بی‌شک همه ما مشاهده کرده‌ایم این پلاک‌های ماشینی را که هنگام عبور از دوربین‌های زوج و فرد به انواع مختلف ترفند‌ها مخدوش می‌شود و حتی بعضاً دیده شده که برخی افراد با دستکاری‌های حرفه‌ای اقدام به تغییر چند روزه پلاک خودرو می‌کنند. حالا سؤال این است که قانون به تخلف این افراد رسیدگی می‌کند و آیا اصلاً مبحثی در این زمینه در نظر گرفته شده است یا خیر؟
حل «بلاتکلیفی تابعیتی» فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی بار دیگر در مسیر خانه ملت قرار گرفت
«اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی» این خبری بود که هفته گذشته توسط یکی از اعضای هیئت دولت در سطح رسانه‌ها مطرح شد؛ لایحه‌ای که توسط دولت ارائه شد تا به واسطه آن به اصطلاح گره کور تابعیت تا حدی باز شود
نقدی حقوقی بر پویش‌های اجتماعی «چهارشنبه‌های سفید» و «دوربین ما اسلحه ما» از سوی مسیح علی‌نژاد
آزادی پوشش یکی از آزادی‌هایی است که رابطه آن با مسئله حجاب در اسلام بحثی مفصل است و توجیهات خاص خود را دارد، اما ترویج بدحجابی و تشویق به بدحجابی به نوعی با آزادی پوشش بیگانه است و در هیچ نظام حقوقی‌ای در دنیا از پویشی که اخلاقی نیست، حمایت نمی‌شود
نام اصلی وی «وحید مظلومین» است، اما به سلطان سکه شهره است. هیچ‌کس جرئت تخطی از دستوراتش را نداشته است، چنانچه ساعت فعالیت، واریز و قیمت سکه را تعیین می‌کرده است. اصلاً به همین دلیل است که وی را به نام سلطان سکه شناختند.
زنگ‌زدایی از ذهن زندان زده قضات با بخشنامه رئیس قوه قضائیه
در نظام حقوقی ما با زوج معامله یک بدهکار می‌شود. در صورتی که عقد نکاح معامله مقابله‌ای و بر سر کالا نیست که ثمن و مثنمی داشته باشد. ما در کشورمان روش بسیار نامناسبی را پیش گرفته‌ایم و پسر و دختری را که قصد آغاز یک زندگی مشترک دارند به مثابه طرفین یک معامله مالی و مقابله‌ای تلقی و زوج را بدهکار مهریه تصور می‌کنیم که اگر بدهی‌اش را پرداخت نکند باید به زندان برود. این واقعاً مضحک و اهانت سنگینی به نهاد خانواده و آن دختر است
در فلسفه مهریه آمده است: پدید آمدن مهریه نتیجه تدبیر ماهرانه‌‏ای است که در متن خلقت و آفرینش برای تعدیل روابط زن و مرد و پیوند آن‌ها به یکدیگر به‌کار رفته است و ریشه در حیا و عفاف زن دارد.
گروه ویژه اقدام مالی یا به اختصار FATF در واقع نه کنوانسیون و معاهده، بلکه نهادی مشاوره‌ای و بین‌الدولی است که با هدف مبارزه با پولشویی در سال ۱۹۸۹ توسط گروه G۷ متشکل از هفت کشور فرانسه، آلمان، انگلیس، ایتالیا، ژاپن، امریکا و کانادا برای حذف پولشویی در مراودات مالی بین این کشور‌ها به کار گرفته شد، اما پس از حادثه ۱۱ سپتامبر و با پیشنهاد امریکا وظیفه مبارزه با تأمین مالی تروریسم نیز به وظایف FATF افزوده شد.
سرنوشت پرابهام دستور موقت لاهه با خروج امریکا از پیمان مودت ۱۹۵۵
حقوق بین‌الملل راه دیگری پیش پای ما نگذاشته و پایبندی به معاهدات و کنوانسیون‌های دو یا چند جانبه بر اساس اصل رضایت است؛ بنابراین خروج امریکا از برجام یا معاهده ۱۹۵۵ اعتبار این کشور را بیش از گذشته از بین می‌برد، زیرا این کشور منفعت نامشروع خود را به منفعت کشور‌ها و ملت‌ها ترجیح می‌دهد
«گروه حقوق جوان» با تحلیل حقوقی مؤلفه‌های تروریسم وفق حقوق و رویه بین‌الملل به این سؤال پاسخ داده که چرا کشتار در اهواز تروریستی بوده است؟
حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، اصل اساسی و بنیان حقوق بین‌الملل است، اما در این میان پارادایم‌هایی وجود دارد که این اصل را زیر سؤال می‌برد و جامعه جهانی را با بحران مواجه می‌سازد. جنگ، تجاوز، ژنوساید و انواع جنایت علیه بشریت از این قبیل است.
۷