اعلام شکست داعش در سوریه و در نتیجه اعلام خاتمه ظفرمندانه ماموریت نیروهای آمریکایی در این کشور و همچنین خبر خروج ناگهانی نیمی از نیروهای نظامی ایالات متحده از افغانستان، آن هم در شرایطی که مذاکرات صلح با طالبان تا آن هنگام هیچ‌گونه دستاورد مشخصی به همراه نداشت دو موضع‌گیری جنجالی ترامپ در هفته‌های اخیر بود که حواشی زیادی نیز برای او و دولتش ایجاد کرد
گزارشی از نتیجه ۲۷۰روز تاخیر اروپایی‌ها
یکی از موضوعاتی که پیرامون «اینس‌تکس» مطرح است اینکه کانال مالی موسوم به «اینس تکس» در ابتدا صرفا بر روی مسائل و اقلام بشردوستانه تمرکز دارد. امری که از نظر ایران نمی‌تواند قابل قبول باشد؛ از همین رو در بیاینه وزارت خارجه، افتتاح «اینس‌تکس» صرفا گام نخستین اروپایی‌ها برای تحقق وعده‌های برجامی آن‌ها اعلام شد.
رئیس جمهور روسیه در واکنش به خروج آمریکا از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان برد و کوتاه برد، تعلیق این معاهده از سوی مسکو را رسما اعلام کرد.
فرقی که بین نظریه انقلاب اسلامی ایران و نظریه‌های انقلاب در روابط بین الملل وجود دارد این است که غایت مادی هدف انقلاب ایران نیست و نخواهد بود و رسیدن به کمال معنوی و در نهایت ایجاد حکومت اسلامی جهانی آرمان اساسی است ولی انقلاب‌های مطرح دنیا آرمان ماتریالیستی دارند
تعطیلی فقط یک رکورد برای ترامپ نیست
این رکوردزنی ترامپ در مدت زمان و هزینه‌های تعطیلی دولت در حالی است که او نتوانسته به اهداف خود برسد و چه سال قبل و چه امسال مجبور به عقب‌نشینی شده است. در واقع، هدف اصلی او با این کار تأمین بودجه لازم برای عمل به یکی از شعار‌ها و وعده‌های اصلی انتخاباتی‌اش است که مربوط می‌شود به موضوع مهاجرت و امنیت مرز جنوبی امریکا با مکزیک.
محمد بابایی
نهال‌های اقتصادی که معاون اول رئیس جمهور در جریان سفر اخیر خود در سوریه کاشت تنها با مراقبت و همت ملی توانمند خواهند شد و به بار خواهند نشست.
سرانجام پس از ۹ ماه بن‌بست، دولت لبنان به ریاست سعد حریری تشکیل شد و فشار امریکا برای کاهش سهم حزب‌الله در دولت راه به جایی نبرد.
پارلمان اروپا رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخت و به رهبران اتحادیه اروپا تأکید کرد از این امر تبعیت کنند؛ بیانیه‌ای که نشان می‌دهد رهبران اروپا حاضر نیستند مسیر نامشخصی را که دستگاه سیاست خارجی ترامپ دعوت به آن می‌کند، در پیش بگیرند به خصوص که تجربه سوریه در پیش قرار دارد و به جز فرانسوی‌ها بقیه هنوز در حال بررسی وضعیت هستند. به طور مشخص در ایتالیا اختلاف نظر مقامات درباره بحران ونزوئلا مشهود است. رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنانی درباره لزوم مذاکره میان طرفین اختلاف در ونزوئلا و نه به رسمیت شناختن رهبر غربگرایان به عنوان رئیس‌جمهور این کشور به زبان آورده است.
ظاهراً چالش ترامپ و مخالفانش تمامی ندارد. رئیس‌جمهور امریکا گفته بعید است نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کنگره بتوانند با یکدیگر بر سر تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی و در نتیجه جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال امریکا به توافق برسند تا تعطیلی مجدد دولت امریکا یک بار دیگر در افق نمایان شود. همزمان، سنای امریکا در یک هماوردطلبی، با تصویب یک قطعنامه هرچند غیرالزام‌آور، با تصمیم ترامپ برای خروج نیرو‌های امریکایی از سوریه و افغانستان مخالفت کرد.
آلمان، فرانسه و انگلیس ۹ ماه بعد از خروج امریکا از برجام، با چند ماه تأخیر ساز و کار مالی اروپایی موسوم به «اینس تکس» را ثبت کردند. این ساز و کار، با هدف تسهیل تجارت غیردلاری با ایران و دور زدن تحریم‌های امریکا راه‌اندازی شده و اروپاییان آن را گامی بزرگ برای تداوم برجام خوانده‌اند؛ توافقی که ماه‌هاست در احتضار به سر می‌برد. اروپاییان این کانال را گامی بزرگ در مسیر مستقل شدن از ترتیبات مالی امریکا می‌دانند، ولی در عالم واقع، این کانال در مرحله کنونی صرفاً بر حل مشکلات دارویی، دستگاه‌های پزشکی و محصولات کشاورزی- غذایی تمرکز خواهد کرد؛ حوزه‌هایی که در مقایسه با وعده‌های برجامی اروپاییان «تقریباً هیچ» محسوب می‌شود. وزارت خارجه ایران ثبت کانال مالی اروپا را دیرهنگام و ناقص توصیف کرده و منابع اروپایی هم تأیید می‌کنند که این کانال، روند منتفع شدن ایران از مزایای برجام را به آینده دور و درازی موکول می‌کند که کشور‌های ثالث مایل به همکاری اقتصادی با ایران در درازمدت می‌توانند وارد این کانل مالی شوند.
۱۴