معاف کردن هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران «پاداشی» از سوی ترامپ نیست، بلکه تسلیم در برابر واقعیت‌های کنونی است.
نگاهی به روند اقدامات اتحادیه اروپا در رابطه با تضمین‌ منافع اقتصادی ایران پس از خروج امریکا از برجام به خوبی نشان می دهد که این اتحادیه، در حال وقت‌کشی است و ضرورت دارد ایران اقدام متقابل صورت دهد.
نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا نشان می‌دهد که دموکرات‌ها توانسته‌اند کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار بگیرند. پیروزی آن‌ها چالشی جدی برای دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور به‌شمار می‌رود چرا که اکنون وی برای پیشبرد اولویت‌های خود در زمینه‌های مختلف به‌خصوص سیاست‌های مالیاتی و مهاجرت با مخالفت‌های شدیدتری از سوی دموکرات‌ها روبه‌رو خواهد شد.
وزارت خارجه چین بر تداوم همکاری با ایران تاکید و اعلام کرد این روابط باید محترم شمرده شود.
نخست وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالف بوده و از آن‌ها تبعیت نخواهد کرد.
اظهارات ضدایرانی سفارت امریکا در بغداد موجی از واکنش‌ها را در عراق ایجاد کرده و رهبران این کشور ضمن محکوم کردن مواضع امریکا حمایت همه‌جانبه خود را از حشدالشعبی اعلام کردند.
سید رحیم نعمتی
انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا روز سه شنبه ۶ نوامبر برگزار می‌شود و تمام ۴۳۶ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنای این کشور به رأی گذاشته می‌شوند
ظاهراً قتل فجیع خاشقجی و آشکار شدن ماهیت واقعی پادشاهی سعودی باعث شده رئیس‌جمهور امریکا مجبور شود پس از گذشت دو ماه، حمله ائتلاف سعودی را به یک اتوبوس حامل کودکان یمنی محکوم کند، هرچند ترامپ گفت: مقصر بمب‌های ساخت کشورش نیستند بلکه سعودی‌ها بلد نیستند از این بمب‌ها درست استفاده کنند.
همچنان که قتل خاشقجی با گذشت زمان ابعاد بیشتری پیدا می‌کند و سرنوشت جسد او به بزرگ‌ترین معمای این جنایت تبدیل شده رسانه‌های عربی از کابوس روزانه محمد بن‌سلمان در کاخ پادشاهی گزارش می‌دهند.
ظریف: هیچ امیدی به انتخابات امریکا نبسته‌ایم
تریبون تکراری تحریم‌ها دوباره به وزیرخارجه امریکا رسید تا تحریم‌هایی را که هرگز به طور کامل لغو نشده بود، دوباره تکرار کند و البته ناتوانی امریکا در تحریم کامل نفت ایران موجب شد که ۸ خریدار اصلی نفت ایران از تحریم‌ها معاف شوند.
۱۴