بسیاری از پرونده‌های جنایی که علیه اتباع افغان تشکیل می‌شود به دلیل فرار مرتکبان آن به کشورشان با بن‌بست مواجه می‌شود. تحقیقات پلیس برای شناسایی این افراد به دلیل پنهان کردن ادله جرم معمولاً با دشواری زیادی همراه است. یکی از پرونده‌هایی که پس از ۱۱ سال با تماس یک زن ناشناس رمزگشایی شده است مربوط به قتل مردی افغان است که عاملان آن بعد از پنهان کردن جسد به کشور افغانستان گریخته‌اند. تنها متهم بازداشت شده پرونده که به زودی پای میز محاکمه حاضر می‌شود، اما همه چیز را انکار کرده و به گردن متهمان فراری انداخته است.
قاتلان هم اتاقی ناگفته‌های قتل را شرح دادند
بسیاری از جرائم ریشه در مصرف یا خرید و فروش مواد مخدر دارد. افرادی که در معرض مصرف یا خرید و فروش مواد‌مخدر قرار دارند بیش از دیگران زندگی‌های خود را در پرتگاه نابودی قرار می‌دهند. دو قاتل فراری که در جریان پرونده‌های جداگانه مرتکب قتل شده و در شهرستان گرمسار همخانه شده بودند جزئیات بیشتری از دو حادثه را برای خبرنگار ما شرح دادند.
مردی که در جریان رقابت کاری شریک خود را به قتل رسانده در جلسه محاکمه قتل را به گردن کارگر خود انداخت. مرد کارگر هم مدعی شد که نقشی در جریان قتل ندارد و کارفرمای او مرتکب جنایت شده‌است.
متهمان تحت تعقیب در جریان خرید و فروش مواد مخدر مرتکب قتل شده بودند
بسیاری از افرادی که مرتکب قتل می‌شوند پس از حادثه از محل متواری می‌شوند. آن‌ها در بهترین حالت به مدت چند سال موفق می‌شوند به دور از چشم پلیس برای خودشان به صورت مخفیانه زندگی کنند، اما تجربه نشان داده است که دست قانون سرانجام گریبان این افراد را خواهد گرفت. در جریان یکی از پرونده‌های قتل که یک‌سال قبل اتفاق افتاد، عامل حادثه موفق به فرار از دست پلیس شد، اما مأموران موفق شدند مخفیگاه او را در شهرستان گرمسار شناسایی کنند. وقتی مأموران وارد مخفیگاه متهم شدند موفق شدند هم اتاقی او را که وی هم از قاتلان فراری بود بازداشت کنند.
سختگیری بیش از حد بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به شهروندان زمینه فعالیت‌های مجرمانه بسیاری را برای تبهکاران فراهم می‌کند. بسیاری از شهروندان سرخورده از این سختگیری‌های بی‌مورد به افراد و شرکت‌هایی اعتماد می‌کنند که اندک سرمایه‌هایشان را هم از دست آن‌ها خارج می‌کنند. یکی از این افراد تبهکار مرد ۳۴‌ساله‌ای به نام احسان است که با فریب متقاضیان دریافت وام بیش از یکصد‌میلیارد تومان به جیب زده است.
فرمانده انتظامی استان اصفهان از دستگیری 9 نفر از عناصر کلیدی و سرشبکه دلالان ارزی و عاملان اصلی گران‌فروشی ارز در عملیات کارآگاهان پلیس آگاهی خبر داد.
محمد زاهدی اصل
حادثه تعرض مجرم سابقه‌دار به زنان و کودکان تأسف‌بار بود و آن‌هم اینکه فردی به رغم سوابق سوء بتواند مجدداً در جامعه چنین حادثه تلخی را خلق کند. تجاوز به کودکان معصوم و زنان هر کدام یک جنایت است، بنابراین این حادثه در دو بخش قابل تأمل است یکی دولت و نهاد‌های مسئول، دیگری خود مردم.
اعتماد کردن به افراد ناشناس همواره باعث آسیب‌های بسیاری به شهروندان شده است. بسیاری از پرونده‌هایی که در دستگاه قضایی رسیدگی می‌شود ناشی از اعتماد بی‌جای شهروندان به افراد ناشناس است. در یکی از پرونده‌هایی که در پلیس تهران تشکیل شده است دو مرد تبهکار برای سرقت طلا‌های زنی جوان نقشه‌ای حرفه‌ای طراحی و اجرا کردند، اما پرسه شاکی در شبکه‌های اجتماعی سبب شد تا راز سرقت‌های آن‌ها بر ملا شود.
آموزش اعضای خانواده برای پیدا کردن مهارت‌های لازم هنگام مواجهه با خطر‌هایی که همواره در کمین است می‌تواند تبهکاران را در رسیدن به اهداف شومشان ناکام بگذارد. این موضوع، اما به معنای رافع مسئولیت از پلیس و دستگاه قضایی نیست که مجرمان حرفه‌ای و خطرناک را بدور ازهیچ نظارتی در جامعه رها کنند. یکی از این مجرمان حرفه‌ای که پدر تبهکارش هم در جریان درگیری با پلیس به هلاکت رسیده بود به مدت پنج روز به ۱۰‌کودک و دو زن تعرض کرده بود که با تلاش کارآگاهان پلیس تهران بازداشت شد.
پرونده‌های زیادی از سارقانی که در جریان سرقت مرتکب قتل شده‌اند در اداره پلیس در حال رسیدگی است که نشان می‌دهد این مجرمان برای فرار و گرفتار نشدن در دام قانون دست به جنایت بزرگتری می‌زنند که جبران آن غیر‌ممکن است. پرونده دو سارق موتور‌سوار که پس از سرقت تازه دامادی را که مانع فرار آن‌ها می‌شود به قتل می‌رسانند نمونه این پرونده‌هایی است که سارق برای فرار از دست قانون مرتکب جنایت بزرگتری می‌شود.
۱۳