محمد مرادی
دور جدید (دور چهارم) مذاکرات صلح یمن از پنج شنبه ۱۵ آذرماه با حضور طرف‌های یمنی در شهر استکهلم پایتخت سوئد آغاز شد.
ظاهراً هر چقدر که امریکایی‌ها تلاش می‌کنند بین دو متحد خود یعنی کرد‌ها و ترک‌ها در شمال سوریه تعادل ایجاد کنند، وضعیت برای واشنگتن بدتر و پیچیده‌تر می‌شود، تنها یک روز پس از اینکه مقامات امریکایی اعلام کردند برای جلوگیری از درگیری کرد‌ها و ترک‌ها چند پست مرزی ایجاد می‌کنند، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد نیرو‌های تحت فرمان این کشور به زودی به سمت شرق فرات پیشروی خواهند کرد.
صحبت‌ها درباره استیضاح ترامپ رئیس‌جمهور امریکا از هر موقع دیگری جدی‌تر است. حتی خود ترامپ هم استیضاح شدنش را جدی می‌داند.
دولت دونالد ترامپ به سیاست «غنی‌سازی صفر» برای ایران برگشته؛ سیاستی که دولت باراک اوباما اجرای آن را ناممکن و رؤیاپردازانه خواند و برای اینکه سانتریفیوژ‌های ایران از عدد ۱۹ هزار سال ۱۳۹۲ بیشترنشود، پشت میز مذاکره با تهران نشست.
ظاهراً دولت فرانسه برای مهار اعتراضات یک راه پیدا کرده است. اقدام تروریستی در استراسبورگ که هیچ گروه تروریستی هم مسئولیت آن را به عهده نگرفته، به دولت فرانسه بهانه کافی داد تا سطح هشدار امنیتی را در کل فرانسه به بالا‌ترین میزان برساند؛ شرایطی که کنترل بحران را برای الیزه آسان‌تر می‌کند.
برای رئیس‌جمهور امریکا، نه کشته شدن جمال خاشقجی مهم است، نه فشار افکار عمومی و نه حتی فشار کنگره و مخالفان برای استیضاح.
در جلسه مدیرعامل شرکت عمران پردیس و معین ویژه این شرکت با مدیرعامل گروه مهندسی سپاسد قرارداد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای پروژه‌های مسکن مهر نهایی شد.
مذاکرات صلح یمن در استکهلم ظاهراً با پیشرفت‌هایی همراه بوده، ولی این پیشرفت‌ها به میزانی نیست که منجر به آتش‌بس شود.
رئیس هیئت ملی مذاکرات صلح یمن با اشاره به اینکه توجیهی برای حضور نیرو‌های خارجی در کشورش وجود ندارد، گفت که بخش‌هایی از یمن در اشغال انگلیس، عربستان و امارات است.
این روزها کلیدواژه «جلیقه‌زردها» در رسانه‌های مختلف زیاد تکرار می‌شود؛ افرادی که در فرانسه دست به اعتراضات گسترده‌ای زده‌اند.
۱