7 تصویر از هزاران دروغی که صبح تا شب می‌گوییم
بعضی‌ها یک جوری دروغ می‌گویند و چند تایی هم قسم در میان حرف‌هایشان رد و بدل می‌کنند که آدم دلش می‌سوزد باور نکند!
روایت آدم‌هایی که نمی‌خواهند خودشان باشند
در بسیاری از خانواده‌ها شاهد آن هستیم که اعضای خانواده به یکدیگر دروغ می‌گویند. پشت تلفن دروغ می‌گویند. پسر همراه پدر به خرید رفته است می‌بیند و می‌شنود پدر به مغازه‌دار دروغ می‌گوید. مادر مقابل فرزند خود به همسرش دروغ می‌گوید. بچه‌ها را در عنفوان شکل‌گیری شخصیت ثابت، دچار اختلال شخصیتی و تضاد نکنیم. ترس، کمبودها، دیده نشدن‌ها نمی‌تواند دلیل موجهی برای دروغ باشد
فرزندان‌مان را پرتوقع بار نیاوریم
تقریباً اکثر والدین امروزی به دلیل مشغله‌های زندگی و کار بیرون از خانه و هزاران دغدغه دیگر وقتی ندارند تا برای فرزندانشان بگذارند، به همین جهت تصور می‌کنند با پول دادن بیش از حد به فرزندشان یا ولخرجی‌های بی‌حد و حصر می‌توانند کمبود محبت و این نبودن‌های خود را برای فرزندانشان جبران کنند.
برای شروع سال جدید زیاد هزینه نکنیم
در آستانه سال نو هستیم و از این دست رفتار‌ها بسیار خواهیم دید. خانم‌هایی که هر سال برای سال جدید دکوراسیون منزل را عوض می‌کنند، لوازم برقی جدید را جایگزین لوازم برقی سال قبل می‌کنند و خلاصه برای سال جدید از نو یک جهیزیه جدید می‌سازند...
خرید‌های فانتزی و تفننی آفت جیب شماست
از سر شکم‌سیری خرید نکنیم بلکه بر اساس نیاز‌های خود خرید کنیم. نه اینکه رفتیم سوپرمارکت چشممان که به انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها افتاد خودمان را با خرید چیپس و پفک و کیک و شکلات و بستنی و نوشابه خفه کنیم.
کیفیت حال آدمی در پیوند با خبر‌هایی است که از درون او می‌جوشد
خداوند که کانون همه قدرت‌ها و حفظ و حمایت‌هاست دو خبر بزرگ را به ما می‌دهد که اگر ما به او اعتماد کنیم با همین دو خبر کوتاه، اما مهم و مؤثر راحت، رها و راضی می‌شویم. خبر اول این است که خداوند می‌گوید غصه نخور و خبر دوم نگران نباش، اما گوش هر کسی این خبر را نمی‌شنود. پس گوش چه کسی این خبر رهایی‌بخش و امیدوارکننده را می‌شنود؟
چرا زمان باارزش را می‌سوزانیم؟!
ما به نوعی دچار سوء‌هاضمه زمانی شده‌ایم، یعنی زمان‌های ما صرف کار‌هایی می‌شود که ارزشی را تولید نمی‌کند، جایی به یک ارزش‌آفرینی ختم نمی‌شود. اگر زمان‌های خود را جمع کنیم به کار‌هایی می‌رسیم که صرف حواشی این و آن شده است.
گاهی زندگی ما از ندانستن نسبت شادی و لذت و جایگاه این دو آسیب جدی می‌بیند
رسیدن به لذت آسان‌تر است، اما ریشه چندانی ندارد و شادی عمیقی هم در ما تولید نمی‌کند و شما وقتی می‌خواهید شادی تولید کنید باید از لذت‌های زودگذر و کوچک عبور کنید– کدام ارزش آفرینی را می‌شناسیم که از لذت‌های کوچک آمیخته باشد و در عین حال بتواند ارزش‌های بزرگی را خلق کند. تولید شادی و نشاط مسئولانه‌تر از تولید لذت است.
عادت کرده‌ایم چند کار را با هم انجام دهیم و چوبش را هم می‌خوریم
متأسفانه در زندگی امروز ما دید مسابقه‌ای و کمیتی در همه عرصه‌های زندگی حتی در حوزه علم و دانش هم راه پیدا کرده است، به دلیل همین اصرار زیادی که وجود دارد ما در یک زمان محدود چند کار را همزمان انجام می‌دهیم.
راز‌های موفقیت انسان از منظر قرآن
ما مسلمانان وقتی برای هم آرزوی موفقیت می‌کنیم، از عبارت «ومن الله التوفیق» استفاده می‌نماییم. این عبارت و توفیق مورد نظر آن با تمام تعابیر و تعاریفی که در دنیا از موفقیت شده، متفاوت است.
۲