تا کنون تعاریف متعددی از جرایم اقتصادی ارایه شده است برخی این جرم را عملی می دانند که با قوانین اخلاقی منافات دارد چرا که این جرم متضمن تجاوز به مصالحی اساسی است که اجتماع به آن دست می یابد و آن را ارج می گذارد
تشکیل زندگی بدون در نظر گرفتن معیار‌های آن و عدم پایبندی به اخلاقیات، سرآغاز حوادثی تلخ از جمله تشکیل پرونده‌های قتل می‌شود. در پرونده‌ای که روز گذشته در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد مردی که از ۱۴‌سال قبل به اتهام قتل مردی سالخورده در بازداشت به سر می‌برد برای قضات دادگاه توضیح داد که چگونه برای حمایت از زنی که مسافر خودروی او شده بود مرتکب قتل شد.
انتشار تصاویر خصوصی زنان و دختران در شبکه‌های اجتماعی ناشی از اعتماد بی‌جای آنان به مردان، به حوادثی ناگوار مثل خودکشی آن‌ها هم منجر شده است از همین رو آنان که به فکر حفظ حیثیت اجتماعی خود هستند راه دیگری جز پایبندی به اخلاقیات ندارند. در پرونده‌ای که به تازگی در پلیس فتای تهران بزرگ تشکیل شده است مردی جوان پس از فریب دختر مورد علاقه‌اش تصاویر خصوصی او را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، اما مأموران پلیس فتا با شکایت دختر جوان، او را بازداشت کردند.
زوج جوان که به اتهام قتل مرد مزاحم در بازداشت به سر می‌برند به دلیل شناسایی نشدن اولیای‌دم به پرداخت دیه به بیت‌المال محکوم شدند. دو متهم روز گذشته به هیئت قضایی رسیدگی کننده پرونده گفتند که پولی برای پرداخت ندارند.
زنی که متهم است پس از قتل شوهرش جسد او را داخل بشکه سیمانی دفن کرده پس از گرفتن رضایت از سوی دو دخترش به زودی از جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه می شود .
درباره انگیزه‌هایی که منجر به شکل‌گیری پرونده‌های جنایی می‌شود در بسیاری از موارد تحقیقات کامل صورت نمی‌گیرد با این توجیه که بسیاری از افراد در شکل‌گیری پرونده سمت ندارند. در یکی از پرونده‌هایی که روز گذشته در دادگاه کیفری یک استان تهران بررسی شد، زنی جوان به علت ابتلا به اختلال خلقی و نداشتن کنترل روی رفتارش، پارمیدا نوزاد ۱۸‌ماهه‌اش را به خاطر رفتار‌های پرخطر شوهر معتادش خفه کرده و سپس اقدام به خودکشی کرده بود. او بعد از محاکمه و با استناد به نظریه اولیه پزشکی قانونی از مرگ فاصله گرفت، اما با ارائه گزارش ثانویه بار دیگر بازداشت و از یک‌سال قبل به زندان منتقل شده است. زن جوان در جلسه دومین محاکمه‌اش که روز گذشته برگزار شد به هیئت قضات گفت که از ازدواج دومش صاحب طفلی شده که حالا یکساله است و از دادگاه درخواست گذشت کرد.
بیشتر فروشندگان مانع استفاده مشتریان از کارتخوان می‌شوند
بسیاری از فروشندگان کالا اجازه استفاده از دستگاه کارتخوان را به مشتریان نمی‌دهند. همین موضوع سبب دستیابی فروشنده به رمز کارت عابربانک مشتری می‌شود، بنابراین فروشندگانی که در فکر دستبرد به حساب مشتریان خود هستند با نصب اسکیمر روی دستگاه کارتخوان ابتدا اطلاعات کارت بانکی مشتریان را کپی کرده و در فرصت مناسب حساب آن‌ها را خالی می‌کنند. در پرونده‌ای که به تازگی در پلیس فتا تهران رمزگشایی شده‌است یک میوه‌فروش با همدستی سه نفر از دوستانش حساب مشتریان خود را به همین شیوه در تهران و چند شهر دیگر خالی کرده‌است که همگی بازداشت شدند.
با آنکه در اسلام تأکید زیادی بر حرام بودن نزول‌خواری و نزول‌گیری شده‌است، اما بعضی از افراد وقتی با مشکل مالی مواجه می‌شوند یا افرادی که طمع مال اندوزی سریع دارند برای فرار از بحران مالی یا رسیدن به سود زیاد از دیگران پول نزول می‌گیرند بدون اینکه به عاقبت آن فکر کنند. مردی بازاری که متهم است به تازه‌گی همسر جوانش را به قتل رسانده در بازجویی‌ها مدعی شد که پول نزول و شراب‌خواری زندگی‌اش را به آتش کشید.
در بیست و یکمین گردهمایی معاونت اجتماعی استان‌ها معاونت اجتماعی پلیس پایتخت رتبه اول را کسب کرد.
تشکیل پرونده‌های نزاع بین مردم یک پیام روشن دارد و آن بی‌توجهی شرکت‌کنندگان در نزاع به ساختار قانونی جامعه است. افراد به جای طرح شکایت در اداره پلیس با هم درگیر شده و حادثه‌ای خونین رقم می‌خورد. در پرونده‌ای که در دادگاه کیفری یک استان تهران بررسی شد کارگر ساختمان که با برادرش درگیر شده بود مهندس ساختمان را با اصابت یک میله به قتل رساند که حالا با اتهام قتل عمد در یک قدیمی قصاص قرار گرفته است.
۷