دکتر حمید طالب‌زاده، استاد فلسفه دانشگاه تهران و دبیر شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی که در قم برگزار شد طی سخنانی به امکان‌سنجی سیاسی فلسفه ملاصدرا پرداخت.
گفت‌وگوی با دکتر عماد افروغ درباره تبار فلسفیِ اشرافی‌گری
ظهور طبقه نوکیسه پس از جنگ در این سال‌ها همواره مورد بحث میان نخبگان و مردم بوده است؛ اما سوال این‌جاست که تبار فکری و فلسفی این اشرافیت نوظهور چیست و کدام تفکر و چگونه اشرافیت را تئوریزه و موجه‌سازی می‌کند؟
توسط اندیشکده برهان و همزمان با اجرای تحریم‌های امریکا
در جهان معاصر، هویت و شخصیت حقیقی جوامع اسلامی در پرتو فرهنگ و ایدئولوژی آسمانی‌شان رقم می‌خورد. بدین معنا که اگر جهان غرب با ابتنا بر انسان‌محوری با فرهنگ مادی و فناوری پیشرفته‌اش شناخته می‌شود؛ جهان اسلام با ابتنا بر خدامحوری با معنویت، انسانیت و اخلاق و با فلسفه، حکمت و ایدئولوژی متافیزیکی‌اش هویت می‌یابد
پروژه مشترک نقد وحی در حمله منورالفکر‌های جهان اسلام
گولن نیز در نگاه به وحی و شیوه اتصال آن معتقد است اتصال به وحی مختص انبیا نیست. به تعبیری او نیز وحی را همان تجربه شاعرانگی می‌داند که سروش آن را از اختصاص پیامبر خارج ساخته و می‌گوید همه انسان‌ها می‌توانند به درجاتی از درک وحی برسند
حجت‌الاسلام اعرافی در افتتاحیه طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی:
آیت‌الله اعرافی بیان داشت اسلام، دینی تمدنی است و می‌تواند برای همه ابعاد و عرصه‌های زندگی انسان برنامه ارائه دهد و ما بنا بر مفروضات معتقدیم بر مبنای قرآن یک تمدن وجود دارد.
وقتی ما نسخه خطی می‌خواندیم، حداکثر از یک کتاب، می‌توانستیم ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ نسخه داشته باشیم. اگر هر کتاب را به طور متوسط در سال، سه نفر می‌خواندند، ما بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ نفر را از این کتاب بهره‌مند می‌کردیم.
ریشه‌شناسی دوگونه رفتار اجتماعی در تفکر رهبر انقلاب
باید توجه داشت همین خشم انقلابی که در رفتار اجتماعی عمدتاً منبعث از حاکمیت باطل یا مشاهده بی‌عدالتی و ظلم منشأ بروز می‌گیرد، خود مرحله‌ای است که قبل از آن باید مسیر صبر انقلابی و تلاش برای اصلاح به طور کامل پیموده شود. وگرنه این خشم همراه با عجله خواهد بود که تبعات آن برای یک جامعه زیانبار است
اعوانی در نشست بزرگداشت سهروردی:
منتشر شد
کتاب «ایران اسلامی در مواجهه با تکنولوژی غرب» تألیف محمدحسین بادامچی با آثاری از سیدحسین نصر، مهدی گلشنی، عبدالحسین خسروپناه، حمید پارسانیا، ابراهیم فیاض و ... منتشر شد.
۱۴