موضوع فرمان صلح امام حسن (ع) و فرمان جهاد و شهادت امام حسین (ع) دو رویدادی است که به اقتضای زمان رخ داد و مشابه آن در زمان پیامبر (ص) وجود داشت، اما در هر دو مقطع تاریخ بسیاری از مسلمانان تقوا پیشه نکردند و از فرمان معصوم سرپیچی کردند.
آینده انقلاب اسلامی در تفکر شهید مطهری
شهید مطهری در پیش‌بینی احتمالات آینده انقلاب اسلامی، دور شدن از این هدف کلیدی را یکی از خطراتی می‌دانند که پیش روی حکومت اسلامی خواهد بود و ممکن است به تنهایی باعث شود آینده انقلاب دستخوش تغییرات نامطلوب شود: «من تأکید می‌کنم اگر انقلاب ما در مسیر برقراری عدالت اجتماعی به پیش نرود، مطمئناً به نتیجه نخواهد رسید»
منتشر شد
کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» سه فصل و یک خاتمه دارد که در فصل اول، ضرورت وجود جامعه دینی، اقسام جامعه، واژه‌های مبین جامعه در قرآن و ارزش‌ها و ضدارزش‌های اجتماعی در قرآن بررسی شده است.
علیرضا پیروزمند:
سومین نشست اندیشه‌ورزی مباحثات با موضوع «فرهنگستان علوم اسلامی پس از ۳۵ سال کدام دستاورد؟ کدام مقدورات؟» امروز با حضور فعالان این مرکز و اساتید حوزه و مراکز علمی در قم برگزار شد.
بررسی نظریه پوپر پیرامون انقلاب و تأثیر آن بر اصلاح‌طلبان
به اعتقاد پوپر، انقلاب تنها در دو حالت و دو گونه جامعه امکان رخ دادن دارد. حالت اول جامعه سنتی است که به دلیل سست شدن سنت‌های حاکم بر آن، حکومت مورد اعتراض مردم قرار می‌گیرد. حالت دوم، اما جوامع باز هستند که در آن‌ها به دلیل رواج آزادی ممکن است احساس مسئولیت‌پذیری که بیش از هر چیز در این جوامع مورد نیاز است تبدیل به نوعی مسئولیت‌گریزی و واپس‌گرایی گردد
پیکر آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی طبق وصیتانه این عالم ربانی به کربلای معلی منتقل و در مزاری که توسط وی خریداری شده بود، آرام گرفت.
پیام رهبر انقلاب به کنگره‌ی بین‌المللی امام رضا(ع) در سال ۱۳۶۳
اما امام هشتم با تدبیری الهی بر مأمون فائق آمد و او را در میدان نبرد سیاسی‌ئی که خود به وجود آورده بود، بطور کامل شکست داد؛ و نه فقط تشیع، ضعیف یا ریشه‌کن نشد بلکه حتی سال دویست و یک هجری، یعنی سال ولایت عهدی آن حضرت، یکی از پربرکت‌ترین سال‌های تاریخ تشیع شد و نفس تازه‌ای در مبارزات علویان دمیده شد.
۶