چرا مردم و مسئولان ما خطر حوادث را جدی نمی‌گیرند؟
واقعیت این است که سیل، زلزله، تصادفات، سوانح رانندگی، طوفان و خیلی از حوادث و مصائب دیگر تا زمانی که به صورت مستقیم برای خودمان اتفاق نیفتاده و به عمق پوست و گوشت و استخوانمان نفوذ نکرده، برای اکثریتمان ملموس و قابل درک نیست.
خودمانی با دانش‌آموزان دبیرستانی
دانش‌آموزان عزیز اگر حوصله درس خواندن ندارید، حداقل ببینید علتش چیست؟ هدف آینده‌تان چیست؟
دشمنان واقعی ما در درونمان هستند
یک لحظه به این بیندیشم که منشأ این همه بی‌حوصلگی، غم، شماتت، بی‌انگیزگی، خشم و ترس در من، بیرون و اتفاقات بیرونی نیست و بعد فضای درون خود را در نظر بگیرم و کاسه سرم را مثل یک آکواریوم که ماهی‌های گوشت‌خوار در آن شنا می‌کنند رصد کنم و ببینم آخر در این سر من چه می‌گذرد و با چه موجوداتی کاسه سرم را تقسیم کرده‌ام که حالم تا این حد خراب است.
روایت آنان که در آشیانه باد تخم می‌گذارند
آیا نخ طولانی افکار جایی قطع می‌شود و من یک نفس راحت می‌کشم؟ نه! نخ افکار حتی در خواب‌های ما هم قطع نمی‌شود، چون ما انگار قرارداد امضا کرده‌ایم که مدام فکر کنیم. یعنی می‌شود من وقتی راه می‌روم فقط راه بروم؟ و وقتی جلوی آینه هستم یک بار با دقت به چشم‌های خودم نگاه کنم؟
به جای توجه به حاشیه‌ها بر اولویت‌هایمان تمرکز کنیم
انسان اصیل از بسیاری جهات شبیه آب عمل می‌کند. آب وقتی به مانعی می‌رسد چه کار می‌کند؟ اگر آب مثل انسان‌های غیراصیل باشد می‌رود گوشه‌ای شکایت‌هایش را آغاز می‌کند آب فقط کار خودش را می‌کند راهی برای دور زدن سنگ پیدا می‌کند و از هر طرف سنگ را به محاصره خود درمی‌آورد.
درگیر چه تحریف‌های ذهنی می‌شویم که عصبانیت را به عنوان یک راهکار به کار می‌بندیم؟
شما در راه‌بندان گیر کرده‌اید و از این همه ترافیک عصبانی می‌شوید، آیا عصبانیت و غرولند شما پشت فرمان باعث می‌شود که ترافیک روان‌تر شود؟ از دست همکارتان عصبانی هستید و می‌روید هرچه از دهانتان بیرون می‌آید تقدیم او می‌کنید. آیا کلماتی که در حین عصبانیت به همکارتان می‌زنید رابطه شما را ترمیم می‌کند؟
واگویه‌های یک دانش‌آموز دیروز در آستانه ۵۰ سالگی
وارد دوران دبیرستان شدم. از اینجا متوجه شدم برخلاف دوران ابتدایی و تقریباً راهنمایی، دست پدر و مادرم دیگر برای کمک کردن یا ریز شدن در درس‌ها به من نمی‌رسد. همین که می‌دیدند کتاب دستم هست فکر می‌کردند دارم درس می‌خوانم. به جای اینکه با دوست شدن با دانش‌آموزان درس‌خوان، خودم را در گروه آن‌ها قرار دهم، به گروه دانش‌آموزان متوسط و نیز غیرعلاقه‌مند به درس پیوستم
کتابی برای همه پدر و مادر‌ها
یکی از نکات جالب کتاب ضمیمه کردن انواع نمودار‌ها و جداول برای ثبت گام به گام خلق و خوی کودک، ریشه‌یابی مشکل رفتاری، ارائه بازخورد مناسب توسط والدین با توجه به نوع رفتار کودک و میزان پیشرفت والدین و کودک در طی زمان است به گونه‌ای که پدر و مادر‌ها به‌راحتی می‌توانند این جداول و نمودار‌ها را طرح کار خود قرار داده و به عنوان الگو از آن استفاده کنند.
چگونه تحریف‌های شناختی مهم اجازه نمی‌دهد ما حال خوب را تجربه کنیم
اگر زبان حال بسیاری از آدم‌هایی که حال بدی را تجربه می‌کنند بپرسید و از آن‌ها بخواهید توضیح دهند که چرا حالشان بد است آن‌ها به شما خواهند گفت که حالشان بد است، چون به‌شدت تلاش می‌کنند که در آینده حالشان خوب باشد، اما آیا این خنده‌دار نیست؟
خلوت با خود برای رسیدن به خود
وقتی من این مطالب را فوروارد می‌کنم باید ببینم که انگیزه و نیت اصلی درونی من چیست. به جای اینکه لقمه‌های معنایی را که خود نخورده‌ام و حقیقتاً طعم و مزه و قوت و جان آن‌ها را نچشیده‌ام تقدیم دیگران کنم می‌توانم این لقمه‌ها و مطالب را اول از همه امتحان کنم و بچشم. مثلاً ببینم من که هر روز درباره هنر گوش دادن مطلب به دیگران فوروارد می‌کنم واقعاً این موضوع را برای خود حل و فصل کرده‌ام؟
۶