رئیس جمهور سابق آمریکا در اظهاراتی سیاست‌های «دونالد ترامپ» را به باد انتقاد گرفت.
وزرای دفاع و خارجه امریکا در حرکتی هماهنگ و به صورتی عجیب از لزوم توقف جنگ یمن و برگزاری مذاکرات بین طرف‌های درگیری گفته‌اند. اول این جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا بود که در جلسه آکادمی صلح امریکا این موضوع را مطرح کرد و گفت که تمامی طرف‌های درگیر در جنگ یمن باید طی ۳۰ روز آینده پای میز مذاکره بنشینند
رژیم صهیونیستی طی سال‌های اخیر به ویژه پس از تحولات بیداری عربی در خاورمیانه، رویکرد خود مبنی بر گسترش روابط با کشور‌های عربی را تشدید کرده است.
زمان زیادی از ژست صلح‌طلبانه امریکا و فرانسه در لزوم برقراری آتش‌بس در یمن در یک ماه آینده نگذشته بود که جنگنده‌های ائتلاف سعودی – امریکایی با افزایش شمار پرواز‌های خود در آسمان صنعا ده‌ها نقطه از این استان را بمباران کردند تا خلوص عیار صلح امریکایی بار دیگر مشخص شود.
هادی محمدی
وقتی چهار سال قبل وعده آل سعود و آل زاید برای یک جنگ پیروز و کوتاه‌مدت به سراب تبدیل شد، اسرائیل و حامیان غربی از اینکه می‌توانند با فروش سلاح و مهمات، ثروت‌های متجاوزان سعودی و اماراتی را چپاول کنند، ناراضی نبودند
فروش بیش از 80 درصد نفت ایران ادامه می‌یابد
دولت امریکا گفته بود به جز در موارد «خیلی استثنایی» هیچ کشوری را از تحریم‌های نفتی ایران معاف نخواهد کرد، ولی حالا فقط یک روز مانده به ۴ نوامبر (۱۳ آبان ماه ۱۳۹۷) دولت ترامپ در حالی اعلام کرده که تمام تحریم‌های نفتی و بانکی ایران را بازمی‌گرداند که هشت خریدار عمده نفت ایران از این تحریم‌ها معاف شده‌اند.
نتانیاهو: عربستان باید باثبات بماند
بازگشت غیرمنتظره شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، از منتقدان جدی حکومت عربستان، به ریاض نشان می‌دهد که امریکا تحت فشار افکار عمومی جهان تغییر محمد بن‌سلمان را به عنوان یک گزینه جدی در نظر دارد
یک کارشناس اندیشکده شورای آتلانتیک با اشاره به اینکه کالا‌های بشردوستانه باید از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مستثنی باشد، تاکید کرد که واشنگتن از تجارت کالا‌های بشردوستانه با ایران حمایت نمی‌کند.
واشنگتن فری بیکن:
نشریه آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه این کشور، را برای عدم قطع دسترسی ایران به سوئیفت متقاعد کرده‌اند.
دبیرکل ناتو با اشاره به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد اعلام کرد که هیچ معاهده‌ای نمی‌تواند تنها با تبعیت یک طرف از مفاد آن، کارساز و مؤثر باشد.
۱۱