نگاهی به تمایزات و تشابهات ماهیت تفکر اعتزالی و شیعه
معتزله می‌گویند ما توحید افعالی را فدای عدل الهی نموده‌ایم و اشاعره در مقابل می‌گویند عدل الهی را فدای توحید افعالی کرده‌ایم، اما هر دوی این گروه‌ها از نظر امامیه دچار افراط و تفریط شده‌اند و نتوانسته‌اند به حقیقت نسبت توحید به عدل الهی دست یابند
وقتی از ضرورت فقه تخصصی سخن به میان می‌آید انتظار می‌رود از معدود تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه سخن به میان آید و مورد تأکید به عنوان الگوی در این مسیر معرفی شود.
آسیب‌شناسی خلأ فقه تخصصی در حوزه علمیه
شهید مطهری را می‌توان اسلام‌شناسی دانست که ضمن آشنایی با علوم اسلامی و تبلیغ آن در جامعه، در دوران حیات خود تلاش ویژه‌ای برای ارائه مدلی روزآمد در ساختار حوزه‌های علمیه به منظور کاراتر ساختن هرچه بیشتر آن کرد.
اهل بیت (ع) در بیاناتی به اهمیت و ثواب روزه روز عید غدیر اشاره کردند.
در این گزارش متن کامل خطبه پیامبر(ص) در غدیر خم را می خوانید.
عبرت‌های قرون وسطی با نگاهی به بیانات رهبر انقلاب
تفتیش عقاید (مشهور به انگیزاسیون) یکی از نماد‌های قرون وسطی است که بیانگر شیوه برخورد کلیسا با تفکرات جدید بود. دادگاه‌های تفتیش عقاید دانشمندانی را که سخنان علمی در تعارض با باور‌های کلیسا داشتند فرامی‌خواند و در صورت عدم بازگشت از اعتقادات‌شان حکم تکفیر و اعدام آنان را صادر می‌کرد
برای شناخت بهتر حد و حدود اختیارات رهبری با حجت‌الاسلام خسروپناه، رئیس موسسه حکمت و فلسفه و منتخب جایزه بین‌المللی علوم انسانی اسلامی گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که مشروح آن در ادامه از نظرتان می‌گذرد.
۱۵