در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا
انگلیس به سرعت به ضرب‌الاجل خروج از اتحادیه اروپا - موسوم به برگزیت - نزدیک می‌شود و سیاستمداران این کشور نیز هنوز بر سر چگونگی خروج از این اتحادیه در ۲۹ مارس به توافق نرسیده‌اند. در همین حال ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا انتظار می‌رود ورود و خروج کالا از بنادر و سایر مبادی ورودی و خروجی دچار اختلال‌های جدی شود و انگلیسی‌ها در تأمین غذای تازه خود با مشکل روبه‌رو خواهند شد. در همین حال وزیر خارجه به نمایندگان انگلیسی هشدار داد که اگر به برنامه کابینه برای خروج از اروپا رأی ندهند، ممکن است اصل خروج لغو شود.
به رغم همه چالش‌ها برای متوقف کردن ترامپ
به‌رغم چالش‌های دونالد ترامپ با اعضای کابینه بر سر خروج از سوریه، به نظر می‌رسد اوضاع وخیم‌تر از آن است که امریکا بتواند به حضور خود در منطقه ادامه دهد. سخنگوی ائتلاف ضد داعش گفت که از روز جمعه بخشی از تجهیزات و ادوات نظامی امریکا از سوریه خارج شد. مجلس سنا هم پیش‌نویس قانون تقویت امنیت امریکا در خاورمیانه را رد کرد.
امتیاز بزرگی که هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهور امریکا هم به او نمی‌دهند
صدور فرمان ریاست جمهوری برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک جزو اولین اقدام‌هایی بود که ترامپ بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۷ انجام داد.
دولت جدید عراق بعد از پشت سر گذاشتن بحران داعش که طی سال‌های ۲۰۱۴ تا همین اواخر گریبانگیر این کشور بود، به دنبال تقویت نقش منطقه‌ای خود در خاورمیانه و به ویژه جهان عرب است.
با گذشت سه هفته از آغاز تعطیلی بخش‌هایی از دولت، اعتراض کارمندان دولت افزایش یافته و برخی از آن‌ها حتی در مقابل کاخ سفید به نشانه اعتراض تجمع کرده‌اند. این در حالی است که رئیس‌جمهور امریکا به تصویب بودجه ساخت دیوار مرزی در جنوب این کشور اصرار دارد و فعلاً حاضر به بازگشایی دولت نیست.
تعطیلی دولت آمریکا که با اصرار ترامپ برای تامین بودجه دیوار مرزی وارد روز بیستم شده است، کنگره آمریکا را هم به دلیل اختلاف در این مساله دچار نوعی تعطیلی کرده است و نمایندگان نمی توانند برای تصویب هیچ طرحی به توافق برسند.
همزمان با ادامه اختلاف نظرها میان اتحادیه اروپا و آمریکا، دولت ترامپ موقعیت و جایگاه سیاسی دیپلمات‌های اروپایی شاغل در ایالات متحده را کاهش داده است.
گونن سگو، وزیر انرژی پیشین رژیم صهیونیستی که پیش از این به دلیل آنچه جاسوسی برای ایران عنوان شد، مجرم شناخته شده بود، روز چهار شنبه به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم شد.
احمد کاظم زاده
شاید کمتر دولتی را بتوان در امریکا سراغ داشت که به اندازه دولت ترامپ در خدمت رژیم صهیونیستی به‌خصوص جناح راستگرای حاکم به رهبری نتانیاهو باشد، کما اینکه این رژیم تنها موردی است که از امریکا و دولت ترامپ همچنان سواری مجانی می‌گیرد و با وجود اینکه ترامپ بار‌ها دولت‌های پیشین امریکا را به سبب هدر دادن ۷ تریلیون دلار از سرمایه‌های امریکا در خاورمیانه مورد انتقاد قرار داده است، اما هیچ حرفی از رژیم صهیونیستی نزده است که به طور مستقیم و غیرمستقیم نقش اصلی در هدر دادن این منابع داشته است
معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهار شنبه گفت که مسکو به مقامات بی‌پروای ایالات متحده هشدار می‌دهد سناریویی نظامی را برای ونزوئلا آغاز نکنند.
۱۱