حاشیه‌ای بر اثر تاریخی- پژوهشی «جنبش دانشجویی در ایران»
در این پژوهش ضمن بررسی کارکرد‌های این جنبش در جهان، به تاریخچه و نقش سیاسی و فرهنگی این حرکت در ایران پرداخته شده و در این باره استنتاجاتی جالب به عمل آمده است.
مهدی بازرگان، نهضت آزادی و خوانشی از یک تضاد نظری و عملی
آیت‌الله طالقانی صریحاً اظهار می‌دارد که جزو هسته اولیه تشکیل نهضت آزادی نبوده است و «دعوت به همکاری» را قبول نموده است. بدین ترتیب، فکر تأسیس نهضت‌آزادی با مرامنامه کذایی از ایشان نبوده است، اما به هر حال، ایشان از فعالان نهضت به شمار می‌روند. برای ایشان اصل مبارزه در راه خدا موضوعیت داشته است و هر جا، فضا را برای حضور مناسب می‌دیدند، فعالانه مبارزه می‌نمود
ضرورت‌های شخصیت‌شناسی تاریخی در گفت‌وگوی با قاسم تبریزی
شناخت رجال فرهنگی و سیاسی ایران و نقش آنان در ساخته شدن فرهنگ و سیاست امروزین، از اولویت‌های تاریخ پژوهی در روزگار ماست. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، در همین موضوع با قاسم تبریزی پژوهشگر تاریخ صورت گرفته است.
نظری بر گفته‌های تاریخی علی امینی در واپسین ماه‌های حیات
اثر «خاطرات علی امینی» که از سوی دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به بازار نشر روانه گشته بود، به چاپ دوم رسید.
«شهید آیت‌الله دکتر محمد مفتح در عرصه مبارزات انقلاب» در گفت‌وشنود با محمد پیشگاهی‌فرد
صحنه دستگیری شهید مفتح بسیار دردناک بود. زن‌ها و بچه‌ها گریه می‌کردند و ایشان سعی داشتند آن‌ها را آرام کنند. ما خواستیم به ایشان نزدیک شویم، ولی مأموران به‌شدت مقابله کردند و به ضرب و شتم ما پرداختند. شهید مفتح به ما سفارش کردند مراقب باشیم مراسم ازدواج دخترشان به هم نخورد و به‌خوبی برگزار شود
به مناسبت سالروز میلاد جلال آل احمد و نیز سالگرد درگذشت برادرش شمس آل احمد،  مراسمی در خانه موزه سیمین و جلال برگزار شد.
نظری بر اثر تاریخی- روایی خاطرات جانبازان فاجعه هفتم تیر
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، از معدود آثاری است که به شیوه روایی به بازپروری خاطرات جانبازان فاجعه هفتم تیر پرداخته است. این مجموعه که توسط «بنیاد فرهنگی هفتم تیر» منتشر شده است.
حاشیه‌ای بر انتشار مجموعه خاطرات آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی
استاد ارجمند آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی از جمله چهره‌هایی است که به آنان می‌توان «شاهدان عصر» لقب داد.
یادداشت «محمدرضا کائینی» پیرامون تصویر منتشره از آیت الله کاشانی
محمدرضا کائینی، دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان پیرامون جنجال یک تصویر منتشر شده از آیت الله کاشانی در صفحه اینستاگرام خود، متنی را منتشر کرد
به بهانه انتشار اسناد مبارزاتی زنده‌یاد حجت‌الاسلام جعفر شجونی
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، مجموعه‌ای از اسناد ساواک درباره مبارزات طولانی زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی است.
۱۱