وزیر دفاع اسپانیا از تلاش کشورش برای حل مسالمت آمیز موضوع توقف فروش تسلیحات به عربستان خبر داد.
نیروهای امنیتی عراق موفق شدند یک حمله انتحاری را پیش از عملی شدن، خنثی کنند.
مذاکرات سیاسی برای انتخاب دولت جدید عراق پس از ناآرامی‌های بصره روند پرشتابی به خود گرفته است، در حالی که حیدر العبادی علناً شانس خود را برای انتخاب مجدد از دست داده است، گزارش‌ها حاکی از آن است که جریان‌های سیاسی درباره بعضی نامزد‌های پست نخست‌وزیری به توافق رسیده‌اند و اسامی تنها پس از انتخاب رئیس مجلس منتشر خواهد شد.
سناتور امریکایی از قصد انگلیس برای حمله شیمیایی ساختگی در سوریه خبر داد
در آستانه شروع عملیات گسترده ارتش سوریه برای آزادسازی ادلب، امریکا و متحدانش سناریوی نخ‌نما شده استفاده از سلاح شیمیایی را با جدیت دنبال می‌کنند تا با متهم کردن دمشق به کشتار غیرنظامیان، مانع از فروپاشی آخرین دژ تروریست‌ها در سوریه شوند. یک سناتور امریکایی اذعان کرد که انگلیس درصدد است با حمله جعلی شیمیایی و استفاده از بازیگرانی که نقش قربانیان حملات شیمیایی را ایفا می‌کنند، علیه دولت سوریه اقدام کند. امریکا هم در حال بررسی گزینه‌های احتمالی خود برای واکنش نشان دادن به دمشق در صورت استفاد ساختگی از سلاح شیمیایی در ادلب است.
فشار اقتصادی و جنگ رسانه‌ای کاخ‌ سفید برای ناامید کردن مردم
با خروج ترامپ از برجام در اردیبهشت ماه و اعلام سیاست‌های ضد ایرانی از سوی او و تلاش برای بازگردان تحریم ها علیه کشورمان، این پرسش در بین مردم و نخبگان ایرانی طرح می شود که با ترامپ و اقدمات او چگونه باید مقابله کنیم؟
ارتش آمریکا از ورود جنگنده‌های اف-35 به حوزه تحت پوشش ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا خبر داد.
سید رحیم لاری
با وجود آنکه دو سه روز از فاجعه بصره می‌گذرد، اما باید گفت که عراق هنوز در شوک حوادث فاجعه‌بار به سر می‌برد و حتی آثار آن حوادث حالا کم‌کم نه‌تن‌ها در بصره بلکه در بغداد و بطن تحولات سیاسی آشکار می‌شود. اصل ماجرا به دنبال تظاهراتی اتفاق افتاد که از روز سه شنبه قبل شروع شده بود و تصور می‌شد که در امتداد تظاهرات‌های گذشته و اعتراضات جاری به وضعیت نابسامان آب، برق و فساد اداری است
نتایج ناآرامی‌های بصره برخلاف خواست عاملان خارجی این بحران پیش می‌رود، پس از مقتدی صدر، جریان حکمت به رهبری عمار حکیم نیز با نخست‌وزیری مجدد حیدر العبادی مخالفت کرد. این در حالی است که گزارش‌ها و اسناد نشان می‌دهد عوامل خارجی با ایجاد بحران بصره تلاش می‌کردند زمینه لازم را برای تمدید نخست‌وزیری العبادی فراهم آورند.
روایت «کری» از گرفتن رضایت ظریف با لغو تحریم چند فرد غیرمؤثر
جان کری، وزیر خارجه اسبق امریکا در کتاب خاطراتش نوشته توافق نهایی بر سر برجام در شرایطی به دست آمده است که از یک سو وزیر امور خارجه ایران از چند شرط کوتاه آمده و تنها به یک موضوع راضی شده است و در مقابل هم نهایتاً با ارائه یک امتیاز بدون هزینه برای امریکا مبنی بر خروج چند فرد نه چندان اثرگذار از تحریم‌ها که از قبل هم قرار بوده وزارت خزانه‌داری آن‌ها را از ذیل تحریم‌ها درآورد، به توافق رضایت داده است.
۱۳