چرا ماهیت ۱۶ آذر ۱۳۳۲ ضدآمریکایی‌ست؟
۲۴ آذر ۱۳۸۷ رهبر انقلاب اسلامی ضمن حضور در دانشگاه «علم و صنعت» بیانات مهمی را پیرامون تاریخچه‌ی «جنبش دانشجویی در ایران»، خاستگاه و خصوصیات آن مطرح کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود به موضوع حادثه‌ی ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و اعتراض ضد استکباری دانشجویان اشاره کردند و با توجه به ریشه‌های ضد استعماری شکل‌گیریِ جنبش دانشجویی در تاریخ معاصر ایران، روز دانشجو را متعلق به دانشجویانِ «ضد آمریکا» دانستند: «۱۶ آذر مال دانشجوی ضدّ نیکسون است، دانشجوی ضدّ آمریکا است، دانشجوی ضدّ سلطه است.» بخش تاریخ (درس و عبرت) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به‌مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در مطلبی تاریخی - تحلیلی که به قلم جناب آقای عبدالله شهبازی، مورخ و پژوهشگر تاریخ سیاسی معاصر نگاشته شده، روند دخالت‌های استعماری دولت وقت آمریکا در ایران، اقدامات نیسکون رئیس‌جمهور وقت آمریکا، سرسپردگی و وابستگی رژیم پهلوی به آمریکایی‌ها و در نهایت ریشه‌های ضد آمریکایی اعتراضات دانشجویان و ملت ایران را مورد بررسی قرار داده است.
تصاویر ویدئویی که در آن ده‌ها دانش‌آموز معترض فرانسوی پس از بازداشت، زانو زده و از سوی پلیس احاطه شده‌اند، فرانسوی‌ها را شوکه کرد.
به مناسبت روز دانشجو
سردار سلیمانی: باید ببینیم چه جوانانی در دانشگاه تربیت می‌کنیم؟ استاد عزیز! اگر جامعه‌ی فردای ما فاقد جوانان فداکار و غیرتمند شد، این جامعه اگر بالاترین ثروت‌ها را هم داشته باشد، با هر هجومی از بین خواهد رفت.
۸