صلح امام حسن علیه‌السلام درسهای زیادی برای جامعه ما دارد که شاید مهم‌ترین آن در هم نیامیختن و یکسان نیانگاشتن گفتمان جنگ با گفتمان جهاد است.
حجت‌الاسلام مهدی طائب
در تاریخ اسلام صلحی بین امام حسن مجتبی (ع) و معاویه انجام می‌شود پرسش اساسی این است که ابتکار صلح از کیست؟
امام حسن مجتبی (ع) در یک روایت ماه مبارک رمضان را به مثابه میدان مسابقه‌ای برای خلایق معرفی فرمود.
تفسیر قرآن کریم
با گسترش تحقیقات قرآنی آثار موضوعی استخراج شده از قرآن مانند «خدا در قرآن»، «سیمای پیامبر در قرآن»، «دستورات اخلاقی قرآن کریم»، «تربیت در قرآن» و... توسط علما و مفسرین به نگارش درآمده است...
معرفت‌شناسی ماهیت «نزول» وحی
آیت‌الله جوادی آملی در تفسیر خود، معنای پایین فرستادن برای تنزیل را می‌پذیرند، اما تنزیل را دارای دو تعبیر معنایی «پایین انداختن» و «پایین آویختن» می‌دانند..
یکی از مراجع تقلید بر لزوم تربیت صحیح فرزندان تأکید کرد و گفت: گاهی پدران و مادران، نام‌هایی برای فرزندان خود انتخاب می‌کنند که در هیچ قاموسی پیدا نمی‌شود.
عابدی‌نژاد، نویسنده کتاب «فقه پیشرفت» مطرح کرد
اصولاً فقه پیشرفت ارائه‌کننده یک مدل برای تحول اجتماعی است. همه ما منتقدیم و می‌گوییم وضع فعلی مطلوب نیست. اما سؤال این است که چه مدلی را جایگزین کنیم. فقه پیشرفت مدل پیشرفت و تمدن‌سازی را بر اساس تفکر اسلامی توضیح می‌دهد.
استاد فاطمی نیا:
قرآن که فرمود: «کتب علیکم الصیام» برای این است که در این ماه ملکه تقوا برایمان حاصل شود، نه اینکه فقط یک ماه رمضان عبادت کنیم و مابقی ایام را به حال خودمان باشیم.
یکى از علماى بزرگ شیعه در ارتباط با صحیفه، داستانى را براى من نقل کرد که شنیدنى است. ایشان مى فرمودند: در زمان مرجعیت آیت الله العظمى اصفهانى، با یکى از افراد اهل دل در ایام تبلیغ به بصره آمدیم و براى شیعیان بصره مدت زیادى معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام را بیان کردیم...
شناخت امیرالمومنین علی(ع) در نهج البلاغه:
امام علي(ع) رابطه ناگسستني بين حکمت نظري و سياسـت عملي برقرارمي کند وهـدف از زندگي کوتاه دنيـوي را مقدمه و آزمايشگاهي براي زندگي پايدار اخروي مي نامد، برهمين اساس علاوه بر پاسخگويي به مردم ،دادگاه عدل الهي را محکمه اي مي داند که زمامدار بايد درمقابل آن پاسخگوي گفتار، رفتاروکردارخويش باشد.
۱۵