفتار او را بیش از دیگران دریافته بودند، بس مغتنم و راهگشا به نظر می‌رسد.
نظری بر اثر تاریخی- روایی خاطرات پروفسور عنایت‌الله رضا
استاد عنایت‌الله رضا درباره زندگی خودش مطلبی نوشته و به‌ویژه در باب دوره‌ای از زندگی‌اش که یک‌سره صرف فعالیت بر ضد حکومت پهلوی و تحقق یافتن آرمان‌هایش شده، نکات روشنگرانه‌ای را به نگارش درآورده است. همچنین دفتری از تأملات فلسفی و اندیشه‌ورزی‌هایش را در خصوص شماری از مسائل از خود بر جای نهاده است.
«نظری تحلیلی بر آورده‌های نظری دکتر علی شریعتی» در گفت و شنود با دکتر یعقوب توکلی
سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی، فرصتی مناسب برای خوانش مطلوب آثار وی به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد که پس از سال‌ها افراط و تفریط، بستر مناسب برای چنین بازخوانی‌ای فراهم آمده باشد. در گفت و شنودی که پیش روی شماست، دکتر یعقوب توکلی پژوهشگر تاریخ معاصر، در تحلیل و ارزیابی مختصات اندیشه گی دکتر شریعتی است. امید آنکه مقبول افتد.
«خوانشی از سیره اجتماعی و رزمی شهید دکتر مصطفی چمران» در آیینه خاطرات فاطمه‌سادات نواب‌صفوی
همه افراد و شخصیت‌ها برای من ارزش دارند، اما دکتر چمران شخصیتی خاص بود که ابعاد کامل انسانی را در زوایای مختلف داشت. هر انسانی می‌تواند و ممکن است در یک سری ابعاد متکامل باشد، ولی چمران از جمله کسانی بود که در همه رشته‌ها و زمینه‌ها متکامل بود.
گذری بر گزارش تاریخی «هیکل» از نهضت ملی ایران
شکست سنگین سازمان مجاهدین خلق در اولین آزمایش «فاز نظامی»
در آستانه طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر در مجلس، سازمان شورش مسلحانه 30 خرداد را تدارک می‌دید.
«جلوه‌هایی از سیره نظری و عملی امام خمینی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی
دانشمند فقید، شادروان آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی از شاگردان دیرین امام خمینی بود که از سیره نظری و عملی ایشان، بسی می‌دانست. وی در گفت‌وشنودی که هم اینک پیش روی شماست، به شمه‌ای از این خاطرات و تحلیل‌ها اشاره کرده است. امید می‌بریم که این گفت‌وشنود پرنکته، تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مفید آید.
«جستار‌هایی تاریخی در نهضت امام خمینی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا حسنی
در کمتر از ماهی که بر ما گذشت، روحانی مجاهد و خستگی‌ناپذیر، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. اینک به مناسبت پرونده خردادماه و سخن از نهضت امام خمینی، گفت‌وشنودی را که دربردارنده شمه‌ای از خاطرات ایشان از منش رهبر کبیر انقلاب است به شما تقدیم می‌داریم.
۱۱