چرا از چشم کودک به دنیا نگاه نمی‌کنیم؟
به جای آن که ترس‌های کودکان را انکار کنیم یا عباراتی نظیر مرد که نمی‌ترسد، یا اینکه ترس ندارد و امثالهم را به کار ببریم که قضاوت ترس‌های اوست، بهتر است از چشم یک کودک به آنچه روی می‌دهد نگاه کنیم.
اشیا بی‌جان هستند یا ما بی‌جان شده‌ایم؟!
شما می‌توانید مبل خوب و ماشین باکیفیت داشته باشید، اما هویت، ارزش، بودن و اعتبار خودتان را از آن مبل و ماشین و فرش نگیرید، در این صورت شما بسیار پرهیزگارتر از کسی خواهید بود که هیچ کدام از این‌ها را ندارد، اما در حسرت آن‌ها می‌سوزد و طبیعتاً ارزش، بودن و هویت خود را از چیز‌هایی می‌گیرد که اتفاقاً در زندگی‌اش موجود نیست.
اگر واقعیت خودت را نپذیری یوگا، اُشو و مولانا هم دردت را دوا نمی‌کند
چرا بسیاری از ما آدم‌ها عین بلبل درباره رهایی حرف می‌زنیم، اما طعم رهایی را نمی‌چشیم؟ به دلیل اینکه باور نداریم که ما هم اکنون هم رها هستیم، ما به رهایی به گونه‌ای نگاه می‌کنیم که انگار یک شیء وارداتی است.
وقتی از حل کردن مشکل فرار می‌کنیم مثل سگ دنبالمان می‌کند و پاچه می‌گیرد
مسئله اگر حل نشود برمی‌گردد و بلای جان آرامش و قرار ما می‌شود. وقتی قرار ما از بین رود، شروع می‌کنیم به فرار کردن. آن وقت مسئله مانند سگی می‌شود که به دنبال ما می‌دود و ترس ما را احساس می‌کند. هر چه سریع‌تر بدوی و به خیال خود فرار کنی، آن هم سریع‌تر به سمت تو حرکت می‌کند.
آنچه درباره مهارت حل مسئله باید بدانیم
گاهی استفاده از روش‌های قبلی و قدیمی کارساز نیست. روش‌های سنت‌شکن و تغییر الگو‌های قبلی به وسیله تغییر نگرش به موضوع و دیدن آن از زوایای مختلف، امکان حل مسئله به شیوه جدیدی را فراهم می‌کند.
انسان قوی چه ویژگی‌هایی دارد؟
انسان‌های ضعیف انتقام می‌گیرند، انسان‌های قوی می‌بخشند. انسان‌های باهوش نادیده می‌گیرند، انسان‌های ضعیف بنا بر خصوصیات اخلاقی وجودشان هیچ‌گاه نمی‌توانند ببخشند یا شاید هم بخشیدن را نیاموخته‌اند.
آنچه والدین باید درباره فرزند ۱۷ ساله خود بدانند
ورود به ۱۷ سالگی همراه با ظهور یک دوراهی جالب در مسیر پیش‌رو برای بسیاری از نوجوانان است. بعضی از آن‌ها در مسیری صاف و بدون دردسر به سوی دوران بزرگسالی «تیک آف» می‌کنند. این گروه به طور فزاینده‌ای مسئولیت‌پذیر شده و مشتاقند تا مستقل شوند. برخی نوجوانان ممکن است از واقعیت‌های در حال ظهور دوران بزرگسالی به وحشت بیفتند. بعضی از آن‌ها نیز درباره آینده دچار گیجی و سردرگمی می‌شوند
چرا «حال» مان برایمان مهم نیست؟
زمان برای ما عجب پتک سنگینی شده است. آنقدر خود را دست‌کم می‌گیریم که زمان می‌تواند بر ما حکمرانی کند. انگار نه انگار این ماییم که صاحب زمان هستیم و باید آن را اداره کنیم.
نگاهی به نیرو‌های محرکه تغییر در الگو‌های فراغتی نسل‌های جدید
در میان موضوعات اجتماعی جهان معاصر، فراغت پدیده‌ای است که بسیار در مورد آن صحبت می‌شود. گرچه شکل و دامنه گفت‌وگو‌ها در مرتبه علمی و دانشگاهی با آنچه در سطح عموم صورت می‌گیرد تفاوت دارد، اما بی‌شک بیانگر اهمیت و جذابیت این مبحث اجتماعی است.
آداب سخن گفتن در آموزه‌های قرآنی و سیره نبوی
بسا دشمنی‌ها و کینه‌ها که با سخنی نابجا شکل می‌گیرند و با سکوتی به موقع یا سخنی منطقی برطرف می‌شوند. گاه نیز ریشه برخی اختلاف‌های عمیق، گفتاری ناروا و خاستگاه روابط اجتماعی ناشایست، سخنی باطل است. با کنترل زبان و پرهیز از سخن نابجا می‌توان راه بسیاری از دشمنی‌ها و اختلاف‌ها را سد کرد.
۳