امروز به علل گوناگون، بخشی از روحانیت به جای بر شانه گرفتن رسالت تاریخی خود و سرشار کردن درون آدم‌ها و ساختن بشر، به امور متعدد دیگری روی آورده و همچون نهاد‌های خیریه و سازمان‌های متولی امداد رسانی، به مرهم گذاری بر زخم‌های تن بشریت روی آورده است.
دعوت به وحدت به معنای دست کشیدن از اعتقادات هر مذهب و تبدیل همه آن‌ها به یک عقیده نیست.
جریان‌شناسی فقه شیعه در گذر زمان
روش فقاهتی محقق اردبیلی و شاگردان وی از حدود قرن نهم هجری و سختگیری ایشان در پذیرش اخبار و روایات واحد، منجر به عدم پذیرش و حذف بسیاری از منابع روایی به عنوان مراجع صدور احکام دینی شد
گزارشی از همایش تخصصی «جنگ جهانی جمعیت»
همایش تخصصی «جنگ جهانی جمعیت» هفته گذشته در تالار سوره حوزه هنری با حضور جمعی از فرهیختگان، نویسندگان و پژوهشگران حوزه اجتماعی برگزار شد. آنچه در ادامه می‌خوانید، گزارشی گزیده از مباحث بیان شده توسط استاد رحیم‌پور ازغدی در این همایش است.
بخشی از سخنان دکتر رسول جعفریان در جمع کتابداران دانشگاه تهران
در میان عوامل مختلف، دنیای جدید را از دنیای قدیم، جدا می‌کند، تغییری است که در علم و ابزار‌های انتقال علم رخ داده است. اگر «کتاب» را مهم‌ترین ابزار ذخیره علم بدانیم، می‌توانیم، ادوار تاریخ بشر را به سه دوره تقسیم کنیم.
یادداشتی از «دکتر رسول جعفریان»
غرب، از دکارت به بعد، و تا امروز که نظریات متعدد گفتمانی و پست مدرن هست، دایما، با انتقاد از ادوار قبلی، پای به مرحله بعدی گذاشته است. و، اما ما، درست از وسط کار وارد شده، به مخاطب خود می‌گوییم، شما غافلید از این که فلان نظریه در زمینه مثلا حس گرایی، پنبه اش در غرب زده شده و دیگر کسی به آن حرف اعتماد ندارد!
مبنای حرکت، تعامل و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر بر اساس رویکرد‌های مختلف شکل می‌گیرد. این رویکرد‌ها باعث تعریف و اولویت‌بندی نیازها، تعیین خط و مشی، تشخیص قواعد و هنجارها، اخذ روش، بهره‌گیری از تکنولوژی، ابزار و... خواهد شد. رویکرد‌ها عاملی برآمده از غلبه یک بعد بر ابعاد دیگر است.
بررسی مبانی جهان‌شناسی الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت
همانگونه که در الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت آمده است، این نظام واکنش هستی به رفتار آدمی بر اساس مجموعه‌ای از سنت‌ها محقق می‌شود که قوانین پایه در نظام آفرینش به حساب آمده و تغییرپذیر هم نیستند
امام حسن عسکری به احمد بن اسحاق دو راهکار مهم برای نجات از فتنه‌های عصر غیبت را معرفی فرمود.
بررسی مبانی آنتولوژیک الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت
اصل علیت مبنایی برای شناخت جهان در فلسفه صدرایی و به طور کلی قرائت فلسفی و کلامی از اسلام بوده و ظاهراً این نگرش مبنا در همه حوزه‌های زیرساختی بینش الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی لحاظ شده است
۱۰