‏‏در «مشارطه»، «مراقبه» و «محاسبه»‏
انسان ‏‎‏در ایام حیات لغزشگاه‌های عمیقی دارد که ممکن است در آن واحد به پرتگاه هلاکت چنان افتد که دیگر نتواند از برای خود چاره بکند، بلکه در صدد چاره جویی هم بر نیاید، بلکه شاید شفاعت شافعین هم شامل حال او نشود. نعوذ بالله منها. ‏
آیت الله فاطمی‌نيا(حفظه الله):
آنچه که در ادامه آمده است خاطره‌ی یکی از اولیاء خدا می‌باشد که آیت الله فاطمی‌نیا(حفظه الله تعالی) ضمن بیان آن به نکته‌ای اخلاقی پیرامون شیطان و لزوم مراقبت از خدعه‌های آن ذکر می‌کنند.
آیت الله احمد عابدی:
یکی ازمهم‌ترین مسائل تدبیر منزل، مال است. در هر منزلی به مال نیاز است، درآمد و ثروت می‌خواهد؛ لذا سه مسأله «دخل، حفظ و خرج» باید مورد توجه قرار گیرد و نیاز به تدبیر دارد.
علامه مصباح:
باور کردن این حقیقت که شب قدر برتر از هزار ماه است؛ ما را بر آن می‌دارد که امشب را به بهترین کار‌ها سپری کنیم و بی تردید بهترین کار‌ها در درجه اول واجبات هستند.
آیت الله احمد عابدی (زید عزّه)
همه عمر باید خداوند را عبادت کرد، اما ماه رمضان ویژگی خاص دارد؛ و در کل ماه رمضان نیز شب‌های قدر خصوصیت بیشتر دارد. البته شب بودن نیز عنایت دارد. توضیح حقیقت شب قدر و رابطه آن با شب و ... جای خود را می‌طلبد. آنچه مهم است عبادت کردن در این شب‌ها است. احیاء شب قدر به عبادت.
آیت الله فاطمی‌نیا:
بعضی از گناهان مانع اجابت دعا می‌شود. اما نکته این است که به هر حال خیلی از گناهان را انجام داده‌ایم و در حال حاضر نمیتوانیم جبران کنیم!
پای منبر استاد انصاریان در ماه مبارک رمضان
خودم هنوز بعد از هفتادسال دویدن به این دزد نرسیده‌ام و او دارد می‌رود. بیداری چه‌ کار می‌کند؟ شناخت چه‌ کار می‌کند؟ نشسته بود، یکی آمد و به او گفت: «کیف اصبحت» حالت چطور است؟ معرفت یک دزد به کجا رسید؟
درس‌های اخلاق سال تحصیلی ۹۴-۹۵ علامه مصباح
آنچه که در ادامه آمده است صوت جلسات درس اخلاق سال تحصیلی۹۴-۹۵ علامه مصباح (حفظه الله) با عنوان "تحلیلی روان‌شناختی از تحولات صدر اسلام" است.
میرزا جواد آقای ملکی تبریزی(ره):
مولای ما الگوی اهل مراقبت در کتاب اقبال ملاک‌هایی جهت شناخت روزه خالص و تمیز آن از روزه ریایی و شبهه دار بیان نموده که به جهت تیمن و تبرک آن‌ها را نقل کرده و سپس آنچه را که خداوند بر زبانم جاری کند خواهم گفت.
گفتاری از آیت الله مرتضی تهرانی؛
آیت الله مرتضی تهرانی گفت: منظور از برکت این است که در این مقطع زمانی آن‌چه از نعم الهیه در این ماه به دست انسان می‌آید، چندین برابر آن نعمت‌هایی است که در ماه‌های دیگر به دست می‌آید.
۲