سرگشتگی شهروندان تهرانی بین اختلاف نظرها
متولیان طرح ترافیک برای سال ۹۸ هر کدام در مصاحبه‌ای جداگانه اظهاراتی می‌کنند که گاهاً برخلاف یکدیگر است. این اختلاف نظر‌ها بایستی به جای رسانه به جلسات کشانده و یک تصمیم نهایی به شهروندان اعلام شود.
بسیاری از شکایت‌هایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود به خاطر اقدام خودسرانه شاکیان است. این دسته از افراد به جای درخواست کمک از قانون خودشان وارد عمل شده و قصد اجرای قانون را دارند که دچار مشکلات بیشتری می‌شوند. در پرونده‌ای که روز گذشته در دادسرای امور جنایی تهران بررسی شد مرد جوانی که تلاش می‌کرد مزاحم خواهرش را به دام بیندازد با شکایت دوست مرد مزاحم به دردسر بزرگ‌تری افتاد.
پرونده‌های بسیاری همه روزه در اداره‌های پلیس تشکیل می‌شود که ریشه در نزاع بین افراد دارد. آن‌ها به جای حل کردن مشکلاتشان با گفت و گو با هم درگیر می‌شوند که در جریان خیلی از این نزاع‌ها یکی از طرفین جانش را از دست داده و طرف مقابل هم به اتهام قتل بازداشت می‌شود. در پرونده‌ای که برای سومین بار در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد، دعوای دو میوه فروش دوره‌گرد به قتل یکی از آن‌ها منجر شده که عامل قتل برای سومین بار پای میز محاکمه ایستاد.
هر روز که می‌گذرد سارقان به شیوه‌ای‌تازه دست به اعمال مجرمانه‌شان می‌زنند و تا زمانی که در دام قانون گرفتار نشوند به رفتارشان ادامه می‌دهند. در یکی از پرونده‌هایی که با هوشیاری یکی از مالباختگان در یکی از کلانتری‌های تهران رمزگشایی شده برادران دوقلو و همدستشان با سد کردن راه موتورسواران و ادعای رابطه پنهانی آن‌ها با خواهرشان موتور و اموال آن‌ها را سرقت می‌کردند که بازداشت شدند.
پایبند نبودن افراد جامعه به اخلاق و شکستن ساختار‌های قانونی جامعه منجر به بروز آسیب به فرد و دیگران خواهد شد. حوادث تلخی که می‌شد با تدابیری درست مانع از بروز آن شد. در یک پرونده قتل که روز گذشته برای دومین بار روی میز قضات دادگاه کیفری یک استان تهران قرار گرفته سرنوشت زن میانسال که بعد از فوت شوهرش با مردی بیگانه ارتباط برقرار کرده بود با قتل او به سرانجام رسید. متهم پرونده بعد از محاکمه به قصاص محکوم شد و در انتظار مرگ قرار داشت که بعد از گذشت شش‌سال به دلیل عدم پرداخت تفاضل دیه درخواست تعیین تکلیف کرد. به این ترتیب متهم در صورت عدم پرداخت تفاضل دیه از سوی اولیای‌دم با پرداخت ۳۰۰‌میلیون تومان دیه از طناب دار نجات خواهد یافت.
چهارزن و مرد فریبکار که تحت پوشش اعزام نیروی کار به قطر از شهروندان کلاهبرداری می‌کردند، بازداشت شدند.
رها کردن بدون نظارت مجرمان سابقه‌دار در جامعه یک آسیب جدی به همراه دارد و آن اینکه این افراد توانایی این را دارند که در هر لحظه سلامت افراد جامعه را به خطر بیندازند. در پرونده‌ای که به تازگی در پلیس‌آگاهی تهران بزرگ تشکیل شده است سارق کارتن‌خواب با درج آگهی کمک به زنان نیازمند آن‌ها را به مخفیگاه خود کشانده و به آن‌ها تعرض کرده است که بازداشت شد.
اعتماد به دیگران بدون شناخت و تحقیق گاهی پشیمانی‌هایی را برای افراد به بار می‌آورد که جبران آن غیر ممکن است و در این میان تبهکارانی پیدا می‌شوند که از اعتماد افراد استفاده می‌کنند و با فریب آن‌ها و با تهدید انتشار عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی‌شان از آن‌ها اخاذی می‌کنند. در پرونده‌ای که به تازگی در پلیس آگاهی تهران تشکیل شده‌است مردی تبهکار به اتهام اخاذی سیاه از زنی نیکوکار بازداشت شده است.
گروگان ۲۹‌ساله سراوانی پس از دو هفته اسارت از دام آدم‌ربایان نجات یافت.
بررسی بعضی پرونده‌های جنایی نشان می‌دهد که سرچشمه آن یک اختلاف جزیی یا مشاجره و درگیری ساده‌ای بوده است که معمولاً افراد به جای اینکه خواسته خود را از طریق قانون پیگیری کنند، تصمیم به تسویه حساب شخصی می‌گیرند، غافل از اینکه مرتکب جرم سنگینی مانند آدم‌ربایی یا جرائم دیگر شده‌اند. پرونده دعوای اینستاگرامی پسر جوانی با بستگان نزدیکش که به تازگی ورق خورده از این مدل پرونده‌هاست که در نهایت به ضرب و جرح، اقدام به آدم‌ربایی و سرقت ده‌ها میلیونی به ختم شده است.
۶